Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Odpovědět
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 64
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#1 Příspěvek od takyradejianonymne » 11 čer 2019, 15:25

Mint pro KDE zavřel a zamkl na petlici vrátka. Ten kdo nechce zůstat u Kubuntu nebo u KDE neon ale chce zkusit další možný bonbónek a už mimo balíčkovací systém .deb tak může být potíž. Z hlavních distribucí se nabízí v prvé řadě:
a) OpenSUSE kde KDE5 je navíc i vlajkovou lodí, ovšem už asi posledního 1/2 roku se opakovaně na vedlejší instalaci já přesvědčuji že jsou zde různá možná klopýtání a na kterých začátečník možná i upadne. A to jsem to OpenSUSE zkoušel i v letech předchozích a jeden čas ho měl i jako hlavní systém. Do doby než mně ze dne na den a po nějaké aktualizaci bylo znemožněno psát ď ť ň: to samé ale udělalo tou dobou i takové příkladem Manjaro, to aby se asi holky nehádaly?, ale v Open SUSE a profesionálně se tvářící by se to přece stávat nemělo!,
b) potom to je Fedora a kde je vlajkovou lodí ale GNOME a to KDE5 je komunitní spin: dám stranou že i zde něco tzv. uteče, ostatně je to progresivistická distribuce s výrazně novými balíčky a proti třeba Mintu, ovšem až dosud kamenem úrazu a zvláště pro začátečníka bylo zobrazení fontů. Četl jsem teď velmi nedávno hlášku že už s tím konečně něco udělají, problém byl až dosud v oblasti licencí a na což si Fedora dává obzvláště pozor.

Takže ano jsou další desítky a stovky distribucí, ovšem potíž je ta že ne všechny se dožijí vůbec své dospělosti a navíc to KDE opravdu chce, aby ho správce distribuce než ho vydá a i se svým jménem ven tak otestoval, doladil a i případně upravil. Upravil i kosmeticky protože i ke standardní vizáži KDE jsou výhrady. Jako ke všemu, všude a vždy obecně.

Takže z těch dříve zavedených distribucí co takhle vzpomenout si na Mandrake/Mandriva?
Také proto že ve vínku chtěly být uživatelsky co nejvíc přívětivé? Tu historii a smutnou a dá se napsat i takového že úpadku lze dohledat na internetu. Až na jednu pozitivní výjimku a to je odnož ROSA Linux Fresh nyní v posledku verze R11, ovšem ruské provenience a což některým vadí. Ovšem já musím a za asi poslední 3 roky konstatovat, že zatím jsem se jinde nesetkal s tak odpovědným správcem distribuce jako zde a platí to pro právě onu verzi s KDE5 tj. označenou jako KDE Plasma. Instalaci ovšem nutno provést nejlépe v angličtině a potom systém a KDE5 počeštit.

Teď však možná svítá naděje i jinde. Ve 2. polovině června 2019 by měla být zveřejněna ... už finální verze Mageia 7.
Zatím jsem živě krátce odzkoušel beta 3 a nyní RC, předchozí beta 2 mně i přes laborování ani nenabootovala. Zvědavý nákuk na předchozí Mageia 6 mně řekl to, že toto už opravdu dnes ne, čas neúprosně běží a proti ROSA Linux by to byl krok zpět.

Pokud se s Mageia 7 zadaří tak jeví se mně to slušné tj. distro s programově (asi) novými balíčky, omalovánky také neurazí a líbí se mně víc než v takovém OpenSUSE, uživatelská přívětivost tj. přes různá klikátka (pokud budou fungovat) je dle mne velmi dobrá.
Jak to je s úrovní repozitářů nedokážu zatím posoudit. To samé musím napsat o správci distribuce: no snaží se snaží ale jdou hlášky o zpožděních, takže i zde budou nějaké ekonomické zádrhele? Ovšem pokud se Mageia 7 chytí tak možná přibudou i sponzoři, že?
Zatím se mně jeví že chytit by se Mageia 7 mohla, taková resuscitace. K povinnému odzkoušení pro pamětníky a slza nostalgie k tomu?

Tady je něco za základní pokecáníčko k tomu:
https://wiki.mageia.org/en/Mageia_7_Release_Notes

zeleno110
Příspěvky: 140
Registrován: 08 lis 2017, 17:12

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#2 Příspěvek od zeleno110 » 26 čer 2019, 14:55

Momentálne skúšam Open Mandrivu, ktorá je založená na Rosa Linuxe https://distrowatch.com/table.php?distr ... enmandriva
Distro je pre nenáročného užívateľa prijatelná voľba, horšie je to s nainštalovaním Wine, Playonlinuxu, či Crossoveru. Tým chýbajú niektoré knižnice,
ktoré nie sú ani v repozitároch, tiež som nenašiel pomôcku na inštaláciu nVidia ovládačov, ako má MX Linux.
open mandriva.png

Odpovědět