Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#131 Příspěvek od juhele2014 »

:)
UFO převlečený za meteosondu, to by bylo zajímavý ... No dobrý, ale co tim chtěli ty zelenáči říct ? Každopádně - příjem na 257 MHz zdárně pokračuje, je slyšet ruština a portugalština. Pro poslech funguje dobře tzv. MOXON anténa, je to jednoduchá záležitost. Dnes odpoledne jsem jednu cvičně spáchal, vzorec pro výpočet je např. zde : http://www.tippete.net/cgi-bin/moxgen.pl Zadá se kmitočet, průměr drátu, a spustí se kalkulace. Největší problém není výroba, ale jak to uchytit :) Nakonec jsem to jebnul na fotostativ, a zkusil to natáčet. Co je zajímavý, signály jdou hodně ze západu, polarizace spíše vertikální.
Obrázek
¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨
Záhada zamčeného pokoje se sondou je vyřešena. Kolega amatér mě upozornil na namotanou sondu na stromě, odborně řečeno "oběšenec", která se plandala ve větru, a až po hodině práce se jí povedlo vyprostit a ulovit. :)
https://radiosondy.info/sonde_archive.p ... r=S4250324
TAKŽE ŽÁDNÝ UFO, TO SEM SI TEDA FAKT ODDECHL ... :shock:
Naposledy upravil(a) juhele2014 dne 23 črc 2021, 22:15, celkem upraveno 1 x.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#132 Příspěvek od juhele2014 »

Tak kde začnem? Za výkend jsem natípal pár zajímavých printskrýnů, takže třeba tenhle:
nos1.jpg
Okolo 60 MHz mám v eteru divočinu, je zde nějaký putující oscilátor, hned několik nosných, které vytvářejí ve vodopádu divné obrazce. Resp. jak se kmitočty prolínají, tak při různém vzorkování vytváří nepravidelné sinusovky.
nos2.jpg
Tohle není právě ukázkový vzorek běžného vf spektra. Běžné spektrum tvoří ve vodopádu rovnou čáru, kmitočty vysílačů jsou stabilní, tedy většinou. Ale tohle není rádio ani vysílačka, tohle tipuji na nějakou nabíječku, určitě to jde zvenku. Možná sousedův dokovací bázmek na pokojovýho úklidovýho robota, ale to jen střílím od boku ... Třetí printskrýn je poslech 255 MHz, ruština, viz
rus.jpg
a co je nejlepší - je to pouze na anténu MOXON upevněnou na zábradlí na balkoně. Docela nenápadná věcička, obdélníkový rámeček a dost dobře to poslouchá. S filtrama stabilní poslech, ale co je zajímavé, i bez filtrů to jde. Je to tedy slabé a v šumu, ale při pečlivém nastavení zisku se to nezahltí a je tomu rozumnět. Fotku sem dávat nebudu, ale prozradím ,že na výrobu jsem použil, co dům dal: dvě tuby od celaskonu, dvě brčka, víčko od mlíka, izolačku, drát pr. 2mm, a plastová lišta na kabely. Tak vidíte, není to žádná věda, že jo ... :)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#133 Příspěvek od juhele2014 »

Mauretanie na 28MHz, FT8, ne že by to byla všední záležitost, ale jde to tak nějak samo ... :)
5T5PA.jpg
Jsou už letní teploty a na vyšších pásmech je živo. Holanďan je tam za prací, něco málo je tady https://translate.google.com/translate? ... m/db/5T5PA To píšu jen jako drobnou perličku, včera jsem byl překvapen dx poslechem na staré VKV vých. normě, kde se dříve vysílal FM rozhlas. Dnes je tam ticho, ale včera nikoliv ... Na 66,2 MHz byl tučný signál, ruština, občas bylo zmíněno Rádio Junost. Vypadalo to takto:
66-2.jpg
Pokud někdo přemýšlíte o CB radiostanici (bez zkoušek, 26,965 - 27,405 MHz) , tak v létě je tam přes den docela živo:
CB.jpg
Snadno se stane, že se přes rušení nedovoláte z jednoho konce Prahy na druhý konec, italové, rusové, turci , a pod. jsou silnější než místní stanice. Ale je to dočasné, v noci bývá klid ... :) Všechno poslech jen na dipol cca 1,4m, takže kdybych měl např. na CB regulérní anténu, tak to bude docela peklíčko ... :lol:

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#134 Příspěvek od juhele2014 »

Ještě se drobně vrátím k hardwerové stránce poslechu s SDR. Používání předřazených filtrů (FM + DAB) umožňuje zvýšit citlivost poměrně v širokém spektru, jak bylo vidět na printskrýnech. Ovšem přináší to i nemilou záležitost - rušení příjmu vlastním počítačem, obvzláště PC plechovka má poměrně značné masařky. Pokud používáte noťas, vlastní rušení asi neregistrujete. Ale u stolního PC ruší jednak monitor, jednak klávesnice, a jednak drátová myš. Na začátku škály kolem 30MHz je tohle rušení poměrně markantní, pokud tedy používáte anténu, která je umístěná venku, na střeše nebo balkoně. Zkusil jsem postupně vypojit klávesnici, rušení lehce ustoupilo, pak myš, a zase rušení ve vodopádu opadlo. Docela se vyplatí i pikslu řádně zemnit, zas je vidět snížení rušení. Pokud vyzkoušíte přední a zadní vstupy pro USB, tak zadní produkuje minimální rušení, přední USB je vedeno do bordu nestíněnýma kablíkama a rušící signály jsou ve vodopádu dobře vidět. Je to trochu věda, zkušenější radioposluchač si poradí, pro laiky to může být trochu oříšek ...

Pokud budete míti dotazy, napište ... Jinak - dnes odpo to bylo opět otevřené, na 28 MHz hafo stanic, na FT8 se chytla svatá Helena, ZD7MY.
sthel.jpg
Mrkněte na červeně orámovaný svislý obdélník, v tom maglajzu program dekodoval slabý signál z Atlantiku, ten ostrov není zrovna poblíž, a už vůbec příjem z této lokality na 28MHz je trochu svátek ... ;)
zd7my-saint-helena.jpg

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#135 Příspěvek od juhele2014 »

Skvělé příjmové podmínky trvají, na vyšších pásmech, myšleno 28 a 50 MHz je docela živo, takže okomentuji pár printskrýnů. Nejdříve ale tento obr.:
35 MHz.jpg
Jde o dálkový příjem z Francie, na FRQ 35,875 je vidět pěkná modulovaná nosná, pravděpodobně jsou to dopravní podniky. Nepátral jsem zatím odkud, selektivní volba před hovorem je stejná jako používá pražská doprava, snad i Metro (KGX?) , když se aktivuje převaděč. V horní části vodopádu jsou ty vf kanály jakž takž vidět. Francouzštinu jsem slyšel, ale jestli jde o tramvaje nebo autobusy, to neodhadnu. Vpravo vespod je vložený výřez signálu z Turecka, buď taxisližba nebo taky doprava. Dle VO-R/16/08.2005-28 jsou kmitočty 34,050; 34,075; 34,150;34,175 MHz tzv. volné, lze na nich vysílat bez licence max. 1 Watem, ale obávám se, že to není tento případ ... Signály dost kolísají, je slyšet max. pár vteřin hovor, pak to jde do úniku. Z Ruska byl dobrý poslech R Rasija, asi z Moskvy, na FRQ 66,44 + 66,71 + 67,04 MHz, je to sice dálka, ale rusové výkonem nešetří, takže předpokládám minimálně 100kW, takže žádný div, že je to tady na dipol slyšet. O kousek vedle na 68 MHz se na chvíli ukázala stanice Autorádio. Co se týká např. 50MHz, je toto pásmo otevřené po celé Evropě, provozem FT8 vysílá řada amatérů, když mrknete na prog. JTDX, po pár minutách máte velmi dobrý přehled, jak to vypadá s podmínkama. DX klástr je záležitost internetu, viz např. https://dxcluster.ha8tks.hu/map/ , nebo https://www.dxmaps.com/spots/mapg.php?Lan=E ale poslechem a dekodováním přímo přes program vidím, že se amatéři sotva vejdou do vymezeného segmentu ... :)
těsno.jpg
Noa, pokud se chcete zdokonalit v ruštině, i když teda už není důvod, ale co když :lol: , tak na 10 metrech jsou k mání ruské převaděče, viz obr. :
ruský převaděče 10m.jpg
Z nahrávky jsem odposlechl, že výzvu dával UA3LFS, a ten má QTH ve Smolensku (KO64AS), to je taky docela dálka ... Ale v nahrávkách mám i velký podíl němčiny i angličtiny, na 29,1 je slyšet polština, to bude patrně vstup do převaděče. Zkrátka - stačí dipol + filtry na vstupu, zelený SDRko, a můžete se vyblbnout po celý, dlouhý, teplý, skoro letní, den ... 8-)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#136 Příspěvek od juhele2014 »

Tak tomu říkám správná kolektivka ... :)
IMG_20191207_163044.jpg
Víte, kde leží Burkina Faso? Ano, je to AFRIKA. Opět provoz FT8, na 28 MHz jsou dobré podmínky, signál byl trochu slabý, ale je to OK.
burk.jpg
Tři týdny bude dle webu aktivní Harald, DF2WO, takže radioamatéři můžou začít lovit tuto zemi. Něco málo se o značce XT2AW dozvíte např. zde: https://www.qrz.com/db/XT2AW https://dxnews.com/xt2aw_burkina-faso/ https://www.dx-world.net/xt2aw-burkina-faso/
Celkem je to zajímavé, sledovat, kterou zemi "lapíte", má to docela svoje kouzlo. Fone či telegraf je rozšířenější, ale tento provoz by alespoň trochu mohl probudit u některých zájemců zvědavost, vo co vlastně jde ... ? TVL, žádnej ajfoun, žádnej internet, a stejně se dovoláš do Afriky někam ke lvům do nějaký chýše? :lol: Maglajz ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#137 Příspěvek od juhele2014 »

Podmínky jsou fuč, tak jsem poslouchal zase 255 MHz. Mimochodem, tuší někdo, o co jde? :) Je slyšet ruština a portugalština. Pro zajímavost dám jeden printskrýn:
255.jpg
Naprosto čitelná ruština, poslech na SDR + filtry, ale co je vtipné, anténa MOXON je uvnitř bytu. Nikoliv na balkoně, ale uvnitř u okna, a překvapivě to dost dobře funguje ... Ale zas není slyšet brazilce, ale to je jasný, anténa kouká na východ, a brazilci jsou slyšet ze západu, a tam MOXON nevidí. Takže experimentujte, funguje to docela slušně. A navíc - poslouchá to i na vyšších kmitočtech, takže máte další pásma k prozkoumání ... Tato soustava (MOXON + SDR + filtry) je navíc překvapivě lepší než značková ruční TRCV Kenwood TH-F6A, kterou mám zde k dispozici. Jen tak pro zajímavost jsem zkusil příjem na této ručce, ale po rusech ani vidu ani slechu ... Pouze v náznacích jsem tušil nějakou řeč, bylo to nepoužitelné ... Ale stejně bych uvítal nějaké další příspěvky či dotazy od někoho jiného, aby to zde nebylo furt takový one man šou ...
ps : mám na stupnici i tv Prima COOL na FRQ 257,75 MHz. Nevim, jestli to jde z orbity, trochu podezřívám místní kabelovku ... Signál je dobrej, čitelnost 100% ...
cool.jpg
Je to divný, bůh ví co je to za signál. Nezapadá to do žádnýho schematu. Kabelovka je 100% digitální, takže kde se bere čistokrevná FM modulace na této FRQ je trochu divný. Jestli je to nějakej průlez, odkud?, nebo bezdrátový sluchátka, nevim ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#138 Příspěvek od juhele2014 »

POLNÍ DEN je tady. Tento výkend 3-4/7 proběhne na VKV pásmech oblíbený letní závod. V sobotu od 10:00 budou na pásmu mlaďasové, po druhé hodině odpol. se rozběhne hlavní závod. Je to dobrá zkouška pro antény a bastly všeho druhu, hledejte na vodopádu FRQ 144,3 MHz, +- okolo, mod USB. Vyzářené výkony kolektivních stanic jdou do kilowatů, takže je zaslechnete i na nějakou nepříliš výkonou anténu. Naopak, kdo má anténu na střeše či balkoně, může slyšet stanice vzdálené stovky km.

Pokud si troufáte na antény, tak tyto stránky http://ok1ike.c-a-v.com/hamradio_soubory/ant_odkazy.htm http://www.i1wqrlinkradio.com/category/antennas.htm http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/vhf-uhf-shf.html nabízejí nepřeberné množství zapojení antén.

Jako nejjednodušší pro příjem se jeví obyč. dipol, viz http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/pulvln_dipol.htm , pro provoz FM se zavěsí, pro výkendový závod modulací USB doporučuji natahnout vodorovně ... 8-)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#139 Příspěvek od juhele2014 »

Dnes dopoledne dopad sondy někam k pražskému Hradu ...
dopad.jpg

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#140 Příspěvek od juhele2014 »

Furt sem si říkal, k čemu by se mohl hodit program Spectrum Lab, viz např. https://www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.html , lze stahovat odsud https://www.softpedia.com/get/Multimedi ... -Lab.shtml Je tedy potřeba wine, ale předpokládám, že většina zájemců o SDR + digi provozy toto má nainstalováno. Spectrum Lab převede audiosignál ze zvukovky do grafické podoby, ovšem velice sofistikovaně. Autory jsou z velké části radioamatéři, takže nastavení i funkce jsou poměrně obsáhlé. Lze přes to např. "kalibrovat" SDR (freq. correction), nebo odečítat dosti přesně kmitočet subnosné, který je v audiosignálu. Malý příklad - stavy vody se každý den hlásí na VHF kmitočtech, hledejte kolem 160MHz, +-. A jejich převaděč se otvírá sub nosnou, kterou lze odečíst z audiospektra. Nic složitého, např. prg. SDR Sharp má na tuto funkci speciální plugin. Vypadá to nějak takto:
voda.jpg
V nastavení jsem si navolil vodorovný vodopád, je to lépe čitelné. Myš jsem umístil na subton, ukázalo to cca 81,4 HZ, takový subton neexistuje. Nejbližší možný je 82,5, takže to bude ono ... Radioamatéři pro vstupy do převaděčů dříve používali pouze kmitočet 1750Hz, nebo někde jen nosnou, ale dnes se převážně používají subtony. Zde http://prevadece.smoce.net/seznam-prevadecu/cz/ to máte, jde o odstavce 2m (144-146MHz) a 70cm (430-440 MHz), hledejte odst. CTCSS in. Nic tajného to není, poslech silnějších převaděčů je možný i na jednoduchou anténu ...

Zamčeno