Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
zeleno110
Poradce Mintu
Příspěvky: 168
Registrován: 08 lis 2017, 17:12

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#21 Příspěvek od zeleno110 » 23 kvě 2019, 21:20

Keby som potreboval distro s KDE, skúsil by som toto https://sourceforge.net/projects/adrian-test/files/

Abby
Poradce Mintu
Příspěvky: 330
Registrován: 11 led 2016, 16:59

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#22 Příspěvek od Abby » 23 kvě 2019, 21:50

Máš to vyzkoušené? Jinak díky za tip.

zeleno110
Poradce Mintu
Příspěvky: 168
Registrován: 08 lis 2017, 17:12

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#23 Příspěvek od zeleno110 » 24 kvě 2019, 18:13

Mám to len pár dní, takže vyskúšané len krátkodobo.
Screenshot_20190524_180013.png

takyradejianonymne
Příspěvky: 113
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#24 Příspěvek od takyradejianonymne » 24 kvě 2019, 18:36

Abby a možné doporučení - tak po zkušenostech už se vůbec já neodvažuji!
Ovšem co se týče mé spokojenosti tak zatím(!) a budou to asi 3 poslední roky jsem našel to co jsem hledal tam, kde bych to vůbec nečekal. Bylo to ode mne i taková tehdy recese a kontrariánství ale teď smekám: hodnoceno jak prvním dojmem a tedy očima tak potom spolehlivostí v profesionálním přístupu od správce distribuce a protože také v jedné větvi aktivit se tím i živí a má prý certifikát od ministerstva obrany, to KDE5 on ještě doučesává a je to vidět, slušně vedený repozitář: ROSA Linux Fresh R11 a to KDE5 je označováno dál jako PLASMA 5, je u mne verze 64 bit ale zkoušel jsem kdysi i 32 bit.
Odkazy ke stažení na poslední R11 verzi v anglicky psaných stránkách ještě nejsou, pozor, je třeba jít na ruské stránky, no a potom je zde takový mráček protože instalaci nutno provést nejlépe v angličtině a potom distribuci s KDE5 počeštit ale dá se a stojí to laborování s češtinou za námahu. Jen upozorňuji, že označení KDE je starší KDE4 a pro KDE5 je to ta verze označená jako PLASMA. Také je poněkud a když poprvé rizikový přechod na proprietární ovladač grafiky, je tam klikátko ale je třeba čekat na opravdu ukončení operace i když opticky se zdá že je hotovo a možno PC vypnout.
Jako druhý záložní a pro sledování a srovnání mám v posledku OpenSUSE 15.0 Leap, ta ROSA Linux si klade za cíl být lepší a celkově se jí to myslím daří. Distribuce s KDE a založené na Ubuntu (Debian) čas od času zkouším, opticky se to jeví jako nepřeberný výběr možností ale u mne pokaždé v tom konci je spíše zklamání a nehledě na možný jepičí život těch některých a často nějak vzdoro jednoúčelových mutací.
http://wiki.rosalab.ru/ru/index.php/ROS ... 0%B8%D0%B7
Pokud jsi začínala na Mandrake (Mandriva) mohlo by ti to být blízké, odzkoušet lze naživo z USB klíčenky a bez instalace.

Abby
Poradce Mintu
Příspěvky: 330
Registrován: 11 led 2016, 16:59

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#25 Příspěvek od Abby » 25 kvě 2019, 22:59

Děkuji za doporučení, ale asi se radši zkusím pochopit firewall v OpenSUSE :-D Nějak nemám důvěru k ruským věcem i když jde o opensource. Ty věříš, že tam není nějaký backdoor?

Jinak já vím, že KDE je dnes PLASMA, ale tak nějak historicky je to pro mě pořád KDE :-) Ostatně třeba při instalaci OpenSUSE to nabízí jako první možnost "Pracovní stanice s KDE" a jestli tam je zmíněna i Plasma tak jsem si toho vůbec nevšimla :-)

Nainstalovala jsem si jak na desktop tak na notebook OpenSUSE Tumbleweed (vím že je to rolling distribuce, ale mám s ním jen dobré zkušenosti, mám na externím disku nainstalovaný Tumbleweed už asi tři roky, občas ho spustím, aktualizuju a stále funguje) a dá se říct, že je tam jen pár věcí, které mi nevyhovují resp. jim nerozumím a jedna z nich je firewall. Prostě nevím co do něj mám dát aby mi fungovaly blokované programy, chtělo by to klikátko, které se při komunikaci zeptá, jestli povolit jednou, povolit trvale, zakázat jednou nebo zakázat trvale, prostě jako to dělá třeba Eset ve Windows. Tady se dá jen vybrat z pár přednastavených programů, které většinou ani neznám a pak se tam dají zadat porty, ale nemám nejmenší tušení jak onen dotyčný port mám vlastně zjistit. U Unified Remote např. je to napsané přímo na jejich webu, ale většina programů prostě někde nějak komunikuje. Ale dá se říct že tohle je jediná velká překážka a nějak se s tím poperu, protože to hlavně dělá velká komerční firma a tady snad nehrozí zánik protože to tvůrce přestane bavit jako se teď stalo s Antergos...

Škoda jen, že není nějaké univerzální fórum pro Linux obecně, kde by se mohlo řešit cokoliv z jakékoliv distribuce, tím že má každé distro vlastní fórum mi přijde jako zbytečné tříštění sil.

takyradejianonymne
Příspěvky: 113
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#26 Příspěvek od takyradejianonymne » 26 kvě 2019, 09:03

ROSA Linux: opensource ale dělaný na (zatím a dle mne) profesionální úrovni pokud to lze zde takto použít. Tím nemyslím (jen) omalovánky a jako je omezená optika mnohých prvotně okouzlených jindy a jinde a která často dostane brzy žel na frak.
Okouzlením u mne bylo kdysi také Manjaro, balíčkovací systém arch a kam jsem přesedlal právě z Mintu: no a bylo sláva po dosavadních mintích problémech v závislostech a právě ve vztahu také právě ke KDE a byl jsem navýsost spokojený i s velmi dobrým přístupem k tamním návodům a informacím a třeba z wiki (i pro Arch), no jenže velmi brzy přišlo zjištění že (tehdy) správci nezvládali a žel aktualizace systému a aniž by mně to neházelo chybové hlášky.
Ano, i tyto problémy z hlášek jsem obvykle záhy a s nadšením nalezl jak je řešit ... jenže ... i přes možné toto nadšení tak potom a už s chladnější hlavou tudy asi také nelze přece jít ... a právě proto že to není profesionální a ať jsou důvody takového selhávání a kopanců a klopýtání na straně toho správce distribuce jakékoli a pro možnou jeho omluvu.

Potom napsat (někde jinde a za čerstva jsem to myslím zahlédl právě od tebe cha chááá) a ve smyslu že (dle tebe?) raději ať prý šmíruje USA než Číňan, tedy dovozeno také raději ať právě tebe raději šmíruje USA než Putin, že, tak to si myslím že je mimo mísu. A to hodně. Když už a tady právě v Česku ehm tak zase já směle a důvodně napíšu naopak to, že ať mě raději šmíruje právě Putin než ten prý náš kámoš Trump. Ale to je už tady mimo téma. Pokud má ta ruská firma certifikát ruského ministerstva obrany tak je alespoň nějak větší naděje, že v systému nejsou zadní vrátka pro toho Trumpa nebo pro Číňany :lol: Obávám se, že ta vrátka si tam stejně dotyčný brzy sám doinstaluje a třeba právě nějakým webovým prohlížečem s doplňky :shock:
Tak právě také proto jsem minule napsal ve smyslu že já nikomu nic doporučovat nechci a nebudu a každý sám je přece svého štěstí strůjcem. Konec konců i ta ovce a odkojená prý veřejnoprávní TV může být nebo ona už i je spokojená. Tudíž přeji úspěchy v dalším konání a také i tu potřebnou kapku štěstí :)

Abby
Poradce Mintu
Příspěvky: 330
Registrován: 11 led 2016, 16:59

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#27 Příspěvek od Abby » 26 kvě 2019, 14:20

Já už dlouho tvrdím, že by to chtělo silnou firmu, která by udělala dvě linuxové distribuce, jednu pro běžné používání a druhou pro servery. Klidně ať je placená, jsem ochotná za kvalitu zaplatit a to klidně za každou majoritní verzi. Ale hlavně ať všechno funguje, ať se nemusí prolézat internet a hledat řešení problému, který by vůbec neměl vzniknout, ať nejsou nějaké hloupé licenční problémy (mě jako uživatelku vůbec nezajímá, že HE-AAC není pod licencí GPL nebo jakou že to vlastně, já to prostě v systému chci). Takže s tvým pohledem na profesionalitu souhlasím, nelze dělat kvalitní operační systém jen na koleně v partě nadšenců.

S tím šmírováním, stojím si za tím co jsem napsala. USA nejsou hrozbou pro svět, to jsou totalitní společnosti jako je právě Rusko, Čína, Severní Korea, Írán, Irák, Turecko a podobně. Takže jsem fakt ráda, že USA je v roli světové policie, protože díky nim máme svobodu. Vezmi si jak to tu vypadalo pod nadvládou SSSR, to je doba, kterou bych prožít fakt nechtěla, naštěstí jsem se narodila tak, že jsem v té době žila jen pár let, ale i to bohatě stačilo. A nechápu, jak se k nim po této zkušenosti může někdo obracet s důvěrou. Každopádně certifikát ruského ministerstva obrany mě spíše utvrzuje v tom, že tam budou mít rusové backdoor, prostě jim nevěřím ani dobrý den a nemám je ráda. Resp. nevadí mi rusové jako takoví, vadí mi jejich státní zřízení a jejich intolerance. Zakončím to takhle, otec mého kamaráda kdysi říkal, že kdyby vypukla válka mezi USA a SSSR, že by šel bojovat na stranu SSSR a rychle by se nechal zajmout, protože USA dodržují lidská práva a aspoň by se dostal mezi normální lidi. Tím bych politiku uzavřela protože sem fakt nepatří.

takyradejianonymne
Příspěvky: 113
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#28 Příspěvek od takyradejianonymne » 26 kvě 2019, 14:48

Ke druhému odstavci: to je tedy síla číst, veřejně zblblující sdělovací prostředky musí nyní hurááá (nikoli urááááááá) jásat a jaký si udělaly další zářez, to pokud to je myšleno vážně a nikoli jako vtip, tak naivně černobílý pohled já vůbec nezávidím a hodnotím ho pro okolí i jako dost v možných následcích nebezpečný, jak už jsem napsal minule přeji ti proto do budoucna hodně štěstí 8-)
Jo a možný vtip zase ode mne: možná že ta černá obrazofka a kvůli které je založeno toto téma není tak zcela bez důvodu, jak píšeš :lol:

Abby
Poradce Mintu
Příspěvky: 330
Registrován: 11 led 2016, 16:59

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#29 Příspěvek od Abby » 26 kvě 2019, 15:27

Mě spíš přijde síla, že někdo věří rusku :-D A osobně spíš hodnotím jako nebezpečný tvůj pohled, naštěstí vás není tolik abyste dokázali ovlivnit dění (a snad se nebudou opakovat roky 1948 a 1968, ovšem pokud ano, tak sbohem ČR a cesta směr západ je jasná volba). Víc už se k tomu fakt nebudu vyjadřovat, nemá to smysl.

Uživatelský avatar
redhawk
Guru Mintu
Příspěvky: 3032
Registrován: 12 led 2016, 19:14
Bydliště: ako kedy

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#30 Příspěvek od redhawk » 26 kvě 2019, 15:32

Abby píše:
26 kvě 2019, 15:27
Mě spíš přijde síla, že někdo věří rusku
no v IT je USA najvacsi podrazak (Apple, Oracle, Google, Cisco, HP, atd)
Pravděpodobně kecám.
Hlúposť užívateľa je úmerná jeho právam.
Podstatou pirátstva nie je túžba ľudí kradnúť, ale neschopnosť predať im veci, ktoré chcú.

Zamčeno