Stránka 1 z 1

Kde je záloha?

Napsal: 19 říj 2013, 20:29
od lexolah
Dobrý den,

rád bych upgradoval a postupuji podle tohoto návodu - http://www.linux-mint-czech.cz/upgrade-linux-mint/

Pomocí Zálohovacího nástroje jsem vytvořil zálohu do archivu s cílem na externím disku. Trvalo to poměrně dlouho a na externím disku nemohu najít výsledný archiv se zálohou složky Home. Je možné, že se prostě nevytvořil nebo se uložil kamkoliv jinam?
Nechce se mi absolvovat to celé znovu, je to časově náročné. Je nějaký jiný způsob upgradu bez toho, abych si musel pokaždé zálohovat data? Děkuji.

Re: Kde je záloha?

Napsal: 19 říj 2013, 21:08
od admin
A jak je onen výsledný archiv velký? Jinak se obávám, že bez zálohování se prostě neobejdeš, nehledě k tomu, že je dobré si data zálohovat průběžně, nikdy nevíš co se může stát.

Re: Kde je záloha?

Napsal: 19 říj 2013, 21:47
od RadekD
Osobně to řeším úplně jinak (možná už jsem to tu někde psal):
- adresář /home mám na jiné particii než /
- upgrade pak dělám tak, že spustím novou verzi z Live CD, přihlásím se na wifi (na NB, jinak normálně připojím LAN)
- spustím správce souborů s právy roota (např. v terminálu: gksudo nautilus, případně jiný, podle distra)
- nechám si zobrazit SKRYTÉ soubory a adresáře, ty všechny označím
- ODZNAČÍM adresáře, které chci zachovat, např.: .mozilla (profily Firefoxu), .thunderbird (veškerá pošta!), .purple (pidgin a pod.), .filezilla, .virtualbox, atd., a samozřejmě všechny DATOVÉ!, tj, Dokumenty, Obrázky....
- vše označené smažu
- přímo ze spuštěného LiveCD spustím instalaci s tím, že opět adresář / dám místo původního a oddíl s /home NEPOVOLÍM formátovat
- po dokončení pouze doinstaluji co chybí, např. lokalizaci a pak aplikace, které skutečně potřebuji! (případně je doinstalovávám až když je potřebuji, většinou to netrvá dlouho)
Výhodou tohoto postupu je, že neztratím data (i kdyby instalace zhavarovala, data zůstanou), zbavím se aplikací, které jsem jen zkoušel a to bezezbytku a vyhnu se kolizím s nastavením původního systému, vlastně je to téměř úplně čistá instalace, s výjimkou výše uvedených aplikací, ale ty si většinou poradí (bez problému jsem se vrátil např. u Firefoxu z V22 zpět na V3.5 a pak zase na V24)
Je samozřejmě možné pokud instaluješ víc aplikací, provést jejich zálohu, ale to už nebude tak dlouho trvat.
Popsaným způsobem jsem za poslední cca rok prošel asi 5ti různými distry (Mint, Ubuntu, Debian, OpenLinux, Fedora, vše 2x, tj. 32 i 64 bit) bez ztráty dat. Pouze u některých dister je třeba upravit uživatele, protože distra založená na Debianu mají ID výchozího usera 1000, naopak na Fedoře je to ID 500, takže data jsou navzájem nepřístupná. Ovšem to vyřeší jednoduše příkaz chown -R v terminálu.
Celá příprava na instalaci mi zabere cca 5 minut od spuštění LiveCD
Netvrdím, že je to ideální postup, ale důležitá data (po předchozích zkušenostech) zálohuji průběžně a vše ostaní je nahraditelné. Ovšem důležitá je první podmínka, tj. mít adresář /home min. na jiné partišně, ideálně na jiném disku než /

Re: Kde je záloha?

Napsal: 19 říj 2013, 23:21
od aznoh
Dá se nějak nastavit dynamická velikost odděleného home? Dynamická partišna?.. Oddělovat partišny je problém kvůli místu na disku. Už i tak na disku je problém mít kompresi na úrovni souborového systému... I staré NTFS má dynamickou kompresi na pozadí...
Ještě swap bych pochopil, protože když je to soubor a né oddíl tak se hodně fragmentuje (ale i tak to může být na malém disku problém..)

Re: Kde je záloha?

Napsal: 20 říj 2013, 14:35
od kamowski
je to už dávnejšie ale tu som písal jeden článok, ktorý by ti mohol pomôcť:
http://www.linux-mint-czech.cz/ako-preinstalovat-linux/
takmer to isté popisuje vyššie RadekD

pri inštalácii z livecd je dobré to,
- že si otvoríš firefox, tento článok a postupuješ podľa neho
- že sa môžeš prihlásiť sem do fóra a klásť otázky, ak ti niektorý krok nie je jasný
- že sa môžeš prihlásiť na náš pokec a ak tam je niekto, tak poradí online

Re: Kde je záloha?

Napsal: 21 říj 2013, 10:44
od Allconius
já to řeším 2 diskama, na druhej si průběžně nahrávám data a pokud potřebuju přeinstalovat tak jen dotahnu co tam nemam a prvni disk zformatuju :-D pak si delam takovej navod co vsechno potrebuju mit nainstalovany a pak jedu jen podle toho takze nepotrebuju mit zalohovany ani balicky :-D

Re: Kde je záloha?

Napsal: 21 říj 2013, 20:01
od Allconius
tak sem sem: http://forum.linux-mint-czech.cz/viewto ... f=15&t=459 svihl ten postup co sem si udelal kdyby chtel nekdo mrknout :-)