Wine - zobrazení textů ve Windows programech [vyřešeno]

Spouštění softwaru pro Windows přes nástroj Wine
Zpráva
Autor
Hollyx25
Příspěvky: 6
Registrován: 08 zář 2015, 09:16

Wine - zobrazení textů ve Windows programech [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Hollyx25 »

Ahoj,

jsem Linuxový začátečník, ale učím se rychle :) Nejdříve popíšu svůj problém v obecné rovině, třeba je řešení jednoduché.
K přechodu na Linux jsem se odhodlával dlouho, protože jako šachista a šachový rozhodčí potřebuji používat specifické programy, které jsou jenom pro Windows.

1. Nainstaloval jsem si Linux Mint 17.2 Cinamon
2. Nainstaloval jsem win programy Swiss-Manager (losovací program) a Geoget (Geocaching)
3. Swiss-manager vyžadoval ke spuštění MDAC 2.8, které jsem nainstaloval přes Winetricks

Vše fungovalo perfektně až do dneška.
Přidával jsem, zkoušel a odebíral většinou linuxové aplikace.
Dnes jsem po odinstalaci některých linuxových aplikací provedl upgrade:

Kód: Vybrat vše

apt-get autoremove
atp-get update
apt-get upgrade
od tohoto upgrade mi oba win programy jdou bez problémů spustit, ale místo textů v programech vidím jen čtverečky. Jen Menu programů je čitelné.

Předpokládám, že při autoremove jsem si smazal nějaké balíčky, zřejmě s fonty. Prohledával jsem různá fora na internetu, ale řešení jsem nenašel.

Velice nerad bych šel cestou pokusu a omylu, když už mi až na tuto vyjímku vše funguje a k win se zbaběle vracet nechci.

Děkuji za případnou radu
Zdeněk

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#2 Příspěvek od milhouse »

Budou zřejmě chybět proprietární písma Microsoft fonts, balík ttf-mscorefonts-installer.

Jinak doporučuji pro Win programy používat PlayOnLinux, kde lze pro každou app použít jinou verzi Wine. Tzn, nerozbije se to po každém přidání programu. WineTrix je tuším něco podobné, ale s ním neumím.
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

kamowski

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#3 Příspěvek od kamowski »

hm, a asi sa nepamätáš, či si robil upgrade aj wine?
ja by som ako prvé skúsil preinštalovať tie programy
autoremove neodstráni balíčky, ktoré používa aj iný sw (závislosti)

Hollyx25
Příspěvky: 6
Registrován: 08 zář 2015, 09:16

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#4 Příspěvek od Hollyx25 »

kamowski píše:hm, a asi sa nepamätáš, či si robil upgrade aj wine?
ja by som ako prvé skúsil preinštalovať tie programy
autoremove neodstráni balíčky, ktoré používa aj iný sw (závislosti)
Ahoj. Díky za reakci.
Je možné, že upgrade povýší některé balíčky na vyšší verzi a ty potom nejsou zpětně kompatibilní?

1. Zkusím nainstalovat proprietární písma Microsoft fonts, balík ttf-mscorefonts-installer, jak psal millhouse
2. Dále zkusím přeinstalovat oba programy.

Vzhledem k tomu, že oba programy jsou plně funkční, jen místo textů zobrazují čtvrečky, bude to chyba ve fontech. Ale protože všechno souvisí se vším, chyba může být i někde jinde.
Děkuji za rady a porady.

Hollyx25
Příspěvky: 6
Registrován: 08 zář 2015, 09:16

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#5 Příspěvek od Hollyx25 »

Hollyx25 píše:
kamowski píše:hm, a asi sa nepamätáš, či si robil upgrade aj wine?
ja by som ako prvé skúsil preinštalovať tie programy
autoremove neodstráni balíčky, ktoré používa aj iný sw (závislosti)
Možná se pletu, ale vycházím z toho že apt-get upgrade upgraduje všechny balíčky tzn. i wine? Je to tak?

kamowski

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#6 Příspěvek od kamowski »

Hollyx25 píše:Možná se pletu, ale vycházím z toho že apt-get upgrade upgraduje všechny balíčky tzn. i wine? Je to tak?
vykoná sa upgrade balíčkov, pre ktoré existuje vyššia verzia ako tá, ktorú máš v pc nainštalovanú
inak povedané, ak bola v tej chvíli aktualizácia pre wine, tak sa vykonala a ja som chcel vedieť, či si si v tom výpise (na ktorých balíčkoch bude vykonané upgrade) všimol aj wine a teda, či bolo wine "povýšené" na vyššiu verziu
to by totiž mohlo spôsobovať aj také problémy, ktoré uvádzaš a riešenie by bolo jednoduchý, downgrade na predchádzajúcu ver. wine :)

Hollyx25
Příspěvky: 6
Registrován: 08 zář 2015, 09:16

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#7 Příspěvek od Hollyx25 »

kamowski píše:
Hollyx25 píše:Možná se pletu, ale vycházím z toho že apt-get upgrade upgraduje všechny balíčky tzn. i wine? Je to tak?
vykoná sa upgrade balíčkov, pre ktoré existuje vyššia verzia ako tá, ktorú máš v pc nainštalovanú
inak povedané, ak bola v tej chvíli aktualizácia pre wine, tak sa vykonala a ja som chcel vedieť, či si si v tom výpise (na ktorých balíčkoch bude vykonané upgrade) všimol aj wine a teda, či bolo wine "povýšené" na vyššiu verziu
to by totiž mohlo spôsobovať aj také problémy, ktoré uvádzaš a riešenie by bolo jednoduchý, downgrade na predchádzajúcu ver. wine :)
Aha už tomu rozumín. Jaké balíčky se upgradovaly jsem se nekoukal (zřejmě chyba). Nechá se to zpětně zjistit, nějakým příkladem teď si vymyslím např. " last upgrade info" apod. ?

kamowski

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#8 Příspěvek od kamowski »

dole v lište si otvor správcu aktualizácií a tam by mala byť niekde história, teraz som na manjare, tak ťa neviem presne znavigovať ale je to tam niekde

kamowski

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#9 Příspěvek od kamowski »

skúsime na to ísť inak
akú verziu wine tam máš teraz?
v termináli zadaj winecfg a tam sa pozri
ak to je 1.6, wine nie je po upgrade
ak je to 1,7, moja otázka znie, inštaloval si wine (pred tým upgrade) z repozitára alebo si si pridával ppa a potom si inštaloval ?
ak z repozitára, tak upgrade prebehlo, urob v synapticu downgrade balíčka wine, ak ťa pustí
ak po pridaní ppa, tak neprebehlo :D

Hollyx25
Příspěvky: 6
Registrován: 08 zář 2015, 09:16

Re: Wine - zobrazení textů ve win programech

#10 Příspěvek od Hollyx25 »

Díky moc. Prokoušu se tím, ale dnes také nejsem doma. Dostanu se ktomu až zítra odpoledne.
S výsledkem se pochlubím tady na fóru :))
Všem přeji pohodový den
Zdeněk

Zamčeno