Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zamčeno
Zpráva
Autor
sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#121 Příspěvek od sasa.chetan »

juhele2014 píše: 10 kvě 2021, 15:14 Zcela neplánovaně jsem kliknul na web https://s1.radiosondy.info/ a to sem se podivil. Je tam hlava na hlavě, tolik sond najednou jsem ještě na mapě neviděl.
meteosondy.jpg
Jestli mají dnes meteorologové svůj mezinárodní den, tak prosim, tohle rojení by tomu odpovídalo. Jestli to je ale normálka, tak to sem asi někde zaspal. Žádné info o dnešním odpoledním měření nemám ... Ale pokud něco víte, tak sem v klidu napište ... :idea:
parada, dik za link

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#122 Příspěvek od juhele2014 »

Stejně je to divný, přes 40 000 zkouknutí, a furt to jde nahoru. Já to nechápu, co furt lidi na tom SDR zajímá :?: :D Tak dem dál. Už nějaký pátek mám k dispozici opět jiný hardwer, jde o tuhle záležitost : http://www.dxc.cz/eshop/rtl2832u-r820t2 ... pm-newgen/ NEWGEN RTL2832SDR Je to skoro stejný jako běžná tv usb klíčenka, akorát je to velice přesné, kmitočet takřka hned po spuštění sedí a není třeba nějaká větší frekvenční korekce. Do leteckého pásma, resp. i na kmitočet Orbcomů mě zasahuje vysílání DAB, pochopitelně křížová modulace, žádné LC filtry na vstupu nejsou. Jak to vypadá, je vidět zde na obrázku:
pict1.jpg
Světle modrá plocha je ten "průlez" DAB. Umravnit se to dá několika způsoby - snížit citlivost na vstupu, předřadit LC zádrž na DAB (mělo by něco přijít z Terozu), nebo natočit anténu. Jelikož kubický dipol je lehce směrový, natočil jsem ho tak, aby rušení zmizlo, vypadá to takto:
pict2.jpg
Jak je vidět, rušení je fuč. Takže pokud máte někdo nějaké příspěvky či dotazy, pište, místa je tady dost ...
;)
-----------------------
ps: Na 50MHz jsou podmínky, zdá se, že to chodí, na FT8 je hafo stanic, vypadá to jako na KV ... :mrgreen:
ft8-50mhz.jpg

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#123 Příspěvek od juhele2014 »

Pokud si dáte tu práci a vyrobíte si jednoduchou anténu, tak i s takovým bazmekem lze docílit docela slušných výsledků. Někde na začátku fora je plánek na kubický dipol, na VHF + UHF ho používám nejčastěji. Dnes jsem poslouchal, neplánovaně, meteosondy na 400 MHz, odpoledne to vypadalo takto:
osum.jpg
Jedním vrzem jsem zachytil 8 meteosond, ovšem dekodoval jsem pouze 2, u Malacek a u Potštátu. Věsměs jde o "blízké okolí, Polsko, Slovensko, Německo. Jako novinku jsem později zachytil sondu D 18050213 z Altenstadtu, na FRQ 402,509 MHz. Vysílá v modu DFM09, což umí Multipsk dekodovat, v manualu se píše: Poznámka: Multipsk dekóduje polohu radiosondy, ale ne atmosférická měření (teplota, tlak atd.). Takže to vypadá nějak takto:
celek.jpg
Dle údajů byla sonda asi 15km vysoko a někde jižně od Mnichova, takže vlastně "za rohem" ... ;) Pokud na tohle nemáte nervy nebo vybavení, lze se pobavit i poslechem leteckého pásma. Plachťáci přelítávají za pěkného počasí furt, snadno je ve vodopádu najdete ... Na webu jsou vidět tady https://planefinder.net/# a tady https://www.gliderradar.com/index/index 8-) 8-)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#124 Příspěvek od juhele2014 »

Dnešní odpoledne jsem věnoval poslechu a testování filtrů, které došly z Terozu. https://teroz.cz/kategorie-produktu/filtry/ Jde o FM a DAB filtr, vbrzku k tomu něco napíšu. No, natípal jsem pár printskrýnů, ale nejvíc mě zaujal tento:
ne-30-5-2021.jpg
Jde o známou FRQ 433,9 MHz, resp. na vodopádu mě zaujal kmitočet 434, 599 MHz. Ve vodopádu je pouze půlka, zničeho nic to začlo, a pak přestalo. Signál dosti kolísá, zprvu jsem se domníval, že půjde o sat. telemetrii, ale to by úniky byly menší, zde jsou náhlé skoky z minima na maximum. Jestli tedy nejde o dálkové ovládání nějakého robota, nebo tak něco, nemám vůbec tušení, o co jde. Ohradník nebo ovládání pásu či jeřábu to doufám není. Zní to jako poplachová siréna, je to zde: https://uloz.to/file/UnyyC2dcZFBx/gqrx- ... 598900-wav# Jestli máte někdo tip, co to může být, napište.

I přes víkend trvaly dobré příjmové podmínky na 28 + 50 MHz, tyto pásma nejsou běžně otevřená. Chodilo to na jih, Řecko, Izrael, Portugalsko, Španělsko, a tak ... Jeden z programů pro FT8 má drobnou vychytávku, která by mohla laikům pomoci orientovat se v prefixech té které země, jednoduše řečeno - poznáte, z které země amatér vysílá. Jde o program JTDX, viz https://www.jtdx.tech/en/ Takže např. tento printskrýn :
pict22.jpg
značí, že se sem zatoulal signál až z Brazílie, což není špatný. Na tomto bandu (28MHz) to není obvyklé, ale co už ... Kdybych vyplnil okénko DX grid, tak to hodí vzdálenost, jak je daleko tato brazilská stanice, je to 9605 km. Taky dobrý. Rômulo Martins PU4MMZ https://www.qrz.com/db/PU4MMZ/?dxc=1 má k dispozici pochopitelně směrovku na 28MHz, takže výkonem asi nešetří, a je tedy, když jsou podmínky, dobře slyšet. Resp. vidět ... :lol:

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#125 Příspěvek od juhele2014 »

Dnes mám připravenou vychytávku, hádanku, která bude pro 99,9% čtenářů neřešitelná. Ale nejdřív k těm filtrům. Při poslechu SDR nyní zapojuji zádrž FM z Terozu, vypadá to takto:
FM-filtr3.jpg
LC filtry se dají pochopitelně vcelku (snadno) vyrobit, ale shánějte plech, konektory, koďany, pak si najděte čas a celé to zbastlete. Šel jsem cestou nejmenšího odporu a za pár dní to v pořádku dorazilo. Kdo bydlí na samotě, asi to nevyužije, ale do města, kde je mnoho kilowatových vysílačů na dostřel, to má pochopitelně význam. Malá ukázka jak to funguje, je např. zde:
am1221583.jpg
ATIS Ruzyně beru bez filtru v šumu, lehce, pokud zvednu ještě zisk nad 32dB, tak je zle, dojde ke zvýšení šumu. Naopak, s filtrem je příjem čistší, a lze i zvýšit zisk. Nyní k hádance - co vysílá na FRQ 256,95 MHz?
256.jpg

sasa.chetan
Příspěvky: 383
Registrován: 29 kvě 2020, 20:21

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#126 Příspěvek od sasa.chetan »

juhele2014 píše: 01 čer 2021, 21:07 . Nyní k hádance - co vysílá na FRQ 256,95 MHz?
nieco vojenske. mozno majak na MH502 ktora sa standardne pouziva v NATO?

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#127 Příspěvek od juhele2014 »

Není úplně jednoduchý vybrat nějakou ukázku, která demonstruje účinnost filtrů při příjmu v el. smogu. Ukázka je z Prahy, nadmořská výška cca 300 mnm, anténa otevřený dipol, délka ramene 72cm, celková délka 144cm. Jako přijímač zelený SDR bázmek. Filtry jsou z Terozu, zádrž FM + zádrž DAB. Takže audio je tady : https://uloz.to/file/NY1UHOdZakec/gqrx- ... 529600-wav# , printskrýn vypadá takto :
260529.jpg
Popíšu krátce audio - až do cca 40 sekundy je příjem na dipol bez filtrů, zesílení cca 34dB. Ani víc, nebo míň nemělo smysl, buď by nebylo slyšet nic, když bych přidal, tak se to zahltí. Pak jsem připojil oba dva filtry, od 46 do 56 je původní zesílení. Od 56 sec. jsem nastavil 49,2 dB. Na printskrýnu je vidět finální čistý příjem, v okolí jsou další 3 audiokanály. Rozdíl je samozřejmě obrovský. Na začátku nečitelný signál, na konci 100% čitelnost. Nastavení dipolu je dosti důležité, když to dáte vodorovně, nic neuslušíte. Dipol je vertikálně s výhledem na jih, odklon od svislé osy cca 30 stupňů, vodopád ukáže nejlepší příjem, dá se to podle toho dobře nastavit.

Příjem je možný denně, jednou jsem slyšel i nějakou rozčílenou ruštinu ... :) Když budete chytře hledat, tak na webu je k tomuto specifickému poslechu dost informací. 8-)

:arrow: sasa.chetan
Jseš blízko, přihořívá, ale nehoří ... ;)

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#128 Příspěvek od juhele2014 »

Falešná sonda - to jsem ještě neviděl. Dnes dopoledne se objevila na FRQ 404,2 sonda S4250324 kousek nad Brdama, u Skalky. Chvíli sem na to koukal, ale nepohnulo se to ani o metr. Pak sem si všiml výšky 622 m +-, sonda courala nahoru a dolu. Na webu nic takovýho nebylo, z Libuše se vznášela pravá a nefalšovaná sonda S4250315 někde u Svinařů a spadla u Skuhrova. Tahle falešná ale ne a ne spadnout ... :) Pořád to pípá, někdo si na Brdech udělal silvestr a mohutně se asi slavilo. Asi to bude pípat ještě dlouho, baterka má cca 2.8 V, hoďku to ještě pojede. Ale co to je ???
skalka.jpg

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#129 Příspěvek od juhele2014 »

Včera jsem koukal na sínusovku, vypadá to takto:
spirála.jpg
Kolem kmitočtu 372,49 MHz (+-) je nosná vlna, ale není stabilní. Pokud vidíte ve vodopádu rovnou linku, kmitočet nekolísá. Tady něco pravidelně osciluje +- 50kHz, a ve vodopádu je vidět pěkná sínusovka. Musí se ale zvolit pomalé vykreslování, RATE 1 fps, jinak to nebude tak výrazné. Co to je, nevim. Je to "slyšet" i bez filtrů, ale slabě. Do obrázku jsem přidal i 4 náhledy, jak vypadá signál v různém rozlišení po zvětšení. Občas je na něm něco namodulováno.

Porucha nějakého vysílače to nebude, signál je příliš pravidelný, to na to nevypadá. Jelikož to ujíždí, tipuji nějaký satelit, ale tohle ujíždí dost rychle, takže je to nějaký divný. Pokud se chcete potrénovat v sat. příjmu, zkuste frekvence mezi 145,8 až 146 MHz, zde vysílají amatéři přes satelit, takže to snadno poznáte, když to bude ujíždět a signál se bude ztrácet ...

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Gqrx -z dvbt flešky širokopásmový přijímač 25-1150Mhz

#130 Příspěvek od Livan »

juhele2014 píše: 06 čer 2021, 09:41 Asi to bude pípat ještě dlouho, baterka má cca 2.8 V, hoďku to ještě pojede. Ale co to je ???
skalka.jpg
No predsa UFO. :lol:

Zamčeno