Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

Problémy s příkazy v příkazovém řádku nebo obecně s terminálem
Zpráva
Autor
sasa.chetan
Poradce Mintu

Re: Postavit si svou Linuxovou Distribuci na již existující distribuci

#11 Příspěvek od sasa.chetan »

it20 píše: 01 pro 2020, 17:30 Dobrý den,
rozhodl jsem se, že si zkusím vytvořit svou Linuxovou distribuci na základech již existující distribuce. Na jaké distribuci je ideální si postavit svou vlastní? Na Ubuntu, na Debianu, Linux Mintu, na Manjaro, nebo na OpenSUSE? Předem děkuji za odpovědi.
vyjadril by som sa takto:
1. co ma to distro priniest?
2. bude mat samostatny repozitar ak ano kde a kto ho akceptuje a poskytuje/bude poskytovat? (rainside, linux.cz, niekto v zahranici?)
3. kam ma to distro smerovat? BFU, ITpro, system, desktop, laptop
4. aky vychodzi desktop?
5. Ak nove distro odporucal by som LFS (Linux from scratch) teraz je vo verzii 10. Ma super spracovanu dokumentaciu a nepotrebujes vediet programovat. A kludne mozes nasledne implementovat debiani repozitar alebo podporu PPA.
Dovod je jednoduchy. Vacsina distribucii ma za rodica niektoru z "velkych" distribucii (hlavne Debian, RedHat ci Arch) staci si na distrowatch vylistovat podla filtra.
6. ak chces ist smerom stavat na nejakej distribucii, zvaz na akej vratane sposobu updatovania. Ak tym smerom vyhni sa Ubuntu, na tom je postaveny LM a spol a trpia vsetkymi chybami Ubu plus novymi vzniknutymi vlastnym distrom.
7. dalsim problemom je cielenie na hardvare. Niektore zelezo prestalo byt podporovane jadrom 5.4 ine nie je starsim jadrom podporovane a nemozes pouzit LTS (co je optimalne pre distro).
8. najmenej podstatnym je asi vyber defaultneho programoveho vybavenia. Ale aj tam treba premyslat ci spravit lahke s moznostou doinstalovania alebo hned vybrat kopec programov a podat to uzivatelom ako komplet.

Jeden smer je nieco ako LMDE (Linux Mint Debian Edition) ak by sa mu viac venovali bolo by to optimalne oproti LM na Ubuntu.
Druhy smer je MX linux. Maju MX linux 19 pre stroje so standardnym HW a starsie (kernel 4.19) a MX linux 19 AHS pre najnovší HW s novym jadrom ale v podstate aj s novsimi nastrojmi.
Tretim sposobom je nieco ako spomenuty Stanov Greenie kde je prednastavena tema, jazyk a vybrate programy vhodne pre BFU. (Najjednoduchsi sposob) ak mas zaujem napis mu shoferek (at) gmail.com alebo na stranke cez formular. Urcite bude ochotny ti minimalne podat informacie o tom, co to obnasa :-)
Kedysi som mal distro postavene na Suse ale nedokazal som to sam spravovat. Spracovat a vygenerovat ISO a urobit link na repozitare je jednoduche. cca 2-3 tyzdnova praca s pohranim sa na grafike, odladeniu a priprave repo.
A potom platanie, platanie, upgrade, platanie atd do okola

Ventero1
Guru Mintu

#12 Příspěvek od Ventero1 »

Pořád tvrdím, že vytvářet nové distro je zbytečné, pakliže jich je, odhaduji, už přes sto.

Daleko užitečnější by bylo vytvořit nějaké univerzální driverpacky na síťové karty a tiskárny a vymyslet nějakého klienta, který by je snadno zakomponoval do jádra nebo je vždy načetl, tak aby fungovaly s jakýmkoliv jádrem a distrem ...

Svět se řítí do pekelné jámy právě proto, že se téměř všechno úsilí plýtvá na věci zbytečné a kontrafunkční až škodlivé.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sasa.chetan
Poradce Mintu

#13 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 04 led 2021, 19:32
Daleko užitečnější by bylo vytvořit nějaké univerzální driverpacky na síťové karty a tiskárny a vymyslet nějakého klienta, který by je snadno zakomponoval do jádra nebo je vždy načetl, tak aby fungovaly s jakýmkoliv jádrem a distrem ...
mx linux. ma asi najrozsiahlejsi pocet driverov + hplip pre tlaciarne samsung a hp
canon ide lahko pridat.
pre najnovsi hw ahs verzia vratane rtl wifi

Ventero1
Guru Mintu

#14 Příspěvek od Ventero1 »

Pravda je, že MX je spolehlivostí, funkčostí a nabídkou feature opravdu někde jinde - jsou 3 důvody, proč jsem na něj ještě nepřešel:
- xfce v něm běhalo ve všech mnou zkoušených verzích opticky znatelně pomaleji, než v Xubu (tuším, že dokonce verze 18 byla opravdu katastroficky pomalá, že byla téměř nepoužitelná)
- nepodařilo se mi tam implantovat "dočasné sezení hosta" - hlavní důvod
- jistá míra konzervativnosti :-)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

sasa.chetan
Poradce Mintu

#15 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 04 led 2021, 23:47 Pravda je, že MX je spolehlivostí, funkčostí a nabídkou feature opravdu někde jinde - jsou 3 důvody, proč jsem na něj ještě nepřešel:
- xfce v něm běhalo ve všech mnou zkoušených verzích opticky znatelně pomaleji, než v Xubu (tuším, že dokonce verze 18 byla opravdu katastroficky pomalá, že byla téměř nepoužitelná)
- nepodařilo se mi tam implantovat "dočasné sezení hosta" - hlavní důvod
- jistá míra konzervativnosti :-)
je tam fluxbox :D
ten je 1. konzervativny
2. rychly

docasne sezeni hosta? ako sa to oznacuje v anglictine?
to je ten docasny ucet co zmizne po restarte?
mx linux ma tkzv. kiosk mode
popripade staci guest aktivovat

Ventero1
Guru Mintu

#16 Příspěvek od Ventero1 »

Asi Temporary Guest Session" :)
Ten kiosk jsem úplně nepochopil - nevím, co si pod tím představit, ale ten druhý odkaz vypadá, že je to ono. Tohle bych však dohromady nikdy nedal. Pokoušel jsem se o rozdílovou implantaci - tedy instaloval jsem lightdm do MX a dále vyhledal všechny soubory s řetězcem guest v Xubu a kopíroval je do příslušných složek MX. To nefungovalo však - buď sem něco opomenul nebo to byla naivní představa.
Každopádně dík.

sasa.chetan
Poradce Mintu

#17 Příspěvek od sasa.chetan »

Ventero1 píše: 05 led 2021, 10:39 Asi Temporary Guest Session" :)
Ten kiosk jsem úplně nepochopil - nevím, co si pod tím představit, ale ten druhý odkaz vypadá, že je to ono. Tohle bych však dohromady nikdy nedal. Pokoušel jsem se o rozdílovou implantaci - tedy instaloval jsem lightdm do MX a dále vyhledal všechny soubory s řetězcem guest v Xubu a kopíroval je do příslušných složek MX. To nefungovalo však - buď sem něco opomenul nebo to byla naivní představa.
Každopádně dík.
kiosk nastavenie xfce je v podstate cosi co bolo kedysi v inet kaviarni. pokial si prihlaseny je to normalna session, po odhlaseni / restart to vymaze vsetko a mas cisty system

menom
Guru Mintu

#18 Příspěvek od menom »

.
Ventero1 píše:instaloval jsem lightdm do MX a dále vyhledal všechny soubory s řetězcem gues

To tvrzeni nevypada moc doveryhodne, lebo v MX je obvykle lightdm v zaklade ...

.
Libriané, Vy jste vyhráli !

Ventero1
Guru Mintu

#19 Příspěvek od Ventero1 »

To jsem si nebyl tehdy jisty a me postupy mi nefungovali, tak jsem to zkusil i takto. No a zas tak mimo to nebude - jestli jsem to pochopil v tom odkazu dobre - tak ma nejspise nejake vlastni /modifikovane a navod zacina tim, ze se nahrazuje za ubuntacky lightdm a pak se pokracuje implantaci skriptu pro zprovozneni docasneho sezeni hosta.

menom
Guru Mintu

#20 Příspěvek od menom »

.

No dobre mas pravdu v navode to tak je ....

:)

.
Libriané, Vy jste vyhráli !

Zamčeno