Instalace Linux Mintu na notebook Acer Aspire

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zamčeno
Zpráva
Autor
srub1264
Příspěvky: 10
Registrován: 26 led 2015, 14:31

Instalace Linux Mintu na notebook Acer Aspire

#1 Příspěvek od srub1264 »

Instalace Linux Mintu na notebook Acer Aspire

Hezký den!
Chci zde popsat průběh instalace Linuxu Mint 17.1 na malý notebook Acer. Možná budou tyto řádky pro někoho užitečné :-)
Můj malý notebook Acer Aspire 1410 s OS Windows 7 pracoval zpočátku bez problémů, ale postupem času byl systém stále pomalejší, stále něco načítající, procesor stále zatížený na 80 až 100% i když neběžela žádná aplikace. Čištění disku, registrů, vypínání nepotřebných procesů příliš nepomáhalo. Nastal čas nějakého řešení. Vzpomněl jsem si na své dávné pokusy s Linuxem (vždycky něco nefungovalo) a rozhodl se vyzkoušet nějaké nové distro. Distribuce Ubuntu 14.04 na flashdisku vypadala bezvadně, vše fungovalo, tak jsem Ubuntu nainstaloval na disk vedle W7. To se sice povedlo, ale bootmanager Grub spouštěl jen W7 a u pokusu spustit linux hlásil chyby. Instalaci jsem několikrát zopakoval i s znovu a odjinud staženým ISO obrazem, Ale výsledek stále stejný.
Ze zoufalství jsem hledal jinou distribuci linuxu a našel Mint 17.1, který jsem opět vyzkoušel z flashdisku a zalíbíl se mi víc než Ubuntu.
Ovšem pokus o instalaci společně s Windows skončil úplně stejně.. :-( Už jsem chtěl vše vzdát, až spásný nápad pořádně prozkoumat BIOS počítače vedl k cíli. Chyba byla v nastavení režimu řadiče disku. Pak již fungovaly oba OS, ale stávalo se, že W7 před spuštěním vyžadovaly kontrolu disku a tou kontrolou se rozpadl grub. Ten se mi sice povedlo obnovit, ale situace se několikrát opakovala.
Zvolil jsem tedy konečné řešení: zlikvidovat Win7 a nainstalovat Mint jako jediný OS na disk.
Instalace proběhla rychle a bez problémů a já se mohl ponořit do tajů operačního systému Linux, zatím jako běžný uživatel. Jsem spokojen systém naběhne za 59 vteřin a vypne za 4 vteřiny, wifi připojení funguje naprosto spolehlivě. Připojil jsem různá USB zařízení, tiskárnu, flashdisky, externí DVD mechaniku, vše ok. Doinstaloval a vyzkoušel jsem zatím Skype, MidnightCommander, Cheese... Zbývá ještě zprovoznit řádně BT, u kterého jde přenos souborů, jen směrem z počítače, příjem jsem zatím nedokázal spustit. Ale to je zatím jediná vada na kráse!
Tak se z pomalého šneka, který mě neustále rozčiloval, stal příjemný a rychlý nástroj, s kterým se zase dá pracovat :-)
Doufám, že jsem svým příspěvkem příliš nezatížil databázi tohoto fóra a že možná některé váhavce přesvědčí také k ráznému kroku.
Přeji krásný den! Srub

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Instalace Linux Mintu na notebook Acer Aspire

#2 Příspěvek od juhele2014 »

;) To je fajn, že ti Mint dobře funguje, takový obsáhlý popis může být pro leckoho inspirující. Taky přispěju svou troškou do mlýna ;) - výrazné zrychlení systému nastane, jestliže ho budeš provozovat na SSD disku, třeba tady http://www.czc.cz/kingston-ssdnow-v300- ... 87/produkt Pokud ti teda bude stačit kapacita 120Gb, ale ta cena je ještě únosná, a budeš sám překvapen, jak systém "obživne". Pro ilustraci - co se týká bootování, tak na rychlé USB flešce (usb3) mě LM 17 cinnamon 64bit startoval za cca 40 vteřin. Na pomalé, běžné flešce (usb2) šlo řádově o minuty. No, a na SSD to naběhne z biosu za pár sekund, než řekneš borůvkovej koláč http://1url.cz/9fqU :mrgreen: To chce zkrátka vidět ...

Zamčeno