Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
Abby
Poradce Mintu

Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#1 Příspěvek od Abby » 19 kvě 2019, 15:10

Včera večer jsem klasicky vypnula PC, dnes jsem ho zapnula a momentálně používaný Antergos naběhne pouze do černé obrazovky. Nejde se ani přepnout do konzole, ale CTRL+ALT+DEL to normálně restartuje. Čekala jsem asi pět minut, ale nestalo se nic. Systém je na SSD takže normálně nabíhá za pár sekund. Aktualizace včera nepřišly žádné. Nějaká rada jak to zprovoznit bez reinstallu? Díky.

edit: je to dualboot s Windows 10 z jednoho disku, bez problémů funkční asi měsíc a půl.

menom
Guru Mintu

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#2 Příspěvek od menom » 19 kvě 2019, 20:40

.

Pri nabehu v GRUBe zvolit Recovery mode alebo nieco podobne a vyskusat ci ten Win funguje.

.

Abby
Poradce Mintu

#3 Příspěvek od Abby » 19 kvě 2019, 21:55

Windows samozřejmě funguje, ten se takhle shodit nedá a ani ty proklínané aktualizace Windows 10 neodrovnají (navíc mám LTSC a tam chodí jen odzkoušené aktualizace, vždyť je to Enterprise edice). Mě nenabíhá Linux.

redhawk
Guru Mintu

#4 Příspěvek od redhawk » 19 kvě 2019, 22:37

Abby píše:
19 kvě 2019, 15:10
Včera večer jsem klasicky vypnula PC, dnes jsem ho zapnula a momentálně používaný Antergos naběhne pouze do černé obrazovky. Nejde se ani přepnout do konzole, ale CTRL+ALT+DEL to normálně restartuje. Čekala jsem asi pět minut, ale nestalo se nic. Systém je na SSD takže normálně nabíhá za pár sekund. Aktualizace včera nepřišly žádné. Nějaká rada jak to zprovoznit bez reinstallu? Díky.

edit: je to dualboot s Windows 10 z jednoho disku, bez problémů funkční asi měsíc a půl.
myslim ze toto by bolo vhodnejsie na arch forum antergos z neho vychadza a aj chyby maju v podstate rovnake.

mimochodom toto je choroba rolling distier.
Pravděpodobně kecám.

menom
Guru Mintu

#5 Příspěvek od menom » 19 kvě 2019, 22:38

.

Keby to nabehlo do Recovery (nouzovy rezim) tak vyskusat preinstalovat ovladac pre graficku kartu.

Ak neukaze ani GRUB, tak oprava GRUBU napriklad:
https://www.linux-mint-czech.cz/2014/10 ... nux-mintu/

(Boot Repair lze také použít z live CD/DVD nebo USB flash disku)

.

redhawk
Guru Mintu

#6 Příspěvek od redhawk » 20 kvě 2019, 08:28

menom píše:
19 kvě 2019, 22:38
.

Keby to nabehlo do Recovery (nouzovy rezim) tak vyskusat preinstalovat ovladac pre graficku kartu.

.
ma Antergos. Ten sa sprava o dost inak ako LM, preto som napisal nech skusi Arch forum. Pre podobne spravanie mi siel z notebooku prec antergos aj Manjaro.
Pravděpodobně kecám.

Livan

#7 Příspěvek od Livan » 20 kvě 2019, 12:03

Treba ísť na stránky Antergosu, tam by mali mať niečo, ako miling list alebo fórum a pozrieť sa tam, či sa to deje aj iným a ako si s tým poradili. Na tejto stránke určite nik nebude vedieť riešenie.

Abby
Poradce Mintu

#8 Příspěvek od Abby » 20 kvě 2019, 13:02

redhawk píše:
19 kvě 2019, 22:37
myslim ze toto by bolo vhodnejsie na arch forum antergos z neho vychadza a aj chyby maju v podstate rovnake.

mimochodom toto je choroba rolling distier.
Asi ano, jenže tam je totálně mrtvo, jediné fórum kde to trochu žije je tady...
menom píše:
19 kvě 2019, 22:38
.

.
Grub mi normálně funguje, tam si vyberu že chci spustit systém, ten začne nabíhat, proběhne pár textových hlášek a v momentě kdy se má objevit grafické logo a tabulka pro přihlášení nastane tma. A recovery bohužel v grubu nikde nemám, pošlu později fotku jak grub vypadá.
Livan píše:
20 kvě 2019, 12:03
Treba ísť na stránky Antergosu, tam by mali mať niečo, ako miling list alebo fórum a pozrieť sa tam, či sa to deje aj iným a ako si s tým poradili. Na tejto stránke určite nik nebude vedieť riešenie.
Jak jsem psala, tam je mrtvo. A myslím si, že tady jsou lidé, kteří vidí do Linuxu do hloubky a Linux je Linux, i když distribuce jsou různé tak ten základ je přece stejný, ne?

Nejhorší je, že Antergos obsahuje veškerý SW který používám, dokonce i v takovém stavu jak to používám (třeba HandBrake s podporou HE-AAC což jinde není), funguje mi v něm tiskárna síťová laserová Lexmark (v jiné distribuci se mi ji nepodařilo zprovoznit) a má na výběr velké množství grafických prostředí, mimo jiné i KDE, což je důvod, proč jsem přestala používat Mint. Mě prostě KDE vyhovuje nejvíc, překvapivě dokonce i na starém a pomalém HP 650 (Pentium dvoujádro, 8 GB RAM a 240 GB SSD) běží stejně rychle jako XFCE a je mnohem hezčí a dá se snadno nastavit spousta věcí. Kdyby Mint i nadále měl KDE, tak bych ho dala místo Antergos a nějak by se určitě zprovoznilo všechno potřebné, ale mě se prostě ostatní prostředí nelíbí, nevyhovují mi.

Ventero1
Vezír Mintu

#9 Příspěvek od Ventero1 » 20 kvě 2019, 14:56

Je tam mrtvo a proto Ti Redhawk radi archforum. Tam by mohla byt jeste aktivni Lombardo.

V Kubuntu se nedarilo?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby
Poradce Mintu

#10 Příspěvek od Abby » 20 kvě 2019, 15:24

To je bohužel to samé.

V Kubuntu mi dost věcí chybí a celkově v *buntu je divný správce balíčků, nikdy v něm nic nenajdu :-D Ale mohla bych ho zkusit zase po nějaké době, třeba se něco změnilo :-) Radši použít LTS nebo je bezpečné použít nejnovější?

Zamčeno