Telegram -bezpečnost Vyřešeno

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
jan77
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2020, 17:17

Telegram -bezpečnost

#1 Příspěvek od jan77 »

Dobrý den, pokusil jsem stáhnout a naistalovat program Telegram ze zdroje který je v instalátoru programů, nezarazilo mě že má program 2,5 GB na stažení :shock: teprve pak jsem si všiml že jeden z uživatelů upozorňuje na to že by se mohlo jednat o malvare(zdravím NSA),mohl by se na to podívat nějaký linuxově starší uživatel.Děkuji
----posléze jsem program stáhl přímo od výrobce 50 MB,bohužel spustit jde nikoliv nainstalovat ,takže se každý start musím,projít složitým přihlašováním....

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Telegram -bezpečnost

#2 Příspěvek od alojz »

...telegram je flatpak...nepises aké distro máš,dvaciatka má flatpak predinstalované,len update treba povolit...dohladal som-od 18-ky je predinštalovaný flatpak... :idea:
Snímka obrazovky 2021-12-30 08-39-51.png
...potom otvoris stranku
rolnes dole,a tam máš instrukcie k instalovaniu z flatpakrepo,cez terminál...
...obtiaznost-mierne!!!pokročilí...takze zmáknes...
...este pozres do spravcovi soft.ci mas flatpak aktivny,na fotke spodná rada
Snímka obrazovky 2021-12-30 08-51-50.png
...ked to šecko máš,tak na nete vyhladaš,čo je to flatpak...a budes v obraze...potom je dalsi kontajner SNAP,to nikdy nepouzivaj...nerozpisem,ze preco... :roll: :roll: :roll:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Telegram -bezpečnost

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Nepouziva SNAP Slax? Ze je to vlastne obraz, ktery se jakoby mountne do prislusnych slozek?

Se klidne rozepis, proc je horsi snap nez flatpack? Nebo dej link, ktery to objasni.
Za me je mor oboje ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Telegram -bezpečnost

#4 Příspěvek od alojz »

...ventero-juj,radsej napisem to hlavné...flatpak nepristupuje k systémovym baličkom,beži v sandboxe...snap pristupuje k systémovym baličkom,osobnym priečinkom,a tiež beži v sandboxe,avšak!!!ked snap pouziva niektory z balikov,iny program už to nevie použivat sučasne,to je premna ten hlavny dovod preco nepouzivat snap...na stranke ask ubuntu je odporucané odinstalovat snapd zo systému ubuntu,kde je predinstalovany,druhy je,že snap este je vo vyvoji,pouziva aj neoficialne baliky...jediny mini problém po odinstalovani snapd zo systemu je chromium prehliadač,aleee dá sa obist...asitaknijak... :roll: :roll: :mrgreen: :idea:
...každy má na výber...nech sa rozhodne... :o :o :o
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

kamowski

Re: Telegram -bezpečnost

#5 Příspěvek od kamowski »

na domovskej stránke je link na stiahnutie
get_telegram.png
- súbor (archív) tsetup.3.4.0.tar.xz si stiahni a rozbaľ niekam, kde ho nevymažeš
- v rozbalenom adresári Telegram sú dva súbory, Telegram a Updater, klikni na každý pravým, vlastnosti - práva a skontroluj, či máš zaškrtnuté, povolenie spustenia
- klikni pravým na Telegram a daj vytvoriť odkaz na ploche alebo si vytvor spúšťač iným spôsobom (alebo)
- updater nemusíš spúšťať, aktualizácie ponúka priamo v programe

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Telegram -bezpečnost

#6 Příspěvek od alojz »

...správny dochodcovia s pevnou linkou,sociálnosieťovat chodia na poštu,akože podat pohladnicu,list,v pripade telegram...cestu na poštu prisne pešo absolvuju,kde sa im vytvori dalšia možnost sociálnosieťovania s náhodnymi okoloiducimi znamymi občanmi... :lol: :roll: :mrgreen:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Telegram -bezpečnost

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Kez by se to vratilo - to je takove opravdove na rozdil od povrchnich a falseplnych e-soc-sitich.
A to jeste zdaleka nejsem v duchodovem veku ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

jan77
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2020, 17:17

Re: Telegram -bezpečnost

#8 Příspěvek od jan77 »

Děkuji všem za odpovědi, ale mám dojem že jsme se nepochopili,
mám poslední verzi plně aktualizovaného Linux Mint,při pokusu o stažení programu Telegram z Flatpaku ,
má program 2,5 GB ,což je divné ,dole v komentářích je napsáno že se jedná o potencionální malvare(angličtina není můje silná stránka ,
po stažení z ze stránek Telegramu program(50MB) spustím ale nenainstaluji tedy pokaždé se musím přihlašovat složitě znovu....
jde mi o ten Flatpak,opravdu se tam někdo nenaboural a neloupe tam perníček?

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Telegram -bezpečnost

#9 Příspěvek od alojz »

..čital si prispevok???...aj si pochopil???...že ako máš inštalovat???...teraz ty nehladaj v spravcovy soft.nič... :evil: :evil: :evil:
...alebo chceš rozsiahlu prednášku o bezpečnosti uložiska flatpaku??? :oops: :oops: :oops:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

jan77
Příspěvky: 11
Registrován: 13 bře 2020, 17:17

Re: Telegram -bezpečnost

#10 Příspěvek od jan77 »

alojz píše: 31 pro 2021, 12:15 ..čital si prispevok???...aj si pochopil???...že ako máš inštalovat???...teraz ty nehladaj v spravcovy soft.nič... :evil: :evil: :evil:
...alebo chceš rozsiahlu prednášku o bezpečnosti uložiska flatpaku??? :oops: :oops: :oops:
Děkuji ,stačilo napsat že s první instalací programu se stahuje z Flatpak i onem sandbox.
Myslel jsem že je již v systému přítomný.
Těšilo mě

Zamčeno