Rosa linux

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#11 Příspěvek od takyradejianonymne » 10 črc 2019, 22:33

Pochopitelně je to na tobě. Tvé rozhodnutí.
Já jen přemýšlím (ale to není důležité) jak a kam jsi ROSA Linux tedy instaloval, myslím zavaděč? Když totiž v závěru každé instalace se nějaký ten GRUB přece provádí? A výsledek zavaděč uloží někam tak, kam jsi zvolil při instalaci. Jak a přes co potom ROSA Linux nebo jiné záložní distro a co zkoušíš tak startuješ? Přes startovací menu zavaděče z MX Linux? Nebo z menu (a nějakého jiného disku a měníš bootování) kam jsi uložil zavaděč při instalaci ROSA Linux?

:idea: :idea: :idea: Ať tak nebo onak, mám pro tebe ještě jeden návrh a co by stál za zkoušku.
Opět to je ale spojeno s novou instalací ROSA Linux. Proveď novou instalaci. Potom neprováděj obvyklou aktualizaci! Neprováděj aktualizaci! I když máš pravděpodobně hlášky, že jsou nalezeny nové aktualizace systému.

Takže před těmito aktualizacemi udělej tím klikátkem změnu ovladače grafiky na nVidia. Potom proveď restart. Nyní, pokud projdeš tedy nezůstaneš viset, tak už na novém ovladači grafiky proveď ty hlášené aktualizace systému.
***
Jinak těžko něco dál dodat když máš hybrida (v /home) tj. Mageia a ROSA Linux. Jen ta zmínka o ikonách. Mně žádné ikony nechybí!
Tj. jak jsem už napsal, ty můžeš přepnout na ikony a téma (pro téma v Motiv pracovní plochy a zde jak Vzhled a chování tak i Motiv plochy!) právě od ROSA Linux. Po přepnutí (volbě ikon ROSA Linux) mně také žádné ikony nechybí!

Uživatelský avatar
zeleno110
Poradce Mintu
Příspěvky: 335
Registrován: 08 lis 2017, 17:12

Re: Rosa linux

#12 Příspěvek od zeleno110 » 11 črc 2019, 11:37

Tie ikony sú už v poriadku, po nastavení na ikony Rosa sa objavili všetky. Čo sa týka grubu, tak ten som inštaloval štandartne, ale neobjavila sa mi ponuka spustiť MX linux, hoci Win7 našlo. Tak som potom z live cd MX spustil opravu grubu, ten našiel aj Rosa Linux a tak ho spúšťam z ponuky MX.
Teda mi je jasné, že ak Rosa potrebuje pri inštalácii nVidia ovladačov zapísať niečo do konfigurácie grubu, tak ho samozrejme nenajde. Ako som písal, nejdem to zatial riešiť, lebo ak nájdem distro, čo ma zaujme, aj tak to preinštalujem.
Po prvých skúsenostiach môžem skonštatovať, že Rosa je svižná distribúcia, zaťaženie procesora a pamäte je malé, všetko čo som potreboval je v repozitároch a ak by svete nebol MX-Linux, tak by som si Rosu dal ako hlavný systém.

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#13 Příspěvek od takyradejianonymne » 12 črc 2019, 00:53

Grub Customizer, poznámka a upozornění:
Já to zatím dál nebádal proč. Ale může nastat někdy průšvih. Mám PC s 1 x SSD a 2 x HDD a na nich hlavní systém třeba ROSA Linux s KDE5, potom zkouším třeba Manjaro a OpenSuse, dříve jsem měl třeba hlavní systém Linux Mint a k tomu vedle zkoušel ROSA Linux s LXQt atd. atp., a také tam mám z akce zdarma Windows 10.

Proběhne instalace systému nebo spustím později Grub Customizer. Ale asi není Grub jako Grub a záleží na distribuci a případně i v rámci distribuce tak desktopu. Je to někdy poněkud rozjeté.
Rozjeté co? No to že teoreticky týž Grub mně dává jiné výsledky! Projevuje se to tak, že sice mně najde všechny systémy (v mém případě 4), dá je do menu zavaděče, ovšem v případě Linuxu a i když jsou v tom menu ... tak když přijde co k čemu ... tak některé ty další jsou nespustitelné. A případ od případu (od distribuce) to může být nespustitelné jinak! Dost to může zkomplikovat život :evil:

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#14 Příspěvek od takyradejianonymne » 12 črc 2019, 21:10

:!: :!: :!: Dnes 12. července 2019 se mně podařilo XFCE a spolu se systémem počeštit, návod uvádím a ještě jednou jsem ho ověřil!
Po nejlépe asi anglické instalaci (ROSA Linux s Xfce a poslední verze R11) a po prvním natažení systému tak do etc/environment vložit locales tak jak jsem uvedl v návodu na počeštění KDE5 tady dne 6. července 2019.

Ani po odhlášení a přihlášení není v Interface Language (nastavení pro Xfce) možnost označení (výběr) jazyka českého stále vidět, je tam pouze v nabídce angličtina.

Kouzlo alchymie a jako řešení spočívá v tom, že k LibreOffice přinstalujeme češtinu! Pozor, funkce instalovat a odebrat software je mandrake mandrivácká: vlevo nahoře nutno nastavit z GUI na Vše!
Potom zadat do vyhledávání l10n a přiinstalovat češtinu pro LibreOffice ... a ono si to k sobě asi natáhne další potřebné závislosti?

Nejlépe se po instalaci odhlásit a přihlásit. V Intreface Language se čeština už objeví, tu proto označit. Raději opět se odhlásit a přihlásit.
Systém i s Xfce je počeštěný! Není to na 100% ale rozsah je dle mne velmi vyhovující.

Poznámka a i v souvislostech s předchozím obsahem některých příspěvků:
- systém s Xfce jsem tamním klikátkem úspěšně převedl z použití svobodného ovladače grafiky (nouveau) na nesvobodný ovladač nVidia. Bez problémů. Jen to nějakou dobu trvá,
- instalaci systému s Xfce jsem provedl celkem 2 x a pokaždé, ještě s ovladačem nouveau, jsem zaznamenal při potom startech systému a náhodně že start zůstane trčet s černou obrazovkou a kurzorem, teprve po aktivitě myší se objeví přihlašovací menu a může to být velmi zavádějící, na už ovladači nVidia mně to nedělalo ale zase vůbec první start s tímto ovladačem mně svévolně změnil tapetu pozadí, na mne to žel působí že správce distribuce a jako novinku to Xfce ještě do systému plně nezaintegroval, jako je možno vidět vedle jinde.

Uživatelský avatar
zeleno110
Poradce Mintu
Příspěvky: 335
Registrován: 08 lis 2017, 17:12

Re: Rosa linux

#15 Příspěvek od zeleno110 » 14 črc 2019, 09:12

Ja už ladím len pozadia pracovnej plochy. :)
Screenshot_20190708_144652.png
do dažďa túto
vistamost5.png

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#16 Příspěvek od takyradejianonymne » 10 zář 2019, 08:56

... ááách jo, já to tušil! ... že jednou to přijde i v ROSA Linux! ... bylo by to totiž tam až příliš dlouho bezproblémově pěkné!

Žel, po dlouhé době spokojenosti jsem včera zjistil, a platí to jak pro prostředí KDE5 tak i pro Xfce a které bokem tam sleduji, že bez varování a po několika krátce po sobě jdoucích větších aktualizacích systému včetně jádra ... potom nelze tisknout na tiskárně včetně testovací stránky! :shock: :oops:
U toho prostředí Xfce a už předem "poučen" z KDE5 jsem ještě to, co jsem právě potřeboval urgentně vytisknout, tak jsem včera vytiskl před aktualizacemi. Ale po aktualizacích už ani ťuk.
Dnes ráno jsem zjistil z ruského fóra a několik dní dozadu, že se chyba objevila nejen u mne ale nějak s popsáním nápravy to tam je velmi velmi velmi nezřetelné.
V případě, že by ROSA Linux byl nasazen jaksi opravdu pracovně a někde třeba v kanceláři u účetního ve fakturaci a takové ambice firma která stojí za tím má, tak toto je selhání zcela a naprosto fatální!

Pozor - nepíšu to sem s žádostí o pomoc co s tím, to fakt nepíšu. Nějaké laborování tomu ještě věnuji ale ten účetní a viz příklad na to nemá a nikdo to po něm nemůže ani chtít. Takže a žel, nějaký ten den vyčkám a ještě se v tom prohrabu, ale asi budu muset jít a co se týče distribuce ... někam o dům dál? Ale kam, že? :evil:

Poznámka: současně s tímto karambolem jsem se po delší odmlce vrátil včera i k distribuci Mageia, no a tam byl další karambol, o tom blíže napíšu v téma tam :evil:

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#17 Příspěvek od takyradejianonymne » 16 zář 2019, 15:31

... s odstupem několika dní jsem zjistil, že výpadek tiskového systému způsobila poslední větší aktualizace jak pro verzi s prostředím Xfce tak pro KDE5. Pro KDE5 jsem provedl čistou instalaci z čerstvě staženého zdroje, zachoval jsem původní /home, testovací stránka byla vytištěna, ale po obvyklé následující tj. poinstalační aktualizaci systému už se tiskárna odmlčela.
Ještě jsem spustil systém se starším jádrem (-y) ale ani toto nepomohlo. Z diskuze na fóru je zřejmé, že tato závada se objevila jen u některých uživatelů a v podstatě řešení zatím není, jen různé pokusy a žel omyly s hledáním dalších ovladačů pro tiskárnu. Ale proč je hledat a dál se v systému rýpat, když jiné distribuce tuto závadu (jde mně především o KDE5) nevykazují!

Jako hlavní systém jsem se vrátil k OpenSUSE Leap 15.1, s mnou upřednostněným KDE5, jako záložní systém (profláknutou Mageia jsem vyhodil!) mám nově resp. vrátil jsem se k KDE Neon. No a ještě pro pozorování mně zůstává ROSA Linux s Xfce, tady hodlám sledovat kdy se uráčí opravit chybu s tiskem a zda-li vůbec. Navíc budu sledovat jak postupuje vývoj s prostředím Xfce. Protože mě, nějak z nostalgie, toto prostředí stále zajímá.

:idea: POZOR a k dnešnímu dni a pro zájemce, který chce provozovat KDE5 a protože s Mintem to už není ono:
velmi příjemně mne (po určité mé odmlce) překvapila distribuce KDE Neon a nebýt toho, že s OpenSUSE mám přece jen delší zkušenosti, tak jsem si KDE Neon vybral jako hlavní současnou distribuci, hm, co však se nestalo dnes může nastat pozítří.
Jsou v KDE Neon už uhlazené některé detaily a to je dobře. Instalace je, co se týče nabídky komponent, minimalistická a to mně vyhovuje: systém není zaneřáděný smetím a doinstaluji co chci. To ale znamená vědět co chtít a tak pro zcela začátečníka to může být tápající, protože programy (pro Linux) nemá odzkoušené a vybrané. Již při instalaci KDE Neon jsem navolil aby se instalovaly i "licenční" komponenty a automaticky byla potom rozpoznána grafická karta nVidia a nainstalován ovladač, po natažení systému je vše funkční. Na rozdíl od třeba Mageia a kde jsem pohořel. Správce ovladačů však je třeba do KDE Neon dodatečně doinstalovat z Kubuntu, rovněž tak je doporučována instalace Synaptic ... viz obvyklé rady na internetu a la X věcí které prý provést po instalaci té a té distribuce.

juhele2014
Guru Mintu
Příspěvky: 2249
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Rosa linux

#18 Příspěvek od juhele2014 » 16 zář 2019, 17:09

:arrow: takyradejianonymne

Tohle Nejlepší desktopové prostředí, které jsem používal od doby, kdy jsem začal pracovat s Linuxem před 20 a více lety.
KDE Neon je stabilní, rychlý a spolehlivý. Od 26.8.2015 používám krvácející hranu 5.16.04, rámce 5.61.0 a Qt, 5.12.3
bez problémů. KDE je s každou novou verzí lepší a rychlejší a nevidím přechod k jinému DE.
Přepněte se na KDE Neon, nebudete zklamaní.
se píše na distrowatch.com v sekci o KDE Neon. Nechceš na to založit vlákno?

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#19 Příspěvek od takyradejianonymne » 16 zář 2019, 18:56

:arrow: juhele2014

Sláva, myslím tím to že jsi se ozval! Založit vlákno ke KDE Neon mě zlehka napadlo ale ... nějak mám teď v nejbližších dnech jiné nutné priority a navíc ... si myslím, že to KDE Neon si zaslouží někoho jako jsi ty tj. se zkušenostmi a současně jsi fanda také pro prostředí KDE.

KDE Neon jsem naposledy zkoušel asi tak 3/4 nebo 1 rok dozadu možná víc, já přesně už nevím, srovnával pro sebe také s Kubuntu: a tak jako obvykle jsem několikrát a spíše v detailech i klopýtnul tj. jako obvykle i jindy a jinde, nic vážného.
Teď už se mně zdál nějak "vyhlazenější" samotný instalátor a, to mě dostalo a pozitivně a když mám 3 disky a na každém pro jinou distribuci Linuxu i swap, že jsem měl možnost v instalátoru jak ty zbylé 2 swapy vyřadit tj. nepoužívat protože jiné instalátory směle do fstab dají všechny nalezené swapy ... a já potom musím s fstab následně po instalaci laborovat. To je takový malinkatý příklad toho a pro mne, že s distribucí se pracuje a dál se zdokonaluje. Do jaké míry je KDE Neon dílem jednoho prý muže (zjednodušuji) a jak se někdy píše tak nevím, jde o to aby to jen(!) na tom jednom muži nezáviselo: zatím to však má vývoj a to je dobře.

K samotnému KDE. Už jsem to (nejen) tu na webu asi napsal a několikrát. V současné době to KDE také pokládám za nejlepší (jako kompromis) prostředí a, starší mašinky dám stranou, upřednostňuji ho už před XFce.
Také i já tu někde podobně napsal, že je třeba to KDE mít v co nejčerstvějším protože opraveném stavu: ty opravy jsou daň za to, že prostředí se vyvíjí, myslím že opravdu vyvíjí. Na rozdíl od třeba toho Xfce.

*** Součástí KDE je dost široká paleta různých uživatelských programů. Ale ne vše je jaksi dle mne hotové ve smyslu že doladěné. A konkurenceschopné. V dobrém slova smyslu.
Proto je nanejvýše vhodné že KDE Neon nenasypal do distribuce i toto některé, s prominutím, smetí ale že to je distribuce s takovým tím prověřeným základem a tím je i minimalistická.
Otazníkem a sám o sobě jsou některé minulé počiny, kdy KDE (nikoli KDE Neon) zjevně chtělo mít třeba i svůj vlastní Qt kancelářský balík a také ho má a jako příklad, ovšem mezi tím uživatelé rozhodli směr Libre/Open Office a tak je další otázkou, jestli projekční kapacity v KDE neměly být raději napřeny a už tehdy jinam. Podobně v poslední době lze pozorovat to že KDE chce mít i svůj Qt webový prohlížeč, jenže v situaci již vytvořeného standardu Firefox a Chrome/Chromium a klonů to také nevidím příliš smysluplné. Navíc když ten webový prohlížeč (Falkon) se mně nejevil v různých distribucích jako příliš stabilní a funkcemi se mně zdál dost očesaný: příklad toho že raději než se "něco" pustí ven tak raději počkat a aby potom dle takového jednoho programu začínající uživatel nehodnotil celé KDE. Bylo by to velmi nespravedlivé.

takyradejianonymne
Poradce Mintu
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: Rosa linux

#20 Příspěvek od takyradejianonymne » 02 říj 2019, 09:04

:idea: Další sláva!
Na ruském fóru k ROSA Linux (a nikde jinde!) jsem konečně objevil mnou přehlédnuté nebo dříve nepochopené, tj. co dělat s "odstavením" tiskárny po proběhlých aktualizacích! Jak jsem popsal nedávno tady dříve. Musel jsem sáhnout dovnitř a provést úpravu ovladače (ppd) a ve smyslu příspěvku 04 сен 2019, 12:51:
https://forum.rosalinux.ru/viewtopic.php?f=56&t=9806

Tato závada jde napříč distribucemi Linuxu dle toho, jak správci pouští do aktualizací změny v tiskovém systému a platí jen pro některé tiskárny, já mám postarší Brother HL-1430. Takže není to jen záležitost ROSA Linux.
Protože předevčírem a po proběhlé aktualizaci a z téhož důvodu mně přestala tisknout tiskárna i v OpenSUSE Leap 15.1 !

Zvážím proto návrat k ROSA Linux (s KDE) a KDE Neon ponechám jako záložní systém. V KDE Neon jsem zatím odstavení tiskárny nepozoroval, co není ale může být: nebo balíčky .deb (a la Ubuntu) toho zádrhele s tiskem budou uchráněny a na rozdíl od balíčků .rpm? :roll: :P

Odpovědět