Manjaro

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
Livan

Re: Manjaro

#11 Příspěvek od Livan » 06 srp 2019, 10:01

takyradejianonymne píše:
06 srp 2019, 09:00
Ovšem a poznámka: dneska nebo zítra a pokud bych se rozhodoval, tak pro balíčkovací systém .arch bych asi raději šel rovnou do distribuce Arch, proč chodit ke kováříčkovi (třeba to Manjaro) když mohu jít rovnou ke kováři - tady do Arch.
Tak presne tento typ rozhodovania som nedávno absolvoval aj ja s nasledovným výsledkom. Arch zdá sa nie je oveľa stabilnejší, ako Manjaro. Po dosť komplikovanej inštalácii je potrebné veľa vecí nastavovať a doinštalovávať, aby to bežalo podľa požiadaviek, čo v Manjaru funguje okamžite. Navyše v Arch Linuxu sa DE nainštalujú v základnej surovej podobe, čo z estetického hľadiska nie je nič moc. V Manjare mám prostredie doladené aj z pohľadu estetického. Vďaka AUR a programu pamac viem v Manjare využiť všetky prednosti Arch Linuxu a inštalácia je rovnako rýchla a bezproblémová, ako napr. v LM, či Ubuntu. Preto mám Arch Linux nainštalovaný iba na jednom notebooku a na ostatných mám Manjaro, či LM. Jedinou pre mňa výhodou Arch Linuxu je ta, že si tam nainštalujem iba tie programy a v takom zložení, ktoré tam chcem mať a nemám tam spústu balastu, ktoré mi tam nainštaluje inštalátor Manjara.

zeleno110
Poradce Mintu

#12 Příspěvek od zeleno110 » 07 srp 2019, 10:05

Zatial Manjaro funguje dobre, skúšam možnosti AUR, napr. inštaláciu Nerolinux
Screenshot_20190709_081418.png

menom
Guru Mintu

#13 Příspěvek od menom » 07 srp 2019, 10:11

.

Co si pamatam, ten linuxovy nero nikdy nefungoval na dobrej urovni.

Zlepsilo sa to ?

.

Ventero1
Vezír Mintu

#14 Příspěvek od Ventero1 » 10 srp 2019, 11:27

No jestli ten Nerolinux má jen burner a ne celou tu suite s těmi sice pomalými, ale ergonomicky a funkčně perfektními programy na různé editace videa, tvorbu obalů apod., tak je to snad naprosto zbytečný počin ... Nebo tam je nějaká markantní výhoda oproti běžnějším linuxovým SW na pálení a image, kterou si takhle z hlavy nedokáži uvědomit?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

zeleno110
Poradce Mintu

#15 Příspěvek od zeleno110 » 18 srp 2019, 12:46

U mňa prebehla veľká aktualizácia /720 mega/ bez problémov.

takyradejianonymne

#16 Příspěvek od takyradejianonymne » 18 srp 2019, 21:21

Jak už jsem tu také (nejen na tomto téma) napsal: s Manjarem byl asi 1/2 roku tehdy po první instalaci klídek ale potom se to začalo při aktualizacích kazit. Hlášky co při aktualizaci neproběhlo nebo zkolabovalo ... a potom co s tím.
Dnes když už jsem zase více poučený tak bych sám sobě mohl položit otázku: že ty jsi tam tehdy dělal všelijaké kotrmelce ba sviňačinky a jako neurvalý násilník dohrával/doinstalovával tam dodatečně všelijaký věci a kdo ví odkud, že? Odpověď zní že nic takového jsem já neprováděl. Jediné co jsem dodatečně zkoušel a laboroval tak byl výběr vhodné utilitky, která by mně měřila/hlídala teplotu na HDD.
Tahle moje zkušenost s Manjaro pochopitelně neříká to že s jistotou tyto potíže nastanou i v budoucnu a třeba už hned zítra. Jen to je takový malinkatý blikající majáček a že třeba si dávat pozor. Zvláště když pro srovnání vím, že jiná distribuce (tedy správci distribuce) se takto nechová. Zatím.

zeleno110
Poradce Mintu

#17 Příspěvek od zeleno110 » 20 srp 2019, 13:21

V Manjare mi funguje aj Google Eart, tá istá verzia v MX Linuxe sa mi zle zobrazuje.
Screenshot_20190708_144652.png

takyradejianonymne

#18 Příspěvek od takyradejianonymne » 20 srp 2019, 18:50

zeleno110: omlouvám se případně předem, ty pochop že jakoby dokládáš stále pořád to už a i nejen mnou popsané!? :?

Tj. že i já byl na začátku pozitivně zasažen tím co v Manjaro fungovalo ve smyslu toho, že šlo tam bez významnějších problémů nainstalovat hodně a hodně věcí a i když se jedná o balíčkovací systém .arch. Nainstalovat také bez berličky (ale i možných potom generovaných zmatků) oněch dodatečných repozitářů PPA a na co jsi ty zvyklý v Mintu nebo v Ubuntu tj. v balíčkovacím systému .deb.

Co je to však platné, že, když a nejen já a viz zde další přispívající máme velmi podobné žel zkušenosti (ano jsou minulo různě asi nedávné) s problémy při aktualizacích.
A já také zvědavě tehdy nakukoval, k té standardní 64 bitové verzi navíc, i do verze 32 bit. Jo, naposledy když jsem se po čase k Manjaro vrátil a ve snaze jako vedlejší systém tak v 32 bit už a na rozdíl od 64 bit bylo nespustitelné LibreOffice. Už se na to tehdy asi vykašlali. To jen jako malá poznámka a doklad toho, že Manjaro mám v hledáčku já jaksi pořád :)

*** To že tobě proběhla úspěšně jedna velká aktualizace tak to mně přece tehdy taky. A bylo to tak asi těch 1/2 roku než se to žel překvapivě zhoršilo. A jak jsem napsal, nutilo mne to bádat potom nad chybovými hláškami nad kterými jsem bádat ale já neměl! To byla a je dle mne záležitost správců distribuce a jejich odpovědnosti ... a ta je dána mj. zázemím, které oni mají.
Lidské osobní pochopení mohu mít tj. že se některý správce třeba oženil a nemá už čas, některé to přestalo a jako pořád zápřah bavit, no a ti zbylí se možná právě potýkají s financemi? Alespoň na zajištění prašulí na režie. Potom se to "vedle" projeví třeba na těch nedostatečně ověřených aktualizacích a co tehdy vypouštěli, že. Ovšem z pohledu mne tj. jako uživatele tak tato zakolísání (když už to je množné číslo) jsou neomluvitelná!

*** Proto jsem si a právě po zkušenostech s Manjaro začal více všímat nejen tzv. haló efektu. A to Manjaro ale i příkladem Mint ho zcela jistě, pro toho poprvé příchozího, tak pozitivně a na efekt mají. Začal jsem si více všímat a mj. jaké je asi tak zázemí té které distribuce? A na jenom fandovství pro Linux a v případě, když distribuci mám také na práci a nejen na hraní nebo vrtání se v něčem a což je vlastně totéž, tak jsem věřit už a žel přestal.
Proto jsem tu nahoře napsal, že i při všech složitostech (které nemá opentlené Manjaro) tak bych příště a jako už více poučený laik raději šel rovnou a zvědavě asi do Arch: protože Arch je dle mne právě příklad projektu, který je na fandovství a komunitě založený a v čase (zatím) obstál. Jako jeden z mála. A ještě se stal podhoubím pro další forky. Jako je právě to Manjaro. Ale jistě ano, Arch není učený pro ty co teprve do Linuxu příchází z Windows: tady třeba Mint tuto úlohu dobře plní. K rozkoukání se.

Proto já při hledání distribuce také na práci jsem si začal více všímat právě těch správců, za kterými je (zda-li vůbec?) nějaké i ekonomické zázemí. Dovoditelně. Tam řadím příkladem distribuce jako OpenSUSE, Fedora ale i právě ROSA Linux, také Ubuntu. Patří tam i právě Mint ovšem, podobně jako třeba u toho Manjaro, já tam vidím v pozadí právě to že začaly být asi problémy a asi i ty finanční.
To ovšem neznamená, že tyto "včerejší a dnešní" potíže nejsou pozitivně řešitelné. Já je jako uživatel však neovlivním, já potřebuji a s minimálním rizikem slušnou distribuci Linuxu právě teď!

Tak třeba i to Manjaro začne nebo už začalo být více slušné? 8-)

zeleno110
Poradce Mintu

#19 Příspěvek od zeleno110 » 20 srp 2019, 19:45

takyradejianonymne píše:
20 srp 2019, 18:50
zeleno110: omlouvám se případně předem, ty pochop že jakoby dokládáš stále pořád to už a i nejen mnou popsané!? :?
Tj. že i já byl na začátku pozitivně zasažen tím co v Manjaro fungovalo ve smyslu toho, že šlo tam bez významnějších problémů nainstalovat hodně a hodně věcí a i když se jedná o balíčkovací systém .arch. Nainstalovat také bez berličky (ale i možných potom generovaných zmatků) oněch dodatečných repozitářů PPA a na co jsi ty zvyklý v Mintu nebo v Ubuntu tj. v balíčkovacím systému .deb.
Rád čítam Tvoje príspevky a vyberám si z nich to, čo považujem za dôležité. Trocha musím poopraviť názor, že som zvyknutý na balíčkovací systém .deb. Od roku 2002 som mal vždy distribúcie založené na Mandrive a KDE. Ubuntu som v živote nemal, Mint polroka
a MX Linux mám dva roky, lebo funguje veľmi dobre. Takže balíčkovací systém .deb beriem ako nutný fakt, ak chcem túto distribúciu.

alojz
Poradce Mintu

#20 Příspěvek od alojz » 27 srp 2019, 14:58

...hmmm...nainstaloval som manjaro mate do dualu s ubuntu mate...pri starte neviem vybrat manjaro,musim laborovat,v BIOSe mi ukazuje dva disky-ubuntu a manjaro,ale manjaro neviem dat na primarne miesto...lebooo v grube manjaro sa objavi aj ubuntu...aleee v grube ubuntu sa manjaro neobjavy,pritom v gparted je len jeden zavadzaci oddiel,ako som to aj urcil pri instalacii...ked s hokuspokusmi nabotujem do manjara,neviem vypnut notbuk,len tlacitkom...asitaknijak...
AMD Ryzen 5 2400G
AMD A9-9425 RADEON R5-prekliaté
AMD A6-5200 APU

Odpovědět