Manjaro Linux

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Manjaro Linux

#1 Příspěvek od Andreas »

Ahoj,
brouzdal jsem po netu a zajímal se o další Linux distribuce, které jsou přívětivé a nenáročné. Narazil jsem na Manjaro Linux a k mému překvapení jsem zjistil, že se v tomto distru pohybuje i Satapouch. Chci se tedy jen zeptat na názor Satapoucha v čem vidí výhody tohoto distra o proti LM a naopak.

Díky za odpověď..

admin

Re: Manjaro Linux

#2 Příspěvek od admin »

Ahoj,
již zhruba rok se tam nepohybuji, neboť nelze sedět na dvou židlích. Manjaro je forkem Archlinuxu, což je lehká distribuce s trochu jiným balíčkovacím systémem než Mint.
V poslední dobou testuji právě Arch a bohužel jsem byl nucen konstatovat, že je lepší než Mint. Sice vyžaduje trochu pokročilejšího uživatele, ale odměnou je velmi svižný OS, minimálně zatěžující systémové prostředky (cca o třetinu nižší než Mint se stejným desktopovým prostředím). Další výhodou jsou neustále aktualizované balíčky softu, takže máš stále aktualizovaný systém (rolling release) a není jej třeba nijak povyšovat.
Pakliže jsi již trochu pokročilý, Arch rozhodně stojí za vyzkoušení, pravda samotná instalace je poněkud "nezvyklá" (Manjaro má už ale plně grafický instalátor), ale aspoň se člověk lecčemu přiučí. Než se ale dáš do instalace, je dobré si o tom něco přečíst, předejdeš tak případnému zklamání.

DrShame
Příspěvky: 145
Registrován: 12 dub 2014, 11:44

Re: Manjaro Linux

#3 Příspěvek od DrShame »

Tak třeba já na Archu jedu už delší dobu. Je tam dobrá podpora instalace ovladačů pro grafickou kartu od AMD, a to díky jednomu schopnému uživateli, který vytvořil repozitář ve kterém se nachází nejnovější ovladač i s dalšími udělátky - např. catalyst-hook, ten automaticky rekompiluje ovladač při restartu pokud je to nutné (třeba z důvodu upgrade kernelu..). Jelikož mám grafiku od AMD, tak mi toto ulehčení vyhovuje. A pokud třeba nejde repozitář, tak to samé a mnoho dalšího co není v oficiálních repozitářích je možno získat z databáze balíčků vytvořených uživateli, tzv. AUR.

Ale mimoto mám ještě nainstalovaný Mint a Xubuntu, ale to jen tak abych mohl experimentovat :)

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Manjaro Linux

#4 Příspěvek od Andreas »

Díky za info,
v každém případě si Manjaro vyzkouším, abych si rozšířil obzory, ale LM se nevzdám - je to srdeční záležitost ;)
Je dobré vědět o těch AMD ovladačích. Už jsem pár AMD sestav a notebooků instaloval pod LM a zatím bez větších problémů, ale je dobré vědět, že kdyby se přece jen objevil nějaký ten nešvar s HW, že mohu zkusit jinou distribuci místo jiných placených OS..

marecek01
Příspěvky: 24
Registrován: 21 led 2016, 13:02
Bydliště: Pardubice

Re: Manjaro Linux

#5 Příspěvek od marecek01 »

Právě jsem nainstaloval Manjaro KDE, vypadá moc pěkně. Dokonce jsem nainstaloval DWA-131 které v mintu nejsem schopnej zprovoznit.
V Manjaru uz jsem zmršil driver gt a nenabootoval, ale na internetu je spousta ENG. (bohužel touto řečí nevládnu) návodu takže jsem driver z livka zpět nainstaloval. Doinstaloval jsem Pamac a je to celkem BFU klikaci a to já jsem :-(
Nevíte jak je na tom česká Manjaro komunita?
S čím mám problém nejde mi spustit defalutně nainstalovany Steam. Poradí prosím někdo.

steam
Manjaro steam native configuration found!
Running Steam on manjarolinux 17.1pre2 64-bit
STEAM_RUNTIME is disabled by the user
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1509425745)
libGL error: No matching fbConfigs or visuals found
libGL error: failed to load driver: swrast
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1509425745)
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1509425745)

(steam:4073): Gtk-WARNING **: Nelze nalézt systém motivů v module_path: "adwaita",

(steam:4073): Gtk-WARNING **: Nelze nalézt systém motivů v module_path: "adwaita",
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1509425745)
libGL error: No matching fbConfigs or visuals found
libGL error: failed to load driver: swrast
glXChooseVisual failedMain.cpp (321) : Assertion Failed: Fatal Error: glXChooseVisual failed
Assert( Assertion Failed: Fatal Error: glXChooseVisual failed ):Main.cpp:321

Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(1509425745)
assert_20171123125956_6.dmp[4087]: Uploading dump (out-of-process)
/tmp/dumps/assert_20171123125956_6.dmp
assert_20171123125956_6.dmp[4087]: Finished uploading minidump (out-of-process): success = yes
assert_20171123125956_6.dmp[4087]: response: CrashID=bp-3cae3471-ee18-422a-9268-161562171123
assert_20171123125956_6.dmp[4087]: file ''/tmp/dumps/assert_20171123125956_6.dmp'', upload yes: ''CrashID=bp-3cae3471-ee18-422a-9268-161562171123''
[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL] SteamAPI_Init() failed; create pipe failed.[S_API FAIL
Toshiba Satellite A660-x10 LinuxMint 17.3 64bit, KDE
Raspberry pi2 Raspbian a v něm Kodi

Zamčeno