OpenMandriva Lx 4 s KDE aneb Adéla ještě nevečeřela!

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

OpenMandriva Lx 4 s KDE aneb Adéla ještě nevečeřela!

#1 Příspěvek od takyradejianonymne »

OpenMandriva je jedním z komunitních francouzských pohrobků Mandrake/Mandriva. Tedy dávné distribuce, která ještě před věkem Ubuntu se snažila (na balíčkovacím systému .rpm a než zašla na úbytě) být také uživatelsky přívětivá a také i oku lahodící.

Já kontrariánsky (s jistou provokací) jedu zvědavě už 3. rokem na firemním, zdarma a také dalším pohrobku: ovšem je z Ruska a jmenuje se ROSA Linux a je u mne s (místy správcem drobně upraveným) prostředím KDE5. Co to prostředí KDE nově Linux Mint ale odvrhl :roll:

V těchto dnech jsem se zvědavě zanořil do další také příbuzné, do opět francouzské a komunitní nové Mageia 7 a s také KDE5. Co kdyby se někdy totiž stáhla, mezi zeměpisně námi a Ruskem, zase nějaká ta nová studená roletka, že? Takže by Mageia byla možná náhrada za to Rusko? A to s tou náhradou platí, možná, i pro OpenMandriva? :idea:

Povzbuzen jedním zdejším kolegou - zeleno110. Také se odhodlal novou OpenMandriva Lx 4 zkusit. Mně v živé verzi (na USB klíčence) základ s KDE5 myslím že šlapal a zkoušeno letmo. Tak jsem provedl instalaci na jeden vedlejší HDD. A toto píšu právě z OpenMandriva!

Proč píšu nahoře tj. v názvu téma i ten známý film že „Adéla ještě nevečeřela“? Postačí se podívat na u Open Mandriva nainstalované a použité pozadí, tj. velký masově červený květ kytinky a na tmavém podkladu: tak sežere mě ta Adélka opravuji OpenMandriva … nebo nesežere? :lol:
Obrázek
***
Instalátor je od pohledu jednou z mutací toho co je u ROSA Linux nebo Mageia 7. Práci s diskem a přiřazení oddílů zadávám vždy ve své plné režiii. Protože mám v PC těch systémů už více a to včetně Windows 10.
Náhled po úspěšné instalaci do fstab mně prozradil to, že bez předchozí mé možné obrany mám zde 3 oddíly pro swap a tedy 2 řádky navíc: s tím si poradím a zatím to nevadí.

Dodávám, že stažení distribuce z doporučeného serveru/repozitáře jsem musel ukončit pro hlemýždí pomalost. Jaká toť prorocká předehra věcí příštích. Použil jsem potom jeden nabízející se server německý a přenos byl potom rychlý. Jak má být.
***
Už od prvního pohledu tj. po prvním natažení systému je zřejmé, že zde není plně (zatím) počeštěno. Viz už samo úvodní tzv. přivítání. To by u distribuce, s ambicí být také pro českého začátečníka nebo pro moji 78 letou tetu, být nemělo.
První pohled na obsazení paměti po startu hlásí cosi mezi 480 až 490 MB. Tedy citelně méně než u Mageia 7. Tak nějak srovnatelné plus mínus s ROSA Linux.
***
Žel podpásový úder nastal při spuštění té vůbec první (možné) aktualizace systému tj. co má být prováděna po instalaci: zahlédl jsem že součástí aktualizace mělo být i cosi od kernelu, aktualizace běží, náhle úlek protože silný prásk v repráčcích a spadl systém, zhaslá obrazovka a počítač vypnutý!
Ne, nehoupla si elektrická síť. Ale místo obvyklé asi hlášky že je doporučeno natáhnout znovu systém (měněno něco od kernelu) tak „systém“ to udělal nekompromisně a razantně po svém, cha, chááá.
Po natažení systému a po prověření tj. zda-li „něco“ není třeba doaktualizovat se vše jeví už v pořádku. Ovšem v pořádku to takto není.
***
Náhledy u správce souborů Dolphin. Jak jsem psal nedávno u Mageia 7 tak je třeba ty neoznačené v nabídce (nastavení pro Dolphin) předem označit. Potom sláva, proti Mageia 7 je funkční i ten náhled pro formát .avi, je třeba si však v Dolphin ty náhledy tam nahoře na panelu také i kliknutím zapnout!
***
Repozitáře. Po zkušenostech z Mageia 7 jsem povolil zavčas i ty „ostatní“ další. Jenže.
Viz hláška kolegy přede mnou na téma vedle ale právě k OpenMandriva: byl další úder přímo na solar, totiž v repozitářích některé nalezené utility/programy jsou nakonec ve výsledku neinstalovatelné. Protože spojení na repozitáře (za účelem už instalace) nefunguje :oops:

To byl osud i marně opakované, také i o půlnoci, cvičné instalace fontů Microsoft a jako příklad. Ano, bylo nalezeno potřebné ono webcore-fonts a znám to pro tyto fonty už z ROSA Linux, ale nebylo kvůli mlčícím repozitářům (chybová hláška) provedeno!

Potom a jako další příklad. PlayOnLinux se mně sice nainstalovat podařilo, ale potřebné Wine už nikoli. Zde navíc byly hlášky a ve smyslu, že také z důvodů nesrovnalostí v závislostech. Co vše chybí. Jinde u slušné jiné distribuce nechybí :roll:

Pokud toto se pozitivně nezmění, tak pro vážně míněné použití této distribuce je to diskvalifikující.
***
Nemám v úmyslu se vyjadřovat k nabídce nainstalovaných programů. Co chybí možno obvykle doinstalovat. Pokud je však funkční spojení na potřebné repozitáře a to zatím není, že? To co je už nainstalováno a vadí vlastně svědí ehm tak opatrně možno odinstalovat.

Jenže tady přesto musím vyslovit svůj podiv a negativně. Z webových prohlížečů je nainstalován pouze prohlížeč Falkon: syrová záležitost a protože teprve nedávno vzatá pod křídla KDE :shock:
Já když jsem Falkon v jiných distribucích zvědavě a asi za poslední rok a několikrát spustil, otestoval, tak se mně často hroutil. Nezklamal ani žel nyní, tj. první spuštění písničky na youtube se po několika málo vteřinách zhroutilo. Potom další pokusy už nikoli. Ale důvěra je pryč. Navíc Falkon s nabídkou svých možností (zatím) nesnese srovnání s takovým třeba Firefoxem nebo s Chromiem/Chrome.

Pozor! Tady je příklad toho, že ne vše od KDE je opravdu jedlé! Důrazně připomínám, záleží na už potom odpovědnosti a vůbec soudnosti správce distribuce tj. co tomu svému uživateli on nabídne! OpenMandriva je proto asi nesoudná, že? :roll:
No tak alespoň, zase na rozdíl od Megeia 7, už v instalaci OpenMandriva nabídla/nainstalovala ke digiKamu i tu instalaci showFoto. Slabá to náplast :oops:
***
Jenže s prohlížeči webu se objevil i další žel zádrhel. Souvisí s tím, že OpenMandriva a to záměrně programově neobsahuje klikátko pro správu i nesvobodných ovladačů, a tady konkrétně jde především o grafiku! :evil:

Takže, já jako i ten začátečník (který není tolik mocný příkazového řádku) jedu grafiku se svobodným ovladačem pro nVidia. Mám stažené Chromium. Tak jako jinde a jindy jsem do něj instaloval i rozšíření h264ify.
Žel. Před tím nebo až potom tj. s h264ify. Na mém pořád stejném a vcelku bezproblémovém hardware se mně zadrhávají (se svobodným ovladačem a v Chromiu) pouštěné písničky na youtube … a na ČT24 Živě … tak tam se ústa hlasatele zpráv rozjíždí a viditelně od toho, co já slyším. Fuj, fuj, fuj! Jako začátečník a bez klikátka tam ten jiný tj. nesvobodný ovladač nVidia totiž nenainstaluji!
***
Ke cti OpenMandriva a ovladačů budiž alespoň to, že po zapnutí mně připojila a bez dalšího zbytečného ptaní tiskárnu Brother HL-1430. Ten správný ovladač tiskárny trefila. Jen jsem potom změnil/zvýšil rozlišení a vyjel testovací stránku, je to v pořádku. To je ovšem velmi slabá náplast!
***
Prozatimní verdikt: v podobě co vidím dnes, tak dle zjištěných prvních náznaků/příkladů je původně nadějná nová OpenMandriva v roce 2019 (není přece rok 1999) po instalaci na disk nepoužitelná! :evil:

Ve srovnání s tím jak a co dnes pozitivně nabízí třeba právě Linux Mint (žel nově nikoli už s KDE), potom třeba (K)ubuntu nebo já mám a mj. zkušenost i s ROSA Linux, i přes některé dílčí výtky má potřebnou úroveň i takové OpenSUSE Leap a i ta Fedora a … některá jiná další distra.

Takže ano, přátelé, byl jsem tou OpenMandriva … SEŽRÁÁÁN! Alespoň pro dnešek … ovšem už zítřek (další možná aktualizace?) nebo stav za měsíc nebo za ¼ roku může být pro tuto distribuci nadějnější?
Žel, OpenMandriva a Mageia, obě francouzské komunitní distribuce a navazující na vlastně totéž, se viditelně potýkají s problémy tyto distribuce vůbec ukočírovat. Ale síly oni nespojí. Svůj píseček si drží. Nebo to, aby vývojáři dělali třeba pro ROSA Linux ehm tak to by bylo asi už příliš. Povzdech. Marný.
https://cs.wikipedia.org/wiki/OpenMandriva_Lx

takyradejianonymne
Příspěvky: 154
Registrován: 30 črc 2018, 13:39

Re: OpenMandriva Lx 4 s KDE aneb Adéla ještě nevečeřela!

#2 Příspěvek od takyradejianonymne »

Ten PCLinuxOS a jak čtu má být určen právě také pro začátečníky a, navíc cha, chááá, někde na "začátku" bylo to dnes už bájné Mandrake/Mandriva též:
https://cs.wikipedia.org/wiki/PCLinuxOS

Už jsem to měl kdysi v hledáčku ale času se právě mnoho nedostávalo. Teď s červnovým zveřejněním už další nové verze (viz tvůj odkaz) moje zvědavost opět tímto stoupla! Takže jak to půjde distribuci (pro KDE) stáhnu a zkusím. Jako ten začátečník. Plácnu ji na disk místo právě OpenMandriva. Sestřenici Mageia dám ještě vedle šanci k pozorování. Přece jen je Magiea více u mne použitelná protože už právě nyní.

Upřesňuji. Ono já jsem si na prohlédnutí toho PCLinuxOS a asi před 1/2 rokem čas přece jen na chvíli našel. Tehdy tu poslední verzi jsem si velmi letmo já už prohlédl. Snahu o uživatelskou přívětivost jsem tam rozpoznal. Rušivě na mne poněkud působila nevyrovnanost toho tehdy kabátku na povrchu: jako když už vývojářům/správcům tady docházel dech? :roll:
Nová teď verze proto může příjemně překvapit! Z té doby letmého seznámení si také pamatuji tyto technicistní záležitosti:
a) tato distribuce by stále měla být bez systemd,
b) balíčky jsou sice .rpm ale nakládáno je s nimi podobně jako v rodině pro balíčky .deb,
... určitě to má pro některé uživatele význam, ale mne toto nechává ledově chladným, tj. se systemd jsem zatím problémy já neměl a ohledně správy programů tak to jsem už zvyklý, ehm, že distribuce používají jiné "své" prostředky než to co obvykle obsahuje to KDE.

Zamčeno