Manjaro

Zde řešíme problémy s ostatními distribucemi Linuxu
Zpráva
Autor
zeleno110
Poradce Mintu

Re: Manjaro

#21 Příspěvek od zeleno110 » 20 srp 2019, 13:21

V Manjare mi funguje aj Google Eart, tá istá verzia v MX Linuxe sa mi zle zobrazuje.
Screenshot_20190708_144652.png

redhawk
Guru Mintu

#22 Příspěvek od redhawk » 20 srp 2019, 13:55

zeleno110 píše:
20 srp 2019, 13:21
V Manjare mi funguje aj Google Eart, tá istá verzia v MX Linuxe sa mi zle zobrazuje.
Screenshot_20190708_144652.png
mne fungovalo v manjare vsetko, problem akurat je ze nepravidelne blbnu aktualizacie ci obcas musim opravovat balicky.
Ale to je nevyhoda rolling distier
Pravděpodobně kecám.

takyradejianonymne

#23 Příspěvek od takyradejianonymne » 20 srp 2019, 18:50

zeleno110: omlouvám se případně předem, ty pochop že jakoby dokládáš stále pořád to už a i nejen mnou popsané!? :?

Tj. že i já byl na začátku pozitivně zasažen tím co v Manjaro fungovalo ve smyslu toho, že šlo tam bez významnějších problémů nainstalovat hodně a hodně věcí a i když se jedná o balíčkovací systém .arch. Nainstalovat také bez berličky (ale i možných potom generovaných zmatků) oněch dodatečných repozitářů PPA a na co jsi ty zvyklý v Mintu nebo v Ubuntu tj. v balíčkovacím systému .deb.

Co je to však platné, že, když a nejen já a viz zde další přispívající máme velmi podobné žel zkušenosti (ano jsou minulo různě asi nedávné) s problémy při aktualizacích.
A já také zvědavě tehdy nakukoval, k té standardní 64 bitové verzi navíc, i do verze 32 bit. Jo, naposledy když jsem se po čase k Manjaro vrátil a ve snaze jako vedlejší systém tak v 32 bit už a na rozdíl od 64 bit bylo nespustitelné LibreOffice. Už se na to tehdy asi vykašlali. To jen jako malá poznámka a doklad toho, že Manjaro mám v hledáčku já jaksi pořád :)

*** To že tobě proběhla úspěšně jedna velká aktualizace tak to mně přece tehdy taky. A bylo to tak asi těch 1/2 roku než se to žel překvapivě zhoršilo. A jak jsem napsal, nutilo mne to bádat potom nad chybovými hláškami nad kterými jsem bádat ale já neměl! To byla a je dle mne záležitost správců distribuce a jejich odpovědnosti ... a ta je dána mj. zázemím, které oni mají.
Lidské osobní pochopení mohu mít tj. že se některý správce třeba oženil a nemá už čas, některé to přestalo a jako pořád zápřah bavit, no a ti zbylí se možná právě potýkají s financemi? Alespoň na zajištění prašulí na režie. Potom se to "vedle" projeví třeba na těch nedostatečně ověřených aktualizacích a co tehdy vypouštěli, že. Ovšem z pohledu mne tj. jako uživatele tak tato zakolísání (když už to je množné číslo) jsou neomluvitelná!

*** Proto jsem si a právě po zkušenostech s Manjaro začal více všímat nejen tzv. haló efektu. A to Manjaro ale i příkladem Mint ho zcela jistě, pro toho poprvé příchozího, tak pozitivně a na efekt mají. Začal jsem si více všímat a mj. jaké je asi tak zázemí té které distribuce? A na jenom fandovství pro Linux a v případě, když distribuci mám také na práci a nejen na hraní nebo vrtání se v něčem a což je vlastně totéž, tak jsem věřit už a žel přestal.
Proto jsem tu nahoře napsal, že i při všech složitostech (které nemá opentlené Manjaro) tak bych příště a jako už více poučený laik raději šel rovnou a zvědavě asi do Arch: protože Arch je dle mne právě příklad projektu, který je na fandovství a komunitě založený a v čase (zatím) obstál. Jako jeden z mála. A ještě se stal podhoubím pro další forky. Jako je právě to Manjaro. Ale jistě ano, Arch není učený pro ty co teprve do Linuxu příchází z Windows: tady třeba Mint tuto úlohu dobře plní. K rozkoukání se.

Proto já při hledání distribuce také na práci jsem si začal více všímat právě těch správců, za kterými je (zda-li vůbec?) nějaké i ekonomické zázemí. Dovoditelně. Tam řadím příkladem distribuce jako OpenSUSE, Fedora ale i právě ROSA Linux, také Ubuntu. Patří tam i právě Mint ovšem, podobně jako třeba u toho Manjaro, já tam vidím v pozadí právě to že začaly být asi problémy a asi i ty finanční.
To ovšem neznamená, že tyto "včerejší a dnešní" potíže nejsou pozitivně řešitelné. Já je jako uživatel však neovlivním, já potřebuji a s minimálním rizikem slušnou distribuci Linuxu právě teď!

Tak třeba i to Manjaro začne nebo už začalo být více slušné? 8-)

zeleno110
Poradce Mintu

#24 Příspěvek od zeleno110 » 20 srp 2019, 19:45

takyradejianonymne píše:
20 srp 2019, 18:50
zeleno110: omlouvám se případně předem, ty pochop že jakoby dokládáš stále pořád to už a i nejen mnou popsané!? :?
Tj. že i já byl na začátku pozitivně zasažen tím co v Manjaro fungovalo ve smyslu toho, že šlo tam bez významnějších problémů nainstalovat hodně a hodně věcí a i když se jedná o balíčkovací systém .arch. Nainstalovat také bez berličky (ale i možných potom generovaných zmatků) oněch dodatečných repozitářů PPA a na co jsi ty zvyklý v Mintu nebo v Ubuntu tj. v balíčkovacím systému .deb.
Rád čítam Tvoje príspevky a vyberám si z nich to, čo považujem za dôležité. Trocha musím poopraviť názor, že som zvyknutý na balíčkovací systém .deb. Od roku 2002 som mal vždy distribúcie založené na Mandrive a KDE. Ubuntu som v živote nemal, Mint polroka
a MX Linux mám dva roky, lebo funguje veľmi dobre. Takže balíčkovací systém .deb beriem ako nutný fakt, ak chcem túto distribúciu.

lombardo1981
Vezír Mintu

#25 Příspěvek od lombardo1981 » 27 srp 2019, 09:17

redhawk píše:
18 srp 2019, 10:07
redhawk píše:
06 srp 2019, 19:37
ja som manjaro dal prec kvoli padnutiu systemu po aktualizacii
err.png
no opat poblem s update.
nepomohlo ani vyhladanie lepsieho zrkadla

Kód: Vybrat vše

sudo pacman-mirrors -g
sudo pacman -Syy
sudo pacman -Syu
na fore maju, ze sa im posahal PGP podpis a nie je mozne overit aktualizacie, treba cakat.
stava sa to nejako moc casto.

preto mam radsej MX/Antix/Ubuntu/Debian/Devuan
Do budúcna pre všetkých prípadných užívateľov distribúcie Manjaro informácie o chybovej hláške:

invalid or corrupted package (PGP signature)
Jej najčastejšou príčinou je sám užívateľ. Príčiny:
  • dlhé pauzy medzi aktualizáciami
  • stará inštalačka (chyba sa objaví hneď pri prvej aktualizácii)
  • chybne nastavený čas
  • chybne nastavené dirmngr
  • blokovaný port
  • výskyt .part súboru (čiastočne stiahnutého) --- stačí ho odstrániť
Riešenie (zdroj):

sudo rm -rf /etc/pacman.d/gnupg/
sudo pacman -Sy gnupg archlinux-keyring manjaro-keyring
sudo pacman-key --init
sudo pacman-key --populate archlinux manjaro
sudo pacman-key --refresh-keys
sudo pacman -Syu (alebo sudo pacman -Syyu)
Pre Manjaro32:

sudo rm -rf /etc/pacman.d/gnupg/
sudo pacman -Sy gnupg archlinux32-keyring manjaro-keyring
sudo pacman-key --init
sudo pacman-key --populate archlinux32 manjaro
sudo pacman-key --refresh-keys
sudo pacman -Syu (alebo sudo pacman -Syyu)
Extrémne a neodporúčané riešenie:

sudo gedit /etc/pacman.conf
Vyhľadať SigLevel a zmeniť na Never:

SigLevel = Never
Po úspešnej aktualizácii sa odporúča vrátiť nastavenie.

A kvôli tejto chybe sa odporúčajú pravidelné aktualizácie a ak sa vykonáva po
dlhom intervale, najskôr sa odporúča aktualizovať keyring:

sudo pacman -Sy archlinux-keyring manjaro-keyring
sudo pacman -Sy archlinux32-keyring manjaro-keyring
So, please don't panic and make sure are're updated. :mrgreen:
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

alojz
Poradce Mintu

#26 Příspěvek od alojz » 27 srp 2019, 14:58

...hmmm...nainstaloval som manjaro mate do dualu s ubuntu mate...pri starte neviem vybrat manjaro,musim laborovat,v BIOSe mi ukazuje dva disky-ubuntu a manjaro,ale manjaro neviem dat na primarne miesto...lebooo v grube manjaro sa objavi aj ubuntu...aleee v grube ubuntu sa manjaro neobjavy,pritom v gparted je len jeden zavadzaci oddiel,ako som to aj urcil pri instalacii...ked s hokuspokusmi nabotujem do manjara,neviem vypnut notbuk,len tlacitkom...asitaknijak...

redhawk
Guru Mintu

#27 Příspěvek od redhawk » 27 srp 2019, 17:45

alojz píše:
27 srp 2019, 14:58
...hmmm...nainstaloval som manjaro mate do dualu s ubuntu mate...pri starte neviem vybrat manjaro,musim laborovat,v BIOSe mi ukazuje dva disky-ubuntu a manjaro,ale manjaro neviem dat na primarne miesto...lebooo v grube manjaro sa objavi aj ubuntu...aleee v grube ubuntu sa manjaro neobjavy,pritom v gparted je len jeden zavadzaci oddiel,ako som to aj urcil pri instalacii...ked s hokuspokusmi nabotujem do manjara,neviem vypnut notbuk,len tlacitkom...asitaknijak...
no s detekciou som nemal problem.
taktiez system bezal cca 3-4 tyzdne s dennym spustenim v pohode.
az pokial nedosiel update a koniec. ako toto je problem rolling distier.
Manjaro mi v mnohom prislo lepsie ako ubuntu aj mint a hlavne AUR, ten zavidim. ale nebudem sa hrajkat 3 tyzdne, ked vsetko funguje, konecne aj wacom tablet a dojde blby update a ide to do prcic.

S vypnutim som problem nemal obcas blblo pri restarte
Pravděpodobně kecám.

lombardo1981
Vezír Mintu

#28 Příspěvek od lombardo1981 » 27 srp 2019, 18:02

redhawk píše:
27 srp 2019, 17:45
alojz píše:
no s detekciou som nemal problem.
taktiez system bezal cca 3-4 tyzdne s dennym spustenim v pohode.
az pokial nedosiel update a koniec. ako toto je problem rolling distier.
Manjaro mi v mnohom prislo lepsie ako ubuntu aj mint a hlavne AUR, ten zavidim. ale nebudem sa hrajkat 3 tyzdne, ked vsetko funguje, konecne aj wacom tablet a dojde blby update a ide to do prcic.

S vypnutim som problem nemal obcas blblo pri restarte
Inštalácia môjho tatka (najskôr Antergos, teraz prerobený na Arch) bude mať čoskoro 4 roky. A v podstate tam nebol žiaden problém, ktorý by som musela robiť. Je pravidelne aktualizovaný a na LTS. Na jednom utb mám inštaláciu starú cca 2.5 roka. Na desktope, ktorý je hlavný a najviac na ňom experimentujem (myslím upravené jadro, minimal initramfs a podobné srandičky) má 13 mesiacov. A riešila som iba poldňovú (aktualizácia došla v ten istý deň) nekompatibilitu stabilné jadro a uzavretá nvidia. No vtedy stačí nabootovať s LTS. Ja ten mesiac fakt nikdy nepochopím...
A problémy s vypnutím ani reštartom nemám. Ale je to asi spôsobené tým, že ja používam Arch a vlastný skript. :D

alojz píše:
S terminálu ti to ide vypnúť pomocou poweroff? Skús si zistiť ako sa spúšťa to vypínanie a urobiť to cez terminál, či ti to nehodí nejakú hlášku.
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire TC-705; i3wm; Intel Core i3-4160 CPU @ 3.6GHz; GeForce GTX 745; 8GB RAM DDR3
Arch Linux (64-bit); Acer Aspire V13 Aluminium; i3wm; Intel Core i5 5257U @ 2.7GHz; Intel Iris Graphics 6100 ; 8GB RAM DDR3L

redhawk
Guru Mintu

#29 Příspěvek od redhawk » 27 srp 2019, 18:29

lombardo1981 píše:
27 srp 2019, 18:02

Ale je to asi spôsobené tým, že ja používam Arch a vlastný skript. :D
v tom je asi rozdiel. nemam chut sa bavkat s tym.

inak Arch ma oproti Manjaru menej uzivatelskych problemov, asi preto ze uzivatelia su technicky na tom lepsie.
Pravděpodobně kecám.

menom
Guru Mintu

#30 Příspěvek od menom » 27 srp 2019, 18:31

alojz píše:
... ale manjaro neviem dat na primarne miesto...lebooo v grube manjaro sa objavi aj ubuntu...aleee v grube ubuntu sa manjaro neobjavy
lebooo v grube manjaro sa objavi aj ubuntu
Lebo druhy system pri instalacii grubu nasiel aj ten prvy a zahrnul do seba.
aleee v grube ubuntu sa manjaro neobjavy
Lebo v case instalacie prveho systemu tam druhy este nebol, tak ho grub nenasiel a nezahrnul do seba.
Ak nabehne ubuntu, tak postaci zadat v terminali prikaz na aktualizaciu nastaveni pre grub:

sudo update-grub
.

Odpovědět