Rosa linux

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
juhele2014
Guru Mintu

Re: Rosa linux

#21 Příspěvek od juhele2014 » 16 zář 2019, 17:09

:arrow: takyradejianonymne

Tohle Nejlepší desktopové prostředí, které jsem používal od doby, kdy jsem začal pracovat s Linuxem před 20 a více lety.
KDE Neon je stabilní, rychlý a spolehlivý. Od 26.8.2015 používám krvácející hranu 5.16.04, rámce 5.61.0 a Qt, 5.12.3
bez problémů. KDE je s každou novou verzí lepší a rychlejší a nevidím přechod k jinému DE.
Přepněte se na KDE Neon, nebudete zklamaní.
se píše na distrowatch.com v sekci o KDE Neon. Nechceš na to založit vlákno?

takyradejianonymne

#22 Příspěvek od takyradejianonymne » 16 zář 2019, 18:56

:arrow: juhele2014

Sláva, myslím tím to že jsi se ozval! Založit vlákno ke KDE Neon mě zlehka napadlo ale ... nějak mám teď v nejbližších dnech jiné nutné priority a navíc ... si myslím, že to KDE Neon si zaslouží někoho jako jsi ty tj. se zkušenostmi a současně jsi fanda také pro prostředí KDE.

KDE Neon jsem naposledy zkoušel asi tak 3/4 nebo 1 rok dozadu možná víc, já přesně už nevím, srovnával pro sebe také s Kubuntu: a tak jako obvykle jsem několikrát a spíše v detailech i klopýtnul tj. jako obvykle i jindy a jinde, nic vážného.
Teď už se mně zdál nějak "vyhlazenější" samotný instalátor a, to mě dostalo a pozitivně a když mám 3 disky a na každém pro jinou distribuci Linuxu i swap, že jsem měl možnost v instalátoru jak ty zbylé 2 swapy vyřadit tj. nepoužívat protože jiné instalátory směle do fstab dají všechny nalezené swapy ... a já potom musím s fstab následně po instalaci laborovat. To je takový malinkatý příklad toho a pro mne, že s distribucí se pracuje a dál se zdokonaluje. Do jaké míry je KDE Neon dílem jednoho prý muže (zjednodušuji) a jak se někdy píše tak nevím, jde o to aby to jen(!) na tom jednom muži nezáviselo: zatím to však má vývoj a to je dobře.

K samotnému KDE. Už jsem to (nejen) tu na webu asi napsal a několikrát. V současné době to KDE také pokládám za nejlepší (jako kompromis) prostředí a, starší mašinky dám stranou, upřednostňuji ho už před XFce.
Také i já tu někde podobně napsal, že je třeba to KDE mít v co nejčerstvějším protože opraveném stavu: ty opravy jsou daň za to, že prostředí se vyvíjí, myslím že opravdu vyvíjí. Na rozdíl od třeba toho Xfce.

*** Součástí KDE je dost široká paleta různých uživatelských programů. Ale ne vše je jaksi dle mne hotové ve smyslu že doladěné. A konkurenceschopné. V dobrém slova smyslu.
Proto je nanejvýše vhodné že KDE Neon nenasypal do distribuce i toto některé, s prominutím, smetí ale že to je distribuce s takovým tím prověřeným základem a tím je i minimalistická.
Otazníkem a sám o sobě jsou některé minulé počiny, kdy KDE (nikoli KDE Neon) zjevně chtělo mít třeba i svůj vlastní Qt kancelářský balík a také ho má a jako příklad, ovšem mezi tím uživatelé rozhodli směr Libre/Open Office a tak je další otázkou, jestli projekční kapacity v KDE neměly být raději napřeny a už tehdy jinam. Podobně v poslední době lze pozorovat to že KDE chce mít i svůj Qt webový prohlížeč, jenže v situaci již vytvořeného standardu Firefox a Chrome/Chromium a klonů to také nevidím příliš smysluplné. Navíc když ten webový prohlížeč (Falkon) se mně nejevil v různých distribucích jako příliš stabilní a funkcemi se mně zdál dost očesaný: příklad toho že raději než se "něco" pustí ven tak raději počkat a aby potom dle takového jednoho programu začínající uživatel nehodnotil celé KDE. Bylo by to velmi nespravedlivé.

takyradejianonymne

#23 Příspěvek od takyradejianonymne » 02 říj 2019, 09:04

:idea: Další sláva!
Na ruském fóru k ROSA Linux (a nikde jinde!) jsem konečně objevil mnou přehlédnuté nebo dříve nepochopené, tj. co dělat s "odstavením" tiskárny po proběhlých aktualizacích! Jak jsem popsal nedávno tady dříve. Musel jsem sáhnout dovnitř a provést úpravu ovladače (ppd) a ve smyslu příspěvku 04 сен 2019, 12:51:
https://forum.rosalinux.ru/viewtopic.php?f=56&t=9806

Tato závada jde napříč distribucemi Linuxu dle toho, jak správci pouští do aktualizací změny v tiskovém systému a platí jen pro některé tiskárny, já mám postarší Brother HL-1430. Takže není to jen záležitost ROSA Linux.
Protože předevčírem a po proběhlé aktualizaci a z téhož důvodu mně přestala tisknout tiskárna i v OpenSUSE Leap 15.1 !

Zvážím proto návrat k ROSA Linux (s KDE) a KDE Neon ponechám jako záložní systém. V KDE Neon jsem zatím odstavení tiskárny nepozoroval, co není ale může být: nebo balíčky .deb (a la Ubuntu) toho zádrhele s tiskem budou uchráněny a na rozdíl od balíčků .rpm? :roll: :P

Odpovědět