Co byste chtěli vědět

Podělte se o své zkušenosti, tipy, triky a zlepšováky, které jsou příliš malé na článek na našem webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
labeent
Poradce Mintu
Příspěvky: 328
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Co byste chtěli vědět

#11 Příspěvek od labeent » 21 kvě 2020, 08:16

alojz píše:
20 kvě 2020, 21:00
...nainstaloval som mate 20.04...advanced mate menu je nenastavitelny,a vzdy pada...wxmp3 gain,alebo ina appka s gui na vyrovnanie hlasitosti nehrozy...ffmulticonverter takisto...indikacny applet v panely ma vynimocne skarede a velke,neforemne ikony...zvuk pri starte systemu\login sound\som skumal hodinku,pokial som spojazdnil...asitolko,prve dojmy... :evil: :evil: :evil:
Za mě Ubuntu Mate 20.04 celkem jde. Mělo to několik chyb, pár ještě má.
První krok byl nainstalování Synapticu.
Druhý krok instalace Cinnamonu.
Třetí byl pak velký boj s rozchozením "Tradičního" zobrazení místo "Moderního". Zatímco Mint má tuto volbu ve spouštěcí obrazovce, tak u Ubuntu musíte skočit minimálně do dvou menu, metoda pokus omyl a pak zrušení jedné volby a zaškrtnutí druhé.
Čtvrtý bod: Poté se zajímavě chovalo přidávání zástupců (spouštěčů) na panel. Nakonec jsem to musel vyřešit přidáváním na panel jiným způsobem přes klepnutí PTM na zástupce, vybrat v menu "Přidat", poté vypsat veškeré info (jméno, cesta, popis + cesta k ikoně). To konečně fungovalo.
Pátý bod: Sranda byla, že některé ikony nebyly v systému k dispozici (např. Thunderbird), tak už jsem si dal tu práci a vyhledal jsem na internetu postupně ikony, jaké jsem chtěl v nejlepším formátu icns a ty jsem si stáhnul a na ně pak odkázal postupně všechny spouštěče.
Šestý bod. Když už jsem si s tím takhle vizuálně pohrál, tak jsem se rovnou rozhlédl po nejlepších tématech, které v současné době jsou k dispozici a vyhovují mým požadavkům (zejména barva a styl). Takže teď kromě povedených témat Cinnamox mám ještě pár jiných a to dokonce možná i lepších. V kombinaci s tím, co tady připravuje Sni by to mohlo být velmi zajímavé. Konečně jsem nejspíš i našel tmavší téma, které korektně funguje i tam, kde jiná témata měla problém (např. adresní řádky prohlížeče / tmavé písmo apod.).
Sedmý bod Doinstalování několika dalších programů a příslušenství + applety.

Srovnání s Mintem 19.3.
Ubuntu Mate 20.04 mi přijde celkem slušné, jeví se mi ale v některých odezvách jako pomalejší. Například po klepnutí na internetový prohlížeč se chvilku nic neděje a pak teprve naběhne. Naběhne pak ale rychleji (jakoby to čekalo až se celá stránka načte a pak se teprve spustí prohlížeč).
Některé programy třeba nefungují. například Smplayer mám sice nainstalovaný bez chyb, ale vůbec se nespustí (alespoň u mě). Ostatní fungují dobře. Některé programy již jsou obsaženy v novější verzi (Gimp) a makají dobře.

Takže se docela těším na Mint 20, protože pevně doufám, že nativní Cinnamon verze bude lepší než Ubuntu Mate + Cinnamon.
Ubuntu Cinnamon, které jsem zkoušel ve verzi 19.10 jsem nezjišťoval, jestli už je ve verzi 20.04, možná, že by makalo jinak (myšleno snad lépe) než Mate s doinstalovaným Cinnamonem.

Na pc, kde jsem ho měl ale testuji Ubuntu Studio 20.04 (pochopitelně s Cinnamonem). Teď, když už jsem přišel na ono nastavení rozhraní, co jsem výše popsal, tak to nastavím i tam a řádně to otestnu.To se mi jeví jako velmi dobře přizpůsobená distribuce. V základu s XFCE, já tam mám Cinnamon. Od dalších verzí, ale prý pojede na KDE.
Obrázek

Uživatelský avatar
snl
Poradce Mintu
Příspěvky: 277
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#12 Příspěvek od snl » 21 kvě 2020, 10:06

Tak dizajn mého blogu by byl zhruba hotový - teď tam ještě něco napsat :mrgreen:

http://mxlinux.blog.cz/

Uživatelský avatar
snl
Poradce Mintu
Příspěvky: 277
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#13 Příspěvek od snl » 22 kvě 2020, 11:37

Takže první článek o vektorové grafice:

http://mxlinux.blog.cz/2005/co-je-to-ta ... va-grafika

Uživatelský avatar
snl
Poradce Mintu
Příspěvky: 277
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#14 Příspěvek od snl » 22 kvě 2020, 22:03

Další článek, už se pomalu ale jistě blížím k MX Linuxu:

http://mxlinux.blog.cz/2005/mx-linux-na-disku

Uživatelský avatar
Ventero1
Velkovezír Mintu
Příspěvky: 1420
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov

Re: Co byste chtěli vědět

#15 Příspěvek od Ventero1 » 23 kvě 2020, 10:56

Napíši teď čistě o svých pocitech - nejsou to ani závěry ani soudy - a pokusím se být ve své subjektivitě max. objektivní ;)
Doufám tedy, že se tě to nijak nedotkne.

Abych pravdu řekl - možná to tak má ještě někdo - čekal jsem, že ty články budeš psát sem a trochu mě mrzí, že jsi si založil vlastní blog. Nebyl jsi asi ještě tady, když se tu hledal nový správce a probíhala tu rozsáhlá diskuze, kde jsme se bavili mimo jiné i o velké roztříštěnosti. Souběžně i vedle na fóru Ubuntu.
V našem českém prostředí s poměrně malou základnou mi to přijde asi jako, že je hezké vysázet dalších pár stromků, ale proč o kus dál od již založeného a aspoň trochu rozrostlého lesíka. Obvykle to bývá tak, že takový osamocený ostrůvek pár stromků je náchylnější na vnější vlivy a má menší šanci na udržení. Pokud si ho nepěstuje víceméně sám pro sebe.

Na druhou stranu zase třeba vyjádřit, že jednak se mi tvé články líbí - jsou takové obecnější a lehké až hravé, na rozdíl od mých, a to je z hlediska popularizace daleko daleko lepší a také chápu, že jsi si vybral MX a to už je trochu jinde. Pak ti ze srdce přeji a ostatním uživatelům, aby jsi jednou svůj blog metamorfoval v plnohodnotné české stránky MX Linux, včetně možnosti registrace a fóra.
Kdyby jsi o tomto někdy uvažoval, tak myslím, že WordPress poskytne stejné zázemí, jako tady nám a také by jsi třeba mohl vyhledat bývalého hodnotného člena této komunity RedHawk, který je daleko více zaměřen právě na Antix a z něho vycházející MX, a oslovit ho, jestli by se do toho projektu nepřidal - sám má vlastní rozsáhlý blog, tedy velkou materiální základnu do začátku.

Ty poslední věty píšu vlastně trochu proti svému přesvědčení, ale vlastně se to úplně nevylučuje - osobně jsem horoval spíše za velké spojení všech českých linuxových stránek v podobě jakési generální základny s propojením všech členů, která by pak sloužila jako rozcestník na víceméně zachované původní stránky jednotlivých dister a přidružených fór. V podstatě by se toho moc neměnilo, jen by existovala jakási nadstavba a maximalizovala by se tak členská základna, což by se dalo prakticky využít k nějakému silnějšímu vlivu v případě potřeby.

Vlastně ani tak nejde o tuto věc jako takovou - moc mě mrzí, jak lidé celkově pozbývají pospolitosti - lidé v západních kulturách začínají připomínat medvědy a tygry, více něž člověka samotného ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
snl
Poradce Mintu
Příspěvky: 277
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#16 Příspěvek od snl » 23 kvě 2020, 11:58

Pojal jsem to spíš takovou BFU formou, protože se za BFU tak jako tak považuji, ale zajímám se, hledám zkouším, čtu...
Takže si říkám, že mám blíž k těm 99 % lidí, co jsou jetšě víc BFU - takových Redhawků je na prstech jedné ruky - ale ne vždy se pojí jejich rozsáhlé znalosti ze světa linuxů se schopoností se trochu vžít do pozice toho běžného lojzy uživatele, co považuje za vrchol počítačových dovedností, když jednou za život přepíše nějakou položku v registrech windows.

Tak ano - je to vždy o EGU - však i ten Redhawk mně hned do komentáře napsal pomalu výhružně, že se prý přiživuji na MX Linuxu. Tak dobře - já z toho nic nemá, chtěl jsem se podělit o nějaké své získané poznatky - ale jestli se k tomu ta "linuxová komunita" bude stavět tímto způsobem, že jsem někomu šlápl na bábovičku, tak se na to můžu úplně - víte co...

Blog.cz je taková čistě česká záležitost - je to řekl bych taková důvěryhodná doména - sice to skřípe a nějaký ten wordpress na nějakým hostingu by jistě fungoval líp - ale zas je to taky taková globální věc, už to prostě smrdí těmi fuckbooky, googly a podobnými neřády. I když blog.cz tuším ted vlastní TV Nova, takže taky nevím no, ale to už si jeden nevybere.

Nejlíp samozřejmě něco zcela od píky - ale to bych už nedal.

Pak je možnost ještě takovéto opensource forum jako je toto + nějak k tomu přidat stránky by asi už nebyl takový problém. Ale to bych už úplně nosil dříví do lesa :D

Uživatelský avatar
snl
Poradce Mintu
Příspěvky: 277
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Co byste chtěli vědět

#17 Příspěvek od snl » 23 kvě 2020, 12:48

Zásadní problém tak jako ve všem je, že lidi jsou prostě svině :D
Co si jeden neudělá sám, to nemá - a pro mě je ten blog.cz řekněme nejlepší poměr cena /výkon - a teď nemyslím finančně, ale tím, kolik bych musle věnovat úsilí, kdybych se snažil něco administrovat na zcela ve své režii, neřkuli se učti psát web od nuly a pod.

Já prostě chtěl vytvořit něco, co graficky trochu vypadá, nebo aspoň že se z toho nepobliju hned jak tam přijdu :D A zároveň jsem chtěl hned začít psát a ne místo toho řešit, že tamhle nefungují komentáře, tamhle prolezl nějaký spambot, tamhle někdo háže odkazy na nějaký nelegální sračky atd.

Pokud chcete něco většího, tak to asi nebude one-man-šou, já bych třeba mohl kreslit nějakou tu grafiku apod. někdo jiný by se toho ujal po té stránce tvorby toho webu a další by mohli psát skutečně odborné články - ale těch je taky plný internet, nedělejme si iluze, že po tomto je poptávka, nebo že to chybí.

Je pěkný když někdo se vyzná do posledního řádku ve zdojáku jádra nebo já vím v čem, ale když je to na druhou stranu "autík", co nechápe, že někdo jiný nechápe - tak je to z hlediska komunikačního webu jak kdyby to psal mentálně retardovaný.

Uživatelský avatar
zeleno
Příspěvky: 135
Registrován: 09 úno 2020, 09:04

Re: Co byste chtěli vědět

#18 Příspěvek od zeleno » 23 kvě 2020, 12:56

Len pokračuj v tom, ako to robíš doteraz, pre nás BFU je to super a na reakcie pár zažratých linuxákov sa vykašli. Tiež som si svoje vypočul za to, že v linuxe skúšam funkčnosť win programov, akoby to bol neodpustitelný hriech.

Uživatelský avatar
Ventero1
Velkovezír Mintu
Příspěvky: 1420
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov

Re: Co byste chtěli vědět

#19 Příspěvek od Ventero1 » 23 kvě 2020, 12:59

Zas tak výhružný mi to nepřipadá - vyjádřil svůj názor - ty jsi vysvětlil svůj. Možná by stálo za to, ho kontaktovat, dovysvětlit a nabídnout mu účast na tom, udělat z toho něco komplexnějšího. Pak by minimálně pochopil, že nejde o přiživování a třeba by i přijal. Ovšem v případě, že by jsi o této vizi také přemýšlel v relaci, že by to za to mohlo stát.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Velkovezír Mintu
Příspěvky: 1420
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov

Re: Co byste chtěli vědět

#20 Příspěvek od Ventero1 » 23 kvě 2020, 13:05

Svině jsou v tom lepším případě - to je aspoň inteligentní tvor schopný vytvořit hlubší sociální vazbu. Bohužel čímdálvíc lidí připomíná tvory, které toho schopni nejsou - jako již zmínění medvědi a tygři - a to je ten průšvih, protože tím popírají veškerou strategii, která přivedla lidstvo na vrchol. Více, než 30% lidí už nejsou schopni ani soužití v páru a z těch 70% se možná polovina dá nazvat plnohodnotným partnerským vztahem ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Odpovědět