Názov súboru ako popisok do obrázka

Podělte se o své zkušenosti, tipy, triky a zlepšováky, které jsou příliš malé na článek na našem webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Odpovědět
Zpráva
Autor
kamowski
Velkovezír Mintu
Kontaktovat uživatele:

Názov súboru ako popisok do obrázka

#1 Příspěvek od kamowski » 17 lis 2019, 08:53

#pôvodne to malo nadpis: cesta k súboru ako popisok na obrázok a bolo to aj inde zaradené ale udalosti dali celému iný smer :)
ahojte
vo fotorámiku mám sd kartu s množstvom obrázkov, opakuje sa však len určitá množina tých obrázkov, tak neviem, koľko obrázkov ten fotorámik dokáže vôbec spracovať
ak by som vložil na každý obrázok napr. cestu k nemu alebo hoci len jednoduché číslovanie, ktoré by sa mi aj zobrazovalo, urobil by som si nejakú predstavu o tom, ako ten náhodný výber funguje
viete mi s tým prosím poradiť?

kamowski
Velkovezír Mintu
Kontaktovat uživatele:

Re: Názov súboru ako popisok do obrázka

#2 Příspěvek od kamowski » 17 lis 2019, 10:39

ako sa pridá cesta som nezistil ale našiel som príkaz, ktorý mi vloží názov súboru
aj to mi stačí
všetky obrázky som si premenoval na 001.jpg - 900.jpg, vlastne len číslovanie, k môjmu účelu to stačí a príkaz:

Kód: Vybrat vše

for i in *.[Jj][Pp][Gg]; do convert "$i" -background none -fill white -font DejaVu-Sans-Bold -pointsize 30 -strokewidth 1 -stroke black label:"${i%.*}" -gravity East -composite -append $HOME/tmp/"$i"; done
terminál otvorte v adrersári, kde máte tie svoje obrázky určené k úprave a v príkaze si upravte cestu k adresáru $HOME/tmp/, kam to má byť uložené, môžete zadať aj pôvodný adresár, obrázky sa ale prepíšu !!!
príkaz kopírujte alebo pozorne opisujte!
tento konkrétny príkaz vloží ten názov na pravú stranu, sú tam ešte dve iné varianty
príkaz som našiel tu: https://www.linuxquestions.org/question ... ost5373606
týmto ďakujem autorovi emmfranklin

kamowski
Velkovezír Mintu
Kontaktovat uživatele:

Re: Názov súboru ako popisok do obrázka

#3 Příspěvek od kamowski » 21 lis 2019, 19:19

ešte sa vrátim k tomu fotorámiku
písal som tu jeden príspevok Fotíme len do šuflíka?
sd kartu som vybral a pozrel si súbory na nej, niektoré boli poškodené, chyba vznikla zrejme pri kopírovaní, na nich sa to asi zaseklo a točilo dookola
stále som si však chybou nebol istý a nevedel som, koľko tých snímkov tam vlastne môžem dať
1 vytvoril som si adresár ~/Obrázky/AAA, do ktorého som nakopíroval snímky, ktoré chcem mať vo fotorámiku
stačí mať ten adresár AAA otvorený a pri prehliadaní snímkov z pc len chytiť ten správny myšou a pretiahnuť ho z prehliadača rovno do adresára,
#tu dajte pozor, niektoré prehliadače kopírujú, pri iných musíte podržať ctrl, inak ho presunie!!
2 aby nešli snímky z jednej témy zaradom ale aby sa to premiešalo, zoradil som ich podľa veľkosti a v thunare dal premenovať, vlastne som použil len suché číslovanie, výsledkom boli súbory 0001.jpg , ... 1317.jpg
#na zoradenie či na premenovanie použite ľubovoľný nástroj
3 obrázky som si hromadne zmenšil na max 800x600, použil som doplnok v thunare Picture resize, a skript mi všetky skonvertoval do adresára /AAA/Images Resized/
#opäť použite ľubovolný nástroj na zmenšenie
aby som teda vedel odsledovať, ako sa vo fotorámiku menia tie snímky, použil som vyššie spomenutý príkaz pre vloženie názvu súboru do obrázka,
#bez toho resize, ak som tam mal veľkosti od 50kB po 10MB, na tých veľkých to číslovanie nie je takmer vidieť, na tých malých je to super
takže
4 v domovskom priečinku, som si vytvoril adresár BBB, teda ~/BBB alebo /home/mojemeno/BBB a
5 spomínaný príkaz som si nakopíroval do čistého textového súboru, kde som upravil cieľ, kam sa to má po zapísaní textu do obrázka uložiť, v príkaze som zmenil $HOME/tmp/ na $HOME/BBB/
6 terminál som otvoril v adresári /AAA/Images Resized/, a zadal upravený príkaz

Kód: Vybrat vše

for i in *.[Jj][Pp][Gg]; do convert "$i" -background none -fill white -font DejaVu-Sans-Bold -pointsize 30 -strokewidth 1 -stroke black label:"${i%.*}" -gravity East -composite -append $HOME/BBB/"$i"; done
#adresár ~/BBB môžete mať otvorený nech vidíte, či sa vám napĺňa. ak nie, niekde je chyba
1317 obrázkov nie vysokej kvality (do fotorámiku postačujúcej) mi zaberá 125 MB, na starej 256 MB karte mám teda ešte stále dosť miesta :)
tu by som chcel ešte pripomenúť, ak sa budete hrať s kopírovaním a mazaním súborov na karte, ak mažete do koša, za chvíľu budete zmätení hlásením o zostávajúcom voľnom mieste, ktoré akosi mizne, na karte nič nieje ale sa zmenšuje :D, vyprázdnite kôš !! alebo mažte rovno pomocou shift-del
obrázky majú čitateľný ale nie rušivý nápis, v mojom prípade číslovanie na pravej strane,
009.jpg
originály v pôvodnej veľkosti sú samozrejme nedotknuté ;)
v tejto chvíli ide obr. č 304 a pekne sa to mení za n+1, takže ten môj fotorámik nefunguje "random" ale berie to pekne zaradom,
to poprehadzovanie (jednoduché zoradenie podľa veľkosti) malo zmysel ;)
súbory z adresára ~/BBB si nakopírujte na sd kartu a kľudne zmažte aj s adresárom AAA, origináli máte
ak budete chcieť pridať ďalšie snímky na sd kartu, postup už viete, len si ustrážte číslovanie, začnite s posledným na karte +1, u mňa 1318.jpg

Odpovědět