Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#71 Příspěvek od snl »

Tak AnitX je už zbytečně moc - resp. málo...

Ale hodně těch součástí - třeba měhem bootu apod. je stejná jako v MX.

Jinak pořád víc se přikláním k Lubuntu - dá se říct, že mně až překvapivě "padlo do ruky". Když to srovnám s Windows10 - tak tam najit třeba jak zrychlit opakování klávesnice je na týden hledání, kdy vám ten search bar vyhazuje akorát různé blbosti, zatímco v tom Lubuntu kliknete na "start" napíšete keyb - enter a hotovo. Nějaký ten bug tam semtam bude, ale vzhledem k tomu že je to úplně nová začínající LTS, tak je to až překvapivě funkční a zdá se bezchybný.

Co tam nejvíc mě zaujalo - ten správce souborů (Pacman nebo tak nějak) - to je až překvapivě tak jak bych si představoval, že by to mělo vypadat (kam se hrabe Win10) - nastavení zobrazní ikon /podrobností na jedno kliknutí, chcete něco vyhledat ve velkém adresáři - začnete psat enter a hotovo, vlevo sloupec umístění přesně co by člověk očekával - žádné Kni-hovny nevo wandrajvy jak ve Windows...

Zkoušel jsem ten Numix theme, ale je tam jen ta oranžová verze (i když ikony jsou v systému všech barev uložené, ale nejde to nějak přepnout).

Ikonová témata z netu - https://store.kde.org/browse/cat/446/order/latest - nejsou kompletní... třeba když je skrytá složka (.něco), tak je bez ikony apod...

Lze nainstalovat ttf-mscorefonts-installer a pak jsou fonty na internetu stejné jako v MX-linuxu.
Btw. ten správce blíků Muon je velmi rychlý, řekl bych že o poznání rychlejší než Synaptik.

Bez těchto M$ fontů se na netu použije liberationsans nebo tak nějak, ale není to až tak velký rozdíl.

Výchozí nastavení prostředí používá fonty Ubuntu - možná o něco lepší je nastavit Dejavu fonty a o něco je zmenšit
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1395
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#72 Příspěvek od alojz »

Zkoušel jsem ten Numix theme, ale je tam jen ta oranžová verze
...aleee nooo...
Snímka obrazovky 2020-05-08 11-39-53.jpg
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#73 Příspěvek od snl »

Instaloval jsem to přes správce balíků přímo v tom Lubuntu, tak možná tam nebylo tolik voleb...

Jinak těch ikon je tam tolik...to muselo dát práce :mrgreen:
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#74 Příspěvek od snl »

Teď ještě zkouším Xubuntu - taky je to výborný - zatím ani chybička.

Akorát tedy jsem musel vypnout Compozitor, protože Firefox nestíhal (neplynulé posouvání stránek)

S tím vypnutým Compozitorem Firefox trochu tearinguje - takový horizontální zvlněný předěl při rychlém posouvání. Ale nic tak hroznýho.

Tak teď nevím jestli Lubuntu nebo Xubuntu nebo MX-linus :D

Na Lubuntu mě trochu odrazuje že je tam namíchaný QT a GTK, takže pak je těžký vytvořit nějaký jednotný vzhled.

Bohužel to hvízdání obrazovky... takže asi tady MX-linux a u rodičů Xubuntu
Naposledy upravil(a) snl dne 08 kvě 2020, 15:30, celkem upraveno 1 x.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#75 Příspěvek od Ventero1 »

Ten tearing upravis tim konfigurakem - ono to hlavne dela i ve videu via browser - a to je horsi a dela to ve vychozim nastaveni zatim v kazdem distru z Deb rodiny, co jsem zkousel. Nechapu proc to nejde defaultne nastavit od instalace ten jeden parametr. Pravda je, ze jsem zatim nezkousel jiny prohl., nez Firefox, ale myslim, ze tim to nebude, protoze se to upravuje nastavenim GPU driveru.
Spravce souboru v Lubu se jmenuje PCmanFM tusim.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#76 Příspěvek od snl »

Takže Xubuntu taky hvízdá - zkoušel jsem různý nastavení monitoru, vypnul jsem powersaving v Xubuntu a stejně to hvízdá...

Ale MX nehvízdá vůbec (musím zaklepat - teď píšu z lajvka) a to posouvání stránek je krásně plynulý a bez tíringu...

Takže počítám, že to bude asi těmi drajvry na Intel grafiku - a jak píšeš - šlo by to zkonfigurovat, ale už mě z toho pískání bolí hlava jak střep :D takže asi zůstanu u toho MX - jdu to insatlovat do dual-bootu, tak snad nebudu muset pak vzít do ruky instalačku Windows :D

Jinak fonty jsem ve Firefoxu odklikl "Allow pages to choose their own fonts, instead of your selections above" - takže všude se mně teď zobrazuje to DejaVu - a myslím že pro moje oči je to ideální :D Je to pěkný kulatý, výborně čitelný font. Žádné prťavé nečitelné Arialy :D Holt je někdy potřeba se na věci podívat "cizíma očima", aby člověk viděl co používá jenom ze (zlo)zvyku
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#77 Příspěvek od snl »

Btw. kde najdu ten konfigurák - že bych se podíval jak co je tam napsaný tady v MX, to by mě zajímalo jak to mají pořešený...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2789
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#78 Příspěvek od Ventero1 »

MX je super a dvakrat vic v zaklade vybaveny - klidne na nem zustan. Jenom si dej 18.3 - ta devatenactka je strasne pomala - je tam neco blbe.
Na ty konfiguraky jsem ti uz odkaz daval do vlakna o tom - bud tady nebo v nejakem z tech paralelnich vlaken. On tam neni - prave, ze se dodava a to muzes i do toho MX a uvidis, ze to bude jeste lepsi.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#79 Příspěvek od snl »

Taková zajímavost - v Boot-menu Grubu je možnost vybrat boot se Systemd - který jak jsem vyzkoušel je tak o 1/3 rychlejší a možná i rychleji startuje Wi-fi, ale zatím jsem to zkusil jenom dvakrát, takže třeba jenom náhoda

Tak konfiguráky bych vyzkoušel, ale možná spíš v nějakém jiném live (jestli to jde bez restartu). V tom MX si nemůžu vůbec stěžovat - monitor nepíská :roll: :mrgreen: , posouvání stránek ve Firefoxu plynulé, bez tearingu - lepší než ve Windows10.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 327
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Mint Mate vs Ubuntu Mate vs Lubuntu vs MX Linux vs Mint Xfce vs Xubuntu vs Zorin

#80 Příspěvek od snl »

Tak Wi-fi zřejmě startuje zhruba stejně.

Přes systemD to startuje asi za 14 sec., přes tu druhou volbu za 17 sec. - ale dobrý je, že je tam ta možnost to vyzkoušet.
Nebím tedy, jestli je pak nějaký rozdíl když už ten systém běží, nebo je to otázka jenom toho bootu.
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Zamčeno