Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#1 Příspěvek od exxp »

Nejvíc "pokroková" je údajně Fedora - z těch hlavních dister. Už nějakou dobu běží místo X na Waylandu.
Zkoušel jste to někdo? Je tam nějaká výhoda pro uživatele?

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#2 Příspěvek od exxp »

Tak to zkusím asi jenom z liveka

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#3 Příspěvek od juhele2014 »

běží místo X na Waylandu ... Moc tomu teda nerozumim, ale klidně to vyzkouším, už stahuju cinnamon. Co se týká výhod pro uživatele, tak to fakt nevím. Asi tak - je to zdarma, ;) to ale asi nebude to, co má exxp na mysli ... 8-)
Naposledy upravil(a) juhele2014 dne 14 srp 2017, 19:58, celkem upraveno 1 x.

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#4 Příspěvek od exxp »

No, četl jsem, že např. Wayland odstraňuje problémy s tearingem - což by bylo poznat i z live ...
Jinak že je zadarmo, mám legální Win7, takže to nehraje roli. Akorát na starším počítači jsou XP (taky legální) a tam by se náhrada hodila, vzhledem ke konci aktualizací prohlížečů (zatím Firefox ESR)

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#5 Příspěvek od exxp »

Wayland by to měl vykreslovat "naráz", nebo - moc tomu nerozumím - ale prostě že nedojde k "aktualizaci" těch vykreslovaných dat "v půlce toho vykreslování" ... prostě podobně jak to dělá windows

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#6 Příspěvek od juhele2014 »

Fedora, obecně, není špatné distro, je na osmém místě, viz http://distrowatch.com/ , ale masové rozšíření nehrozí ani omylem. Zůstává trochu víc zaměřená nikoliv na zábavu, ale na "práci", takže pro BFU to není přitažlivé. Žádný VLC, žádný kodeky, žádný inxi :lol: , krátce jsem testnul fedoru cinnamon, a ani ohledně tearingu to nebyla žádná sláva. Ale to je to nejmenší, z mého pohledu. Dá se tam mnoho věcí doinstalovat, to je snadné. Ale po tom BFU netouží, že jo. Z mého laického pohledu je jedno z nejlepších dister MX 16, viz http://distrowatch.com/table.php?distribution=mx , to bude možná to, co hledá exxp místo ixpéček. Hafo programů, kam se na to hrabe LM, v tomto ohledu je chudý příbuzný. I ta lišta, která mě irituje, bo je nalevo, se dá umravnit a položit nahoru nebo dolu. A hlavně - je tam VLC, je tam inxi ... :lol: Doporučuju vyzkoušet, hledej MX-16.1_x64.iso :idea:

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#7 Příspěvek od exxp »

MX16 jsem zkoušel a je dost dobrý. Asi tomu dám ještě šanci. I když z hlediska BFU nevím jestli je nějaký rozdíl mezi MINTem a MX ...
Btw. - tohle je zajímavý: http://distrowatch.com/dwres.php?resource=ranking

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Fedora, Wayland - zkoušel někdo?

#8 Příspěvek od exxp »

Co jsem četl, tak Wayland je plně implementovaný jenom na Fedoře-Gnome ...
Jinak - je to zvláštní, že nikdo nedokázal za těch 30 let prosadit nějakou alternativu k X-kám ... asi je to hodně velký sousto srovnatelný se třeba s kernelem ... vývoj prostředí jako je Gnome apod je zřejmě podstatně jednodušší

Zamčeno