Instalace na Acer Aspire E14 apod.

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Instalace na Acer Aspire E14 apod.

#11 Příspěvek od juhele2014 »

Mám takový dojem, že program Etcher zvládne i img, prubněte to někdo ... :idea:

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Instalace na Acer Aspire E14 apod.

#12 Příspěvek od RadekD »

Omlouvám se, neuvědomil jsem si nadpis "...linux obecně", tak nějak jsem předpokládal, že se hovoří o Mintu.
S tím zápisem obrazu disku: Přímo v Mintu je v Přílušenství aplikace "Nástroj pro zápis obrazů systému na USB" - zcela triviální, vybereš co (obraz.img), kam a odklepneš, napíšeš heslo (běží pod rootem) a hotovo, jen počkáš, až se dokončí zápis. Naprosto blbuvzdorné, protože jen vybereš flashku z případného seznamu, nemusíš řešit, jestli je to /dev/sda# nebo /dev/mmcblk#, což je právě pro začátečníka někdy kámen úrazu. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsem hloupě slepě zkopíroval příkaz s "dd" a neuvědomil si, že původní pisatel má jeden disk, ale já dva, takže jsem si místo zápisu na flashku přepsal /home na druhém disku :(. Stejně tak Synaptic v Mintu je, a když ne, tak je to první, co doinstalovávám.
Navíc, pokud se nepletu, ten "Nástroj...." je tuším už i v Live systému, takže obraz s rEFInd jde udělat dodatečně a ze spuštěného Live systému; je tak malý, že nevadí, že systém běží v RAM.
K tomu postupu: představ si uživatele, který přechází z Windows a často ani tam nezná příkaz "cmd". Linux mu ještě ani neběží a už po něm chceš, aby používal terminál a kopíroval v něm soubory. To je první, čím ho od linuxu vyženeš. Proto jsem hledal postup, kterým je schopen system rozjet typický klikač/ka. I zde vím, o čem mluvím, jsem v pokročilém důchodovém věku a tímto postupem jsem na dálku rozchodil notas švagrové - taky důchodkyně, která nic jiného, než W neznala a koupila si Acer s Linpusem - tj. vlastně s ničím.
Kritice se rozhodně nebráním a zde bylo co kritizovat - můj neopodstatněný předpoklad, že jsme v Mintu, navíc netvrdím, že můj postup je jediný správný, je jen jeden z mnoha. Taky občas dělám chyby a beru, když mi je někdo vytkne nebo na ně upozorní, což se na tomto fóru děje většinou velice korektně. Znám i jedno nejmenované fórum o linuxových sat. přijímačích, kde jistý nick z cca 2500 příspěvků byly 2490 jen sprosté nadávky a nic neporadil. Admin fóra ho ještě omlouval, že "se jedná o odborníka" (později jsem zjistil proč a už tam nechodím). Taky mi vadí, když se někdo ptá stále dokola na to samé, místo aby použil hledání. Dřív jsem buď poradil nebo odkázal, dnes už na to obvykle nereaguji. Každý na to musí přijít sám - jsme v Linuxu.
Omlouvám se, toto už je úplně "mimo mísu", ale nějak jsem se rozpovídal.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Instalace na Acer Aspire E14 apod.

#13 Příspěvek od Ventero1 »

Podobny nastroj je i v jinych distrech, ale priznavam, ze by me nenapadl a to ze dvou duvodu. Jednak se uz roky tyto defaultni tvurci popisuji jako velice nespolehlive a zvlast v pripade EFI velmi casto nebootujici (jsou toho plna fora a proto se doporuceje vsude bud rufus nebo etcher) a tak jsem myslel, ze v novejsich verzich uz ani nebudou a uplne vsechny distra ho mit nemusi. Za druhe jsem mel za to, ze tyto aplikace umi jenom *.iso

S tim rizikem v terminalu mas pravdu - ale zase by melo byt samozrejmnost u vseho premyslet a radeji si dohledat nebo doptat na doplnujici informace ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Instalace na Acer Aspire E14 apod.

#14 Příspěvek od RadekD »

Tak teď jsi mne vyděsil, vůbec jsem si neuvědomil, že to není ISO ale IMG. Lekl jsem se, že jsem před tím měl iso soubor. Ale okamžitě jsem to zkusil a opravdu to jde - nahrnout na flashku i bootovat.
Jinak s tím "Nástrojem" jsem nikdy problém neměl a dělám s tím bootovací flashky na všechno možné (včetně EFI), i satelit - bez problémů a vždy funkční.
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Zamčeno