Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
redhawk
Guru Mintu

Re: Bez důvodu černá obrazovka po spuštění

#11 Příspěvek od redhawk » 20 kvě 2019, 19:25

Abby píše:
20 kvě 2019, 15:24
Radši použít LTS nebo je bezpečné použít nejnovější?
LTS Ubuntu 18.04
popripade Manjaro (mne sa neosvedcilo ale...) alebo MX linux
Abby píše:
20 kvě 2019, 13:02

Jak jsem psala, tam je mrtvo. A myslím si, že tady jsou lidé, kteří vidí do Linuxu do hloubky a Linux je Linux, i když distribuce jsou různé tak ten základ je přece stejný, ne?
tak to nie je.
zaklad, jadro kernel linux je rovnaky, taktiez desktop (KDE, Gnome,xfce, mate) ale napriklad sposob startu je iny, ine zavyslosti ine ovladace a podobne.
taktiez iny init (systemd alebo sysvinit ci openrc) takze nie je to, preto odporucam arch cz forum, urcite funguje a ti ludia ziju na tom distre tak vedia. ja pomaly ale isto uz stracam veci z Ubuntu a jeho odnozi. takze tiez nieco z LM 19 uz ide uplne mimo mna.

este ma napada, Abby mohla by si skusit artix
Naposledy upravil(a) redhawk dne 20 kvě 2019, 19:33, celkem upraveno 2 x.
Pravděpodobně kecám.

Ventero1
Vezír Mintu

#12 Příspěvek od Ventero1 » 20 kvě 2019, 19:28

No ona Lombardo asi bude na anglofonim foru archu - jestli tedy nejake ceske je ... Doporucene lts. Jinak se da doinstalovat Synaptic.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

redhawk
Guru Mintu

#13 Příspěvek od redhawk » 20 kvě 2019, 19:32

Ventero1 píše:
20 kvě 2019, 19:28
No ona Lombardo asi bude na anglofonim foru archu - jestli tedy nejake ceske je ... Doporucene lts. Jinak se da doinstalovat Synaptic.
lombardo je aktivna v poslednom case na Facebooku.
tam aj rychlejsie sa riesia problemy (linux pro zacatecniky, GNU/linux czech a pod skupiny)
Pravděpodobně kecám.

Abby
Poradce Mintu

#14 Příspěvek od Abby » 21 kvě 2019, 13:23

Díky všem, vyzkouším ten Artix a asi i Kubuntu 18.04 s tím Synapticem. Jsem bohužel asi až moc zvyklá na KDE a nedokážu se přizpůsobit jinému prostředí (a asi ani nechci, zvláště když je ta možnost).

edit: tak nevím jestli mám brát "systemd free" jako plus nebo jako minus :-D U Artix.

redhawk
Guru Mintu

#15 Příspěvek od redhawk » 21 kvě 2019, 17:28

Abby píše:
21 kvě 2019, 13:23
Díky všem, vyzkouším ten Artix a asi i Kubuntu 18.04 s tím Synapticem. Jsem bohužel asi až moc zvyklá na KDE a nedokážu se přizpůsobit jinému prostředí (a asi ani nechci, zvláště když je ta možnost).

edit: tak nevím jestli mám brát "systemd free" jako plus nebo jako minus :-D U Artix.
u mna je systemd free jasne plus. preto mx a antix linux.
a doma ani linux so systemd nemam zistujem :D
devuan na serveri, antix a mx na pc a laptopoch. vo virtuale mam Ubuntu a parot linux so systemd. ale to sa nerata

in ak na mx linux kde ide nainstalovat 2mi klikmi a potvrdenim, bezi bez problemu.
Pravděpodobně kecám.

Abby
Poradce Mintu

#16 Příspěvek od Abby » 21 kvě 2019, 18:49

redhawk píše:
21 kvě 2019, 17:28
in ak na mx linux kde ide nainstalovat 2mi klikmi a potvrdenim, bezi bez problemu.
Díky za info, tak to asi zkusím. Teď teda zkouším na notebooku Mint Cinnamon 19.1 a to rozhraní je fakt hrozné, jinak to funguje zatím normálně. Do Mintu nejde KDE doinstalovat?

Abby
Poradce Mintu

#18 Příspěvek od Abby » 21 kvě 2019, 22:55

Bezva, tím je dané co už nebudu ani zkoušet. Mám teď nainstalovaný LM 19.1 Cinnamon tak si na něj třeba zvyknu :-) Hlavně to chce zjevně používat něco velkého, co netvoří jen parta nadšenců, ale co tvoří velká firma, která to jen tak neodpíská.

takyradejianonymne

#19 Příspěvek od takyradejianonymne » 22 kvě 2019, 08:35

Možné počáteční úskalí. Já tomu KDE (5 a na knihovnách Qt) přišel na chuť teprve asi před 2 až 3 lety. Záleží na tom jak jsi už zvyklý na vychytávky, pro mne dost důležité no pro někoho ale zase ne. Jde o věci na které jsem byl já hodně zvyklý dříve také z Woken.
Příkladem ve správci souborů (Dolphin) náhledy i na adresáře, to samé v prohlížeči obrázků Gwenview a ten umí při jednom prohlížet s fotkami také i videa, dvojička Digikam s Showfoto také není k zahození a to především u mne, protože tady jsem měl nejméně problémů s identifikací po připojení různých foťáků a mobilů.
Pochopitelně tyto některé věci se můžeš pokusit dohledat i ve variantách a v podobnosti napsaných na knihovnách GTK (třeba právě i prostředí Cinnamon) ale někdy jen pokusit. Potom pokud se budeš snažit a právě v Mintu, který tím KDE už programově opovrhl, roubovat dodatečně věci z KDE (Qt) právě do prostředí Cinnamon (GTK) a které bylo pro tyto účely (jak jsem dříve zjistil) nejméně přátelské tak mohou být potom nepříjemné problémy. Nejméně problematické bylo u mne a pro tyto účely prostředí Xfce. I když v některých detailech (s aplikacemi Qt) to bylo v Xfce (GTK) také drbání se nohou za krkem.
Tím je také dána odpověď na to jestli se dá to KDE do Mintu dodatečně doinstalovat: ano dá a nahoď si google, ovšem silně bych nedoporučoval, v Mintu to KDE bylo (u mne) problematické i ve verzích před tím než ho Mint odhodil úplně. Je třeba si najít distribuci, která se o to KDE slušně stará, také i proto že správci distribuce to KDE a v jejich podání mohou někdy různě i dotvořit a zaintegrovat dle svého. Také je třeba hledat distribuci se slušně vedeným repozitářem. Chutě každého jsou různé a tak vybrat si musí nejlépe každý sám.

Abby
Poradce Mintu

#20 Příspěvek od Abby » 23 kvě 2019, 19:29

takyradejianonymne:

Já jsem si KDE oblíbila už před lety když jsem zkoušela Linux poprvé (SUSE 6 a Mandrake nevím jaké verze) a spousta věcí z KDE mi chybí, namátkou třeba jednoduché přepnutí změny směru rolování kolečka u myši (Cinnamon to bůhvíproč neumí dodnes i když u touchpadu ano), každodenní změna tapety na ploše z internetu (fakt se mi líbí obrázky z Bingu, ale ani astronomie není k zahození, na desktopu mám astronomii a na notebooku jsem měla Bing). A je to spousta dalších věcí. Musím říct, že kromě stability a výdrže mi fakt vyhovoval Antergos, ale na desktopu se mi za poslední rok bezdůvodně zhroutil už dvakrát, poobakrát stejně, prostě po regulerním vypnutí už nenaběhl. Také se mi hodně líbí OpenSUSE, tam si ale nerozumím s jejich firewallem, ale asi bude nejlepší se prostě naučit ovládat jejich firewall než experimentovat s jinými distribucemi a ztrácet tím jen zbytečně čas.
Jestli KDE v Mintu dělá problémy, tak to radši ani zkoušet nebudu, já potřebuju počítače stabilní a použitelné i pro rodinu. A Cinnamon opravdu není můj šálek kávy, dá se celkem slušně nastavit, ale oproti KDE je dost silně omezený. O Mate a XFCE ani nemluvě. A i když notebook je docela vykopávka, tak KDE běží stejně dobře jako Cinnamon i jako XFCE takže není důvod používat něco odlehčeného (a z mého pohledu ošklivého a nepohodlného), když i to nejnáročnější prostředí běží velice rychle. Reakce jsou okamžité a to to je jen dvoujádrové Pentium s pouhými 8 GB RAM a 240 GB SSD.
Máš nějaký tip na kvalitní distribuci s KDE? Doporučíš něco?

Zamčeno