VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
supino
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2014, 09:29

VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

#1 Příspěvek od supino »

Potřeboval bych radu. Mám jeden počítač s Linuxem, na který se potřebuju napojovat vzdálenou plochou, ale tak, abych viděl, co ten člověk na tom dělá a popřípadě poradil. Dokud jsem měl na tom inkriminovaném počítači Linux Mint 13, tak nebyl problém, ale jak jsem tam nainstaloval Mint 17, tak problém nastal.
Ze svého PC, kde mám Windows, se přes Tight VNC už na ten počítač dostat nemůžu. Tight VNC mi pořád hlásí, že formát autentifikace, kterou VNC server požaduje a nesouhlasí s TightVNC a nedá se s tím nic udělat. Nakonec jsem zkusil podle internetu nainstalovat X11VNC server. S tím to sice funguje bez problémů, ale už nemám dostatečné duševní schopnosti, abych ten X11VNC server nastavil tak, aby se spustil hned po startu. Můžete mi prosím někdo poradit, jak mám ten X11VNC server nastavit, aby se mi po startu pouštěl? Nebo jak mám nastavit ten vestavěnej VNC server v Linuxu, aby neměl problémy s autentifikací? Jaký je rozdíl v těch VNC serverech v Mintu 13 a Mintu 17? Stejně tak je to i u Ubuntu. Když jsem to zkoušel s Open Suse, kde to šlo taky dobře, tak ale zase mi to ukázalo jinou plochu a 3x to po mě chtělo heslo administrátora, které uživateli samozřejmě nedám.
Přes X11VNC server by to asi bylo nejlepší, ale ten uživatel by ho pustit nezvládl.
Díky za radu

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

#2 Příspěvek od ulo »

Jaké graf.prostředí používáš na té LM17?
Já dokážu poradit spouštění v KDE nebo by snad mělo fungovat i univerzální přes terminál a použití příkazu update-rc.d x11vnc defaults
Takže pokud máš Cinnamon poradí určo někdo jiný :-)

Odesláno z tydlyfounu, omluvte překlepy.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

#3 Příspěvek od RadekD »

V Cinnamonu (a myslím, že i v Mate): >Nastavení systému>Nastavení>Programy při přihlášení, buďto ručně >Přidat, nebo stačí zatrhnout Při odhlašování si automaticky pamatovat běžící aplikace
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

supino
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2014, 09:29

Re: VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

#4 Příspěvek od supino »

ulo píše:Jaké graf.prostředí používáš na té LM17?
Já dokážu poradit spouštění v KDE nebo by snad mělo fungovat i univerzální přes terminál a použití příkazu update-rc.d x11vnc defaults
Takže pokud máš Cinnamon poradí určo někdo jiný :-)

Odesláno z tydlyfounu, omluvte překlepy.
Mám CINNAMON. Zkoušel jsem i jiné vnc servery a na ten X11vncserver mi to fungovalo tak jak má. Nechci při připojení z Windows používat ssh zabezpečení. Vytvářet přes putty nějaký tunely mi připadá na nic. Jako z hlediska bezpečnosti samozřejmě ano, ale vzhledem k danému používání a vopici po lobotomii, která to bude obsluhovat to právě potřebuju udělat co nejvíc automatizované

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

#5 Příspěvek od ulo »

No já si myslím, že pokud neřešíš bezpečnost připojení tak by ten x11vncserver měl buď hned po instalaci běžet jako služba po spuštění systému a pokud ne tak by měl jít přidat podle navodu kolegy RadekD.
Pokud bys řešil i bezpečnost pak bych to řešil přes openvpn + x11vncserver. Ale nevím jak jsi náročný : -)

Odesláno z tydlyfounu, omluvte překlepy.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

supino
Příspěvky: 3
Registrován: 22 črc 2014, 09:29

Re: VNC server: rozdíl mezi Mint 13 a Mint 17

#6 Příspěvek od supino »

Tak jsem našel návod, díky kterému jsem to zprovoznil a nyní to funguje. Odzkoušeno na Linux Mint 17CINNAMON, kam jsem se připojoval z Windows 8.1 64-bit přes TightVNC. Sepsal jsem tedy postup, aby to pomohlo i dalším, protože myslím, že to bude použitelné i z Lionuxu na Linux, i když tam snad to sdílení plochy funguje bez problémů.
1. Otevřete nástavení systému / přihlašovací obrazovka. V záložce Options zaškrtněte ALLOW ROOT LOGIN
2. Otevřete terminál a pomocí příkazu sudo passwd root nastavte heslo pro ROOT, jaké chcete
3. Odhlaste se z počítače a přihlaste se jako ROOT. Nyní máte zvýšena práva a tím pádek přístup do všeho. V grafickém modu zobrazuje v okně červený pruh jako varování
4. Pomocí Správce software nainstalujte program X11VNC
5. Otevřete terminál, kde už automaticky budete jako root a překopírujte tam následující text: sudo x11vnc -storepasswd /etc/x11vnc.pass a nastavte heslo pro přístup přes VNC
6. Otevřete složku /etc/init/ a vytvořte v ní soubor x11vnc.conf
7. Otevřete ten soubor a nmakopírujte do něj tento text:
start on login-session-start
script
/usr/bin/x11vnc -xkb -auth /var/run/lightdm/root/:0 -noxrecord -noxfixes -noxdamage -rfbauth /etc/x11vnc.pass -forever -bg -rfbport 5900 -o /var/log/x11vnc.log
end script
8. Ve složce /etc/mdm/Init/ otevřete soubor Deafult a na konec dokumentu před slovo EXIT nakopírujte tento text:
/usr/bin/x11vnc -xkb -auth /var/lib/mdm/:0.Xauth -noxrecord -noxfixes -noxdamage -rfbauth /etc/x11vnc.pass -forever -bg -rfbport 5900 -o /var/log/x11vnc.log
9. Restartujte počítač.

Nyní je VNC server aktivní a plně přístupný i přes Windows. Odzkoušel jsem to na Windows 8.1 64 a nejnovější verzi TightVNC

Zamčeno