Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#1 Příspěvek od takyradejianonymne »

Mint pro KDE zavřel a zamkl na petlici vrátka. Ten kdo nechce zůstat u Kubuntu nebo u KDE neon ale chce zkusit další možný bonbónek a už mimo balíčkovací systém .deb tak může být potíž. Z hlavních distribucí se nabízí v prvé řadě:
a) OpenSUSE kde KDE5 je navíc i vlajkovou lodí, ovšem už asi posledního 1/2 roku se opakovaně na vedlejší instalaci já přesvědčuji že jsou zde různá možná klopýtání a na kterých začátečník možná i upadne. A to jsem to OpenSUSE zkoušel i v letech předchozích a jeden čas ho měl i jako hlavní systém. Do doby než mně ze dne na den a po nějaké aktualizaci bylo znemožněno psát ď ť ň: to samé ale udělalo tou dobou i takové příkladem Manjaro, to aby se asi holky nehádaly?, ale v Open SUSE a profesionálně se tvářící by se to přece stávat nemělo!,
b) potom to je Fedora a kde je vlajkovou lodí ale GNOME a to KDE5 je komunitní spin: dám stranou že i zde něco tzv. uteče, ostatně je to progresivistická distribuce s výrazně novými balíčky a proti třeba Mintu, ovšem až dosud kamenem úrazu a zvláště pro začátečníka bylo zobrazení fontů. Četl jsem teď velmi nedávno hlášku že už s tím konečně něco udělají, problém byl až dosud v oblasti licencí a na což si Fedora dává obzvláště pozor.

Takže ano jsou další desítky a stovky distribucí, ovšem potíž je ta že ne všechny se dožijí vůbec své dospělosti a navíc to KDE opravdu chce, aby ho správce distribuce než ho vydá a i se svým jménem ven tak otestoval, doladil a i případně upravil. Upravil i kosmeticky protože i ke standardní vizáži KDE jsou výhrady. Jako ke všemu, všude a vždy obecně.

Takže z těch dříve zavedených distribucí co takhle vzpomenout si na Mandrake/Mandriva?
Také proto že ve vínku chtěly být uživatelsky co nejvíc přívětivé? Tu historii a smutnou a dá se napsat i takového že úpadku lze dohledat na internetu. Až na jednu pozitivní výjimku a to je odnož ROSA Linux Fresh nyní v posledku verze R11, ovšem ruské provenience a což některým vadí. Ovšem já musím a za asi poslední 3 roky konstatovat, že zatím jsem se jinde nesetkal s tak odpovědným správcem distribuce jako zde a platí to pro právě onu verzi s KDE5 tj. označenou jako KDE Plasma. Instalaci ovšem nutno provést nejlépe v angličtině a potom systém a KDE5 počeštit.

Teď však možná svítá naděje i jinde. Ve 2. polovině června 2019 by měla být zveřejněna ... už finální verze Mageia 7.
Zatím jsem živě krátce odzkoušel beta 3 a nyní RC, předchozí beta 2 mně i přes laborování ani nenabootovala. Zvědavý nákuk na předchozí Mageia 6 mně řekl to, že toto už opravdu dnes ne, čas neúprosně běží a proti ROSA Linux by to byl krok zpět.

Pokud se s Mageia 7 zadaří tak jeví se mně to slušné tj. distro s programově (asi) novými balíčky, omalovánky také neurazí a líbí se mně víc než v takovém OpenSUSE, uživatelská přívětivost tj. přes různá klikátka (pokud budou fungovat) je dle mne velmi dobrá.
Jak to je s úrovní repozitářů nedokážu zatím posoudit. To samé musím napsat o správci distribuce: no snaží se snaží ale jdou hlášky o zpožděních, takže i zde budou nějaké ekonomické zádrhele? Ovšem pokud se Mageia 7 chytí tak možná přibudou i sponzoři, že?
Zatím se mně jeví že chytit by se Mageia 7 mohla, taková resuscitace. K povinnému odzkoušení pro pamětníky a slza nostalgie k tomu?

Tady je něco za základní pokecáníčko k tomu:
https://wiki.mageia.org/en/Mageia_7_Release_Notes

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#2 Příspěvek od takyradejianonymne »

Máš svým způsobem recht, ta Mageia 7 má totiž nabrané zpoždění (to o něčem a žel možná svědčí?) a protože měla být uvedena v plné slávě v době už mezi 14. až 21. červnem! To se ale nestalo. Takže "konkurenční" OpenMandriva tu Mandrivu 7 jakoby předběhla :oops:
Neváhal jsem, stáhl a prohlédl ji jako živou verzi. Lákavé je, že balíčky jsou opravdu nové až nejnovější (ovšem s rizikem nedodělků a nových chyb) a proti dnešní Rosa Linux R11.
Ovšem to další mne zklamalo. Jak proti ROSA Linux tak i proti (zatím?) co jsem zkoušel Mageia 7. Ano, zajímá mne tady prostředí KDE5.
To, že programově nová OpenMandriva řeší jen svobodné ovladače grafiky, tedy pro běžného uživatele natož pro začátečníka uzavírá použití nesvobodného ovladače (u mne nVidia), tak je diskvalifikující. Navíc o vybavenosti tedy o stavu repozitářů mám také z letmých zkoušek (co v nich najdu) své pochybnosti. S ROSA Linux si myslím (aktuálnost balíčků teď stranou) to je dle mne nesrovnatelné a v neprospěch OpenMandriva. Můj subjektivní názor.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#3 Příspěvek od takyradejianonymne »

Dnes tj. 1. července spatřila Mageia 7 světlo světa už oficiálně. Právě ji stahuji :P Po instalaci na HDD ji prohlédnu a dám vědět, otázka několika dní? Já ji mám v hledáčku jako možný záložní systém, tj. podobně jako ty máš s OpenMandriva.

OpenMandriva má mít teoreticky stejný základ jako ROSA Linux (a Mageia sama je také blízká příbuzná):
https://cs.wikipedia.org/wiki/OpenMandriva_Lx
a tak jsem skrze živou verzi nahlížel do jaké míry je OpenMandriva podobná až shodná s právě dnešním ROSA Linux, ten mám nainstalovaný na SSD a jako hlavní systém s KDE5.
Pod kapotu jsem nijak moc u OpenMandriva nenahlížel. Už jen náhledem a pocitově povrchově tam ten rozdíl je, ROSA Linux je více (subjektivně) dopilovaná a zatím má větší dle mne zázemí, čímž myslím i stav repozitářů. OpenMandriva mně připadala taková i kosmeticky nehotová, to nic neříká o funkčnosti ale jen by mohlo naznačovat "cosi" obecně dál. Základní věci mně v OpenMandriva fungovaly.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#4 Příspěvek od takyradejianonymne »

Francouzská Mageia 7 s KDE5 a po instalaci na HDD:
Nainstaloval jsem včera po OpenSUSE Leap 15.1 (s KDE5 a také balíčkovací systém .rpm) které jsem měl až dosud jako záložní systém. Tím ho nezavrhuji ale už nastal hlad po možné změně. Totiž také i zde bylo sem tam klopýtání a což bych od profi SUSE a až do té míry nečekal.

Navíc, nějak mně drhne jak to KDE5 pod OpenSUSE je omalováno: pocitově je to rozdíl jako sednout do německého resp. koncernového auta (VW) a potom přesednout k Frantíkům a třeba do Renaulta (Mageia). Každé distro má své plus a já přiznám, doma mám už 13 let Renaulta a mám proto pochopení i pro trochu té francouzské, hravé rozmařilosti a co „němcům“ chybí. Už ale k věci:

1. Instalace (přes živou verzi na USB klíčence) je velmi podobná tomu co znám z ROSA Linux. Věci kolem disku (kam instalovat) vždy beru na sebe. Mám SSD a 2 HDD a tam systémy včetně jedněch Windows 10. Po instalaci byl kontrolní náhled do fstab: ejhle, mám tam 3 řádky (2 navíc) pro oblast swap. Zatím to nevadí a něco s tím potom udělám :P

2. Nastavení. Je to taková (jen na první pohled) trochu schizofrenie, je totiž zde „Nastavení počítače“ a „Nastavení systému“, ROSA Linux už to má sloučené tak nějak opět v jednom.

Tady jsem se žel setkával s indicií, že správce distribuce asi šil hodně rychlou jehlou? Což by se stávat v roce 2019 nemělo a žel, může to případného zájmce odradit a už jen z těchto příkladů:
a) v „Nastavení počítače“ a zcela základní funkčnost tj. „Instalovat a odebírat software“ a kterou znám i z ROSA Linux tak v Mageia 7 si a žel nepamatuje(!) jednou dané přenastavení v horním levém rohu tj. z „Balíčky s GUI“ na „Vše“, což a zvláště začátečníka nebo při nepozornosti může velice potrápit – v repozitářích se potom nenachází ani to základní co by se nacházet mělo a přitom to tam je,
b) v „Nastavení počítače“ a ve „Spravovat, přidávat a odebírat písma“ je jinde mnou nevídaná možnost na kliknutí „Získat písma z Windows“, paráááda, nemusím hledat jak a z čeho instalovat protože rád už asi 20 let používám písmo Arial, síla zvyku.
Žel, správce distribuce se nenamáhal ani se základním odzkoušením! V následném „Nastavení systému“ a kde pro KDE5 se nastavují písma tak jsou fonty pro Arial dokonale nepoužitelné! Tedy písmeno co má vypadat jako běžné je ve skutečnosti zobrazeno jako tučnější než to, co je označeno jako že tučné!
Pomohl jsem si tím, že balíček s fonty Microsoft jsem vzal z ROSA Linux – teď mám fonty v Mageia 7 dvakrát, tj. Arial (TMC) ty blbé a zatím nevím jak je smazat a Arial (Mono) z ROSA Linux a je to v pořádku.

Toto není výtka, jen uvádím že:
a) i mně se moc nelíbí sada ikon od KDE a jsem už zvyklý na barevnější omalovánky z ROSA Linux, no tak jsem si je tam do Mageia přehrál a přenastavil na ně, ta náhrada však není na 100% tedy není všude ale teď to neřeším, je to maličkost,
b) v správci souborů Dolphin a prohlížeči Gwenview dávám důraz na provádění náhledů, tady v Mageia 7 jsem byl příjemně překvapen plností nabídky pro různé formáty, musel jsem jen doinstalovat pro formát videa .avi utilitu ffmepgthumbs a jsem už na to i zvyklý tj. že něco někde chybí. Jo, ten Dolphin nutno při prvním použití nastavit, některé možnosti náhledů jsou sice připraveny ale nejsou označeny!

Obvyklý průzkum bojem a při prvním seznámení s distribucí je pro mne případná instalace software pro práci se šablonami formulářů formátu .pdf: acroerad nebo Adobe Acrobat Reader DC a skrze PlayOnLinux.

To prvé jsem už v repozitáři nenašel. V OpenSUSE je zdůvoděno vyřazení acroerad bezpečnostním rizikem.
To druhé mně dalo tj. PlayOnLinux zabrat asi ¾ hodiny klopýtání. To co jsem tušil se potvrdilo, je třeba pro tyto a podobné věci povolit další repozitáře! Které jsou již v seznamu u Mageia 7 připraveny ale jsou nepovoleny. Asi jsem si to měl předem přečíst.
Jenže do toho navíc ta záležitost s nepamatovákem nastavení „Instalovat a odebírat software“ no a já pořád nemohl nainstalovat Wine. Toť příklad chaosu a už u mne ve spěchu, chtěl jsem totiž už jet na koupaliště ;) :roll: Výsledku jsem se ale nakonec dobral a spokojenost.

Záměrně se nevyjadřuji k tomu co je nainstalováno. Živá instalačka na USB klíčence má téměř 2,9 GB a tak asi proto mám pocit, že toho případného smetí (i od KDE) tam asi bude více? To ale nevadí a to co naopak chybí tak se doinstaluje. Jen se divím, že když už je v instalaci takový DigiKam tak že automaticky není přibaleno i souputník ShowFoto. První co jsem doinstaloval bylo Chromium. A spokojenost.

Také jsem a k odzkoušení připojil tiskárnu Brother HL-1430. I s ní byly sem tam v jiných distribucích problémy. Proto také mám ovladač už "navždy" uklizený v archivu. S Mageia a skrze klikátko byla pohoda, ovladač přiřazen správně, vytištěna testovací stránka, přenastavení rozlišení tiskárny, tisk další testovací stránky a spokojenost.
Podobně hladce proběhlo pomocí klikátka přechod na nesvobodný ovladač grafiky nVidia: tady bych řekl že jsem měl bezpečnější pocit z průběhu (názornost) než u podobného klikátka v ROSA Linux.

3. Jak je zřejmé, úplný začátečník může i s Mageia 7 a při prvním seznamování narazit. Jsou to dle mne zbytečné vady na kráse a které měl správce distribuce zachytit na své „výstupní kontrole“ ale nezachytil :oops:
Přesto si myslím, že dám Mageia 7 a jako náhradní systém šanci. Nějakou dobu. To podstatné mně totiž funguje. Navíc a oproti konzervativnějšímu ROSA Linux mám k prohlédnutí novější balíčky, konkrétně u mne je to zájmem právě DigiKam a nové přelomové řady 6, já jinak jsem ještě na 5.

Tak během nejméně ¼ roku se uvidí, tj. jak a zda-li chodí aktualizace systému a zda-li bez generování chyb, obvykle jsou zapříčiněny chaosem v závislostech. Novější balíčky, a pro KDE5 zvláště než mám dnes já v ROSA Linux, jsou sice zvědavě zajímavé ale také jsou větší riziko. Tady u KDE5 nemusí potom být na vině správce distribuce ale autor KDE5. Takový ten konzervativnější balanc u ROSA Linux mně zatím vyhovuje, přitom balíčky zde byly novější než třeba byly v Mintu a když ještě on KDE také nabízel.
***
Málem bych zapomenul. Po natažení systému mně Mageia 7 s KDE5 hlásí obsazení paměti něco pod 750 MB a to je docela dost. U ROSA Linux jsme byl jak mám pamatováka asi na 450 MB a zkouška verze 32 bit mně tehdy hlásila asi 380 MB.
Mám v PC paměť 4 GB a tak to neřeším, Mageia 7 asi spouští navíc procesy které ROSA Linux nikoli a není to bezprostředně nutné. Teoreticky zase ta vyšší obsazenost paměti u Mageia 7 by měla způsobit u uživatele pocit rychlejší odezvy?
Naposledy upravil(a) takyradejianonymne dne 03 črc 2019, 08:27, celkem upraveno 1 x.

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#5 Příspěvek od takyradejianonymne »

Případný šum v prvních hodinách kolem (dostupnosti?) repozitářů je jistě nemilý, ale nikoli dle delších pozorování (tj. kolem Linuxu) tak neobvyklý. Lze se s tím setkat občas asi téměř všude. Tak jako je potom záhodno nepovyšovat (z i dalších důvodů) na novou verzi systému hned v prvních dnech ;)
No, ale někdo přece musí být odvážně tím prvním průkopníkem a zkusit to, že? Tudíž jen dle tohoto „šumu“ bych jakoukoli distribuci a už předem já neodmítal. Já jsem popisovaný problém nezaznamenal.


Snad na takový (zatím) ode mne závěr. Ta Mageia je toho asi pokračující příklad. A jedno jestli jde o distribuce ze stáda balíčků .deb, .rpm nebo .arch. a dalších případně už asi jen experimentů.
Spojovacím poutem jsou (jako obvykle) zářné ba průkopnické cíle, tady resuscitace dříve oblíbeného systému, ovšem chybí lidé, peníze a další zázemí a teď proč chybí, ono to kolem Mageia a dle mne výstižně popsal tady tento a asi 1 a ¼ roku starý článek:
https://www.root.cz/clanky/kam-kraci-mageia/

Mně se to vlastně dle těch některých příznaků (co jsem popisoval nahoře po instalaci) právě potvrdilo. Ale přesto bych tomu dal šanci. V mém případě (zatím hlavní systém) za příbuznou ROSA Linux stojí už spíše firma. Komerční aktivity. Právě proto to bylo pro mne zajímavé v případě ROSA Linux zkusit. Možné lepší zázemí pro i ten Linux zdarma. Ovšem také to asi není ekonomicky nějaké velké terno i v tom Rusku - mám proti jakoby včerejšku dnes už ten pocit.
Mageia je příklad ale právě komunitního(!) projektu s ano tím i nadšením a výzvami … ale jak to dlouho potom vydrží, že?

*** Na okraj. Současný stav a mýma očima hodnotím: že pokud chci „něco“ současného a kam (asi?) směřuje poslední vývoj v Linuxu tak orientovat se jako běžný uživatel (konzumně a zjednodušuji a když mám navíc Linuxu přátelský hardware) na .rpm, navíc doplněno o ideový pohled linuxového už fandy tak potom na .arch, no a ten konzervativní a jakoby opoziční přístup vůči novinkám (zjednodušuji a třeba nespravedlivě) je dle mne dnes .deb ... a jako také jistě oprávněně důležitý (má své místo pod sluncem) a pro některé uživatele.
Podobně důležitě to platí i pro prostředí. Tj. i já jsem došel k tomu (přes výhrady) že to současné KDE5 má asi nejblíže k těm uživatelům, co právě přechází z Windows. Proto opakovaně kritizuji rozhodnutí Mintu to KDE odstřihnout! Potom už zbývá a přes také otazníky jen to GNOME. To ostatní jsou právě nějak vzdoroprojekty, které se snažily ten čas naopak zastavit, ve své době jistě důvodně a ještě i dnes jsou funkční, ale o zítřku mám už své velké pochybnosti a myslím tím právě ono Xfce, Mate, Cinnamon ale i LXQt/LXDE.
To jsou mé současné a čistě subjektivní názory. Nikomu je proto nevnucuji! Ale rozhodl jsem se jimi řídit, tj. pozornost jsem začal upínat tam kde o „něco“ opravdu jde (tak nebo onak) a přitom je zde a dál bude předpoklad toho zázemí. A to zázemí také i kolem Debianu myslím je a bude, jen (a jako jinde) někteří za čas odpadnou ale karavana jako taková půjde dál. A příště nějaký ten záložní systém (nebo u staršího příbuzného) bude zase třeba z rodiny Debianu? :P

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#6 Příspěvek od takyradejianonymne »

Ještě konečná poznámka. Pro možné odvážné následovníky :P
Toto píšu už v Mageia 7. Dnes (od včerejška) celý den jsem to pruboval. Doporučuji a do začátku a když jako u mne není čas příliš bádat co a proč a jak:

a) místo případně Chromium nainstalovat raději Chrome, rozsypal se mně v Chromiu překvapivě z ničeho nic a asi po 1 dni zvuk (v youtube) a bylo i cvakání, potom laborování s dohráváním kodeků a s přeinstalací Chromia přineslo jen přechodné chvilkové zlepšení, časově (viděno alchymisticky) se to rozsypalo po odzkoušení funkčnosti přehrávačů Dragon a VLC už z instalace, nakonec jsem našel už hodně starou hlášku že Chromium začalo v (ještě staré) Magiea blbnout a právě se zvukem,

b) na případné operace s právy správce (podle třeba návodů k něčemu) používat místo obvyklé přímo konzole/terminálu raději „Nastavení počítače“ a potom „Spustit konzoli pro správce systému“ a z ní teprve příkazy zadávat.

Já Mageia 7 zvědavě zkouším z důvodu že kdyby se u ruského ROSA Linux stáhla roleta (z politických důvodů) a tak mít něco podobného by přišlo jistě vhod: to KDE5 a pod OpenSUSE nebo Kubuntu atd. atp. podobné tomu, na co jsem už rozmazleně zvyklý, totiž není.

Z ROSA Linux jsem si cvičně převzal do Mageia baličky pro barevnější ikony, k tomu příslušné téma které má také vazbu na ikony a také sadu fontů MS, no a také balíčky pro instalaci/spuštění programů: ROSA Media Player (Dragon a VLC jsem poslal k šípku) a ROSA Image Writer. Téma které má vliv na zobrazení rámů oken a aby ten horní řádek s názvem nebyl humpolácky široký ale byl decentně úzký (v ROSA Linux) jsem zatím nenašel a pokud něco asi ano, tak dojel jsem zatím na závislosti.

*** Tož nějak schůdná náhrada to asi ta Megeia je, že, ovšem potvrzuje se mně to že za původní Mandrake/Mandriva je vážně míněným, myšleno tak nějak opravdu profi nástupcem, dnes právě asi jen ten firemní ROSA Linux: je blbovzdornější a tím i více vhodný pro začátečníky.
Myslím, že bych Mageia 7 na chuť přišel a rychle, jenže těch „překvápek“ na které jsem já narazil je, za těch pořád málo jen hodin zkoušení a při běžné práci, docela už dost. Vyčkám, jaké budou následovat aktualizace a jako případné opravy? OpenMandriva se mně vedle instalovat nechce, už jsem nahlédl živou verzi a není zde řešeno klikátko na záměnu ovladačů grafiky, bylo by to dle mne z deště pod okap :roll: .

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#7 Příspěvek od Ventero1 »

A co vlastně není v pořádku s originálním Debianem, že se hledají různá modifikovaná distra, kde vznikají pochybnosti, chybovost atd. Je Debian nějak špatně odladěn nebo proč se mu "raději vyhýbat" a hledat alternativy?
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#8 Příspěvek od takyradejianonymne »

Ventero1: cha, chááá, tak to jsi trefil hřebík na hlavičku!
To se sám sebe také ptám. Protože výsledkem je potom to co je, tedy už dnes neprůhledná a také tím pro příchozího nepoživatelná džungle nabídky různých distribucí a ani ten distrowatch není (nemůže být) nějak naprosto spolehlivým majákem pro orientaci.

Jsem možná jen trochu víc poučený laik ale už od pohledu mně brzy začalo být kolem Linuxu jasné, že toto asi je ta odvrácená tvář a žel "cena" za svobodu která kolem svobodného software se snaží tady panovat.
Polož si v úvahách ale otázku poněkud z jiného úhlu. Proč tedy další a další mutace (nejen) Debianu vznikají? Podobně proč vznikl Mint když tady bylo (a je) Ubuntu a proč vzniklo Ubuntu když tady byl a je právě ten Debian?
:!: Dělá něco Debian špatně? Je málo otevřený novinkám? a tak je přespříliš (jak pro koho?) potom konzervativní? i proto s echt prý starými balíčky uživatelských programů?

Já jsem si zvědavě nedávno ten nový Debian 10 a s KDE stáhl a opravdu letmo v živé verzi prohlédl: právě jakoby už předem a z důvodu tvé zde trefné poznámky a vlastně otázky.
:? Ve své podstatě jsem byl totiž příjemně překvapen! Z pohledu mého a jako snad toho trochu poučeného laika jsem seznal to, že mně akorát chybí právě ta různá klikátka a protože nechci už nic nikde pořád študýrovat a zanořovat se.
Možná je ta komunita kolem Debianu zasažena nějakým až příliš linuxovým purismem a který se ale dle mne nemá přehánět, protože je to potom purismus veskrze falešný ... a důsledkem je potom ona rostoucí hromada zmutovaných distribucí a ... možná to je už nějaký sport udělat si svoji distribuci, že?

Poznámka: toto téma k Mageia jsem zde založil jako takovou (nastagickou?) připomínku možných následovníků jiné, v podstatě k Debianu konkurenční větve tj. Mandrake/Mandriva a založené na balíčkovacím systému .rpm

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Linux Mageia 7 a jako tip pro distro s KDE?

#9 Příspěvek od takyradejianonymne »

... po delší odmlce jsem se k Mageia včera vrátil. Mám ji stále bokem nainstalovanou. Bylo to v souvislosti s výpadkem tisku v ROSA Linux (blíže k tomu tam na téma a platí tam jak pro prostředí KDE5 tak Xfce).
Mageia a žel u mne nepřežila větší první aktualizaci, logicky nastřádanou po mé odmlce a kde bylo i aktualizováno jádro. Klasika, jádro se kříslo s ovladačem nVidia.

Ještě jsem se přehodil tam na ovladač nouveau. Ovšem potvrdil jsem si že je pro malý výkon zcela nezpůsobilý přehrávat v mých podmínkách video v celoobraovkovém režimu z youtube a v HD kvalitě, což s nVidia ale běžně provozuji.
Klikátko v Mageia neumožňuje navolit konkrétní ovladač nVidia a jak je jinde obvyklé, jen zvolit rámcově skupinu grafických karet a ten konkrétní ovladač si přiřadí sám. To už sem ale s Mageia dál nepřežil, systém není bootovatelný ... a půjde z počítače proto pryč a asi nikdy více :evil:

Žel, přes mé počáteční sympatie a naději že pokud se "vysype" někdy ROSA Linux tak že budu moci přejít na příbuznou Mageia, tak jsem dostal pořádnou herdu do zad ve formě zklamání. Už jsem na to ale zvyklý odjinud a dříve. Ale vadí mně to pořád.

Zamčeno