Tip: Lubuntu W7 14.04 Profes. - pro začínající i na slabé PC

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Tip: Lubuntu W7 14.04 Profes. - pro začínající i na slabé PC

#1 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Vůbec nechápu, jak mě mohla tak dlouho minout tato distribuce. Na stránky Jana Helebranta http://juhele.blogspot.cz/2014/05/lubun ... ydano.html sem zbloudil nějakým omylem, :) o to větší (a příjemné) překvapení mě čekalo. Po krátké úvaze jsem distro Lubuntu W7 14.04 Professional stáhnul a instaloval. Jak je mým zvykem, nikoliv na HD, ale na rychlý SD Ultra 8GB SDHC 40 MB/s, který dnes pořídíte na webu za necelé dvě stovky. Testoval jsem na noťasu Asus EEE 1000H, - CPU Atom 1.6GHz, 1Gb RAM, takže žádný rychlík, ovšem běh všech aplikací byl v pohodě, bez zbytečných prodlev. V nadpise je uvedeno "pro začátečníky", a to docela sedí. Popisky jsou v češtině, kdo přechází z ixpéček a stýská se mu po klasickém xp vzhledu, není nic ztraceno. Lubuntu má ve Volbách - Upravit vzhled a chování možnost zvolit xp motiv (mimo jiné), takže si každý zvolí z poměrně široké nabídky, jak tučňáka vytunit (barvy, fonty, okraje, kurzory, etc). Nabídka programů už v základu je bohatá, nebývá zvykem, aby distra např. obsahovala wine 1.6.2. , Skype, TeamViewer, Ubuntu tweak, a pod. A co by vám chybělo, je velice jednoduché instalovat aplikací Centrum softwaru pro Lubuntu, nebo přes Správce balíků Synaptic. Jelikož jsem zvyklý na VLC, tak jsem jej stahnul a chvíli koukal na tv (plzeň vs liberec) ve spojení s USB fleškou na bázi SDR donglu RTL 2832. Ten samý HW jsem testnul s programem GQRX, a taky to v pohodě jelo, i když zátěž CPU byla téměř 100%. Jinak - starší počítače jsou skromně vybavené, co se týká RAM, takže např. pro běžné serfování po netu si vystačíte s Operou 12 (je v základu), nebo můžete instalovat Netsurf, nebo Otter browser, které jsou na pamět ještě méně náročné, než opera. S připojením (wifi) k síti nebyl problém, obě síťovky (jedna USB externí) se řádně identifikovaly. Po spuštění Správce aktualizací můžete volitelně abgrejdovat, ke stažení je necelých 360MB. Tento Asus má WH tlačítka pro ovládání hlasitosti, zap. wifi, a podsvícení displeje, všechno kupodivu šlo. Zkrátka - míval jsem jako druhý systém na SD kartě EEEbuntu, to již bylo ovšem letité, a poněkud okoukané :roll: Takže sem ho dal k ledu a budu používat Lubuntu 14.04, protože na moje běžné aktivity na záložním stroji BOHATĚ stačí ... ;)

Uživatelský avatar
stani
Příspěvky: 505
Registrován: 14 srp 2015, 11:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip: Lubuntu W7 14.04 Profes. - pro začínající,i na slab

#2 Příspěvek od stani »

Zdravím.

Přesně tak. Kdo přechází z Windows na Linux, chce podobné prostředí a má novější stroj, tam bych asi volil Mint Cinnamon.
Kdo má starší stroj, pak určitě remaster Lubuntu W7.
Autor nyní připravuje novou verzi LTS 16.04, viz v diskuzi zde. ;)
Nejsem natolik bohatý, abych si kupoval předražené věci. stani.1blog.cz

Zamčeno