Thunderbird

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Thunderbird

#1 Příspěvek od labeent »

Ahoj,
mám prosbu na zkušenější kolegy.

Na jednom z mých pc se nainstaloval Thunderbird 78. Je možné, že to bylo ve Windows, to už si nejsem jistý. Problémem je, že tento TB přistupuje jinak k profilu .thunderbird v Linuxu nebo c:/users/... ve Windows. Zkrátka generační obměna udělala zase své a co fungovalo dobře se muselo upravit.

Jelikož jsem tento profil sdílel mezi více pc a systémů, tak to samozřejmě od této verze nejde, každá instalace musí mít svůj profil.
Profil vytvořený v novější verzi zase není kompatibilní se starší.

Vše nakonec dopadlo tak, že jsem vytvořil nový profil, do kterého jsem nakopíroval účty, uložené maily apod. K tomu jsem musel aktualizovat v Mintu na TB verze 78. Profil funguje. V čem je tedy problém?

Profil funguje, ale ne tak, jak fungoval původní.
1) Pošta se mi otevírá na gmailu (byl kdysi přidán jako poslední). To mi vadí, ale dalo by se přežít.
2) A to je horší. Stáhne se pouze pošta z gmailu. Když chci, aby se stáhlo všechno, musím dát "Přijmout zprávy" a tam "Přijmout všechny nové zprávy". Teprve poté se stáhnou všechny nové zprávy.
3) I když je zavřu, při příštím spuštění se mi opět otevřou dvě záložky se zprávami. Tyto zprávy již nejsou aktuální a nechci, aby se mi tak otevíraly.
4) Naopak to, co fungovalo předtím, že jsem si zprávy, které jsem chtěl, otevřel v nových záložkách a pak se jim věnoval třeba při příštím spuštění, nyní nefunguje. Otevřou se prostě ty dvě původní a na mé změny to nebere zřetel.
5) Bralo to gmail jako výchozí účet, to už se mi podařilo změnit.

Celkově mi to přijde, jako by to prostě částečně nerespektovalo profil, nebo ten profil nerespektuje mě jako uživatele. Dal jsem si tu práci a zkontroloval jsem i práva zápisu apod. Vše by mělo být OK.
Věděl by někdo, co s tím?
Děkuji za nápady.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Thunderbird

#2 Příspěvek od labeent »

Data:
Dělalo to i v LM 20, dělá to i v LM 20.1.
Jak jistě víte, mám Cinnamon 64-bit. Prostředím to není a nehodlám ho měnit, tímto směrem, prosím, nediskutujme. Problém je 100% v Thunderbirdu, nikoliv v desktopu.
Obrázek

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Thunderbird

#3 Příspěvek od RadekD »

Řešil jsem před časem podobný problém v dualbootu (oba linux), pokoušel se i o export/import profilu, ale přes to TH tvrdošíjně otvíral nový profil nehledě na původní. Nakonec jsem zjistil, že v tom novějším nebyla korektně doinstalována čeština. Po opravě už fungoval normálně.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Thunderbird

#4 Příspěvek od labeent »

RadekD píše: 01 úno 2021, 07:54 Řešil jsem před časem podobný problém v dualbootu (oba linux), pokoušel se i o export/import profilu, ale přes to TH tvrdošíjně otvíral nový profil nehledě na původní. Nakonec jsem zjistil, že v tom novějším nebyla korektně doinstalována čeština. Po opravě už fungoval normálně.
Zkontroloval jsem. Pro jistotu i lokalizaci přeinstaloval. Vše se chová stejně.
Já mám trochu jiný problém - částečné využití profilu (stažené maily, účty apod.). Nemožnost nastavení (stažení všeho, záložky apod.)
Profil jako takový mi to neodmítá ...
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Thunderbird

#5 Příspěvek od labeent »

labeent píše: 01 úno 2021, 10:17
RadekD píše: 01 úno 2021, 07:54 Řešil jsem před časem podobný problém v dualbootu (oba linux), pokoušel se i o export/import profilu, ale přes to TH tvrdošíjně otvíral nový profil nehledě na původní. Nakonec jsem zjistil, že v tom novějším nebyla korektně doinstalována čeština. Po opravě už fungoval normálně.
Zkontroloval jsem. Pro jistotu i lokalizaci přeinstaloval. Vše se chová stejně.
Já mám trochu jiný problém - částečné využití profilu (stažené maily, účty apod.). Nemožnost nastavení (stažení všeho, záložky apod.)
Profil jako takový mi to neodmítá ...
Pro jistotu ještě dotaz zde:

Kód: Vybrat vše

https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=85458.msg575303#msg575303
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Thunderbird

#6 Příspěvek od labeent »

Takže pomocí zpráv od kluků z Ubuntu fóra se mi nakonec zadařilo a vše mám funkční. Přidávám sem postup. Podotýkám, že kdyby se mi nepovedlo najít jednu starou (a poslední) zálohu původního profilu, tak bychom to neopravili. Čekal jsem, že by třeba M.Stanke z Mozilly mohl pomoci opravit ten polofunkční profil, ale nakonec to dobře dopadlo. Zde je kompletní postup zkopírovaný z U fóra:

Ahoj kluci,
děkuji za nasměrování. Sice jsem doufal, že by někdo mohl vědět, jak to upravit přímo v profilu, ale Vaše nasměrování mi pomohlo.

Nakonec jsem v jedné záloze našel ještě jednu 2 roky starou zálohu profilu. Všechny ostatní novější jsem při čištění pc postupně vymazal kvůli místu, takže jsem za to moc rád, že jsem ji vůbec nalezl.
Další postup byl následující:

1) Zazálohování současného profilu
2) Jeho smazání z TB
3) Obnovení původního starého profilu

Kupodivu to TB zkousl (bez přeinstalování na starší verzi) a správně naběhl. Hned bylo vidět, že profil funguje správně, stahovalo to všechny zprávy. Když se to po 20ti minutách aktualizovalo (myslím zprávy), tak jsem TB řádně vyzkoušel.
Zjistil jsem toto:

1) Profil funguje, jak má. Otevře záložky, po zavření je obnoví, staré nechtěné se již nezobrazují. Tady tedy OK.
2) Všechny příchozí zprávy jsou, kde mají být a jsou aktuální. Spustil jsem ještě i archivaci pro roky 2019 a 2020. Tady vše OK.
3) Nemám aktuální adresář (Chyběla jedna složka + několik kontaktů v ostatních). Zde tedy problém.
4) Nemám odeslané zprávy od roku 2019.

Následovalo tedy zazálohování nového profilu a toto:

1) Pokus o obnovu aktuálního adresáře pomocí přepsání abook.mab abook apod. Toto nefunguje
2) Pokus o obnovu odeslané pošty. V každém účtu ve složkách ImapMail a Mail u jednotlivých účtů přepsání SENT z polofunkčního profilu. Kontrola v nově vytvořeném profilu pomocí spuštění TB a všechny odeslané maily jsou na svém místě. Takže vše OK.

Následuje zazálohování celého nového profilu, jeho smazání z /Home a nakopírování polofunkčního profilu zpět. Spuštění TB s tímto profilem a otevření adresářů. Zazálohování adresářů pomocí exportace.
Poté smazání tohoto profilu a obnovení toho nově vytvořeného.
Spuštění TB a import vyexportovaných adresářů. I přes občasné chybové hlášky to proběhlo dobře. takže adresář(e) je již aktuální.

Pak vidím, že nefunguje propojení s Google kalendářem. Provádím kontrolu a přicházím na to, že je nutno aktualizovat doplněk na nejnovější verzi. Po restartu TB vše běží, jak má.
Následuje finální zazálohování nově vzniklého funkčního profilu a je to.
Myslel jsem si, že tady přijdeme na nějaké lehké úpravy toho polofunkčního profilu. nakonec se zadařilo najít starou zálohu, která mi zachránila. Trošku pakárna, ale naštěstí mám teď vše funkční, jak jsem potřeboval. Moc děkuji za nasměrování.
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Thunderbird

#7 Příspěvek od labeent »

Jinak proč toto a ne stará verze dle první rady z fóra?
Vzhledem k tomu, jak jsou ty funkční verze staré, to považuji za bezpečnostní riziko. Přeci jen je už Mozilla neopraví, když se objeví problém. Výhodou starších verzí by bylo to, že by byly funkční staré doplňky, nevýhodou možné bezpečnostní riziko a nemožnost použití aktuálních doplňků.

Pokud už bych chtěl zůstat na starší verzi TB, tak bych zůstal na dnes již ukončeném projektu Fossa mail, který byl mnohem lepší než Thunderbird.

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2016/09/fossamail-moderni-postak-1-dil/

Kód: Vybrat vše

https://www.linux-mint-czech.cz/2017/04/fossamail-moderni-postak-10-dil/
Takže to je vše, snad to případně někomu pomůže, kdyby se ocitl díky vývojářům v nějaké podobné situaci ...
Obrázek

Zamčeno