Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

Zkušenosti, tipy a zlepšováky, které jsou příliš malé pro článek na webu.
Nehledejte zde odpovědi na obecné dotazy.
Zamčeno
Zpráva
Autor
juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#1 Příspěvek od juhele2014 »

Delší dobu jsem uvažoval, že bych měl napsat o malé vychytávce, která vás posune v ovládání desktopu o fous výš, takže tento postup je určen především zelenáčům. Jde o tohle - klasický panel se zástupci programů a spouštěčů má většina uživatelů dole, ať už schovávací, či nikoliv. Asi jste si všimli, že v Nastavení panelu nahoře je volba + , která vám přidá další panel, který může být nalevo, napravo, nebo nahoře. Umístil jsem ho nahoru a přemístil tam zástupce programů. To je jednoduchý, bo stačí kliknout na položku Přesunout, a zezdola se to jebne na horní panel. Ale - pokud si stáhnu do adresáře Stažené nějaký program, např. Palemoon nebo Tor, a rozbalím ho tady, tak sice můžu utvořit zástupce a mrsknout ho na plochu, to ale po čase není efektivní. Po stažení aktualizací si začnou zástupci "žít vlastním životem" a putujou různě po ploše, obvzláště pokud je jich hodně. Pořád je honit a rovnat, to nikam nevede. Proto je tady ten horní panel, kde zástupce programů jednoduše vytvoříme. Tady zástupce nikam utíkat nebude. Prohlížeč Tor nám to ulehčí tím, že v rozbalené složce tor-browser_en-US je spouštěč Tor Browser, kde můžeme přes pravé myšítko použít volbu Otevřít pomocí - Otevřít v aplikaci Vytvořit spouštěč na panelu - Panel 2 ... a je to tam. To nebylo složité. U většiny programů je to ale jinak : nejdřív volbou na panelu + Přidat nové položky přidáme Spouštěč, je hnedka nahoře. Pak volbou Properties (pravé myšítko) se otevře okno Spouštěče a vybereme vpravo Přidat novou prázdnou položku. Pak už je to snadné, zkusíme přidat ten (ne) oblíbený Palemoon. Takže do názvu napíšem Palemoon, ale můžem tam napsat třeba Hafuša, to je fuk ... V řádce Příkaz vyhledáme ve složce Stažené adresář Palemoon a klikneme na palemoon, což je spouštěcí soubor. Když kliknem na Bez ikony, tak se nám kupodivu otevře okno s ikonama, a tady si vyberem, co chceme. Ikona Palemoonu je v Obrázky - Stažené - palemoon - browser - icons. A to je vše, dáme Vytvořit, pak close. Takovým způsobem lze nahoru na panel najebat mraky zástupců, a pak zůstává plocha celkem nedotčená a nemáte v tom takovej zmatek ... :)
Tento postup jsem aplikoval v LM 19.2xfce.
ke stažení - https://www.torproject.org/download/ http://linux.palemoon.org/download/mainline/

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#2 Příspěvek od RadekD »

Možná to někdo nepochopí, ale já si dávám i hlavní panel nahoru vždy - od počátků Gnome, kde to byl default. Dokonce jsem to měl i na "služebním" PC s W-XP, což obvykle kolegy zaskočilo :D. Připadá mi to logičtější - noviny nebo knihu taky čtete odshora dolů, tak proč koukat napřed dolů ? Celkem mne zaskočilo, že od určité doby i Gnome, KDE... dávají defaultně lištu dolů. Je to ovšem věc názoru a po přechodu z W$ je panel nahoře asi nezvyk. Stejným nesmyslem bylo přesunutí "tlačítek" MIN-MAX-CLOSE do levého rohu, po vzoru MAC OS (naštěstí už od toho zase ustoupili). Scroll lišta je napravo, proč mám přejíždět myší doleva?
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#3 Příspěvek od labeent »

RadekD píše: 14 kvě 2020, 10:18 Možná to někdo nepochopí, ale já si dávám i hlavní panel nahoru vždy - od počátků Gnome, kde to byl default. Dokonce jsem to měl i na "služebním" PC s W-XP, což obvykle kolegy zaskočilo :D. Připadá mi to logičtější - noviny nebo knihu taky čtete odshora dolů, tak proč koukat napřed dolů ? Celkem mne zaskočilo, že od určité doby i Gnome, KDE... dávají defaultně lištu dolů. Je to ovšem věc názoru a po přechodu z W$ je panel nahoře asi nezvyk. Stejným nesmyslem bylo přesunutí "tlačítek" MIN-MAX-CLOSE do levého rohu, po vzoru MAC OS (naštěstí už od toho zase ustoupili). Scroll lišta je napravo, proč mám přejíždět myší doleva?
Dělám to tak celou dobu.
To, co napsal Juhele jde v Cinnamonu snad ještě jednodušeji, panel přidat také velmi lehce a v mých článcích to máte na mnoha fotkách i vidět. Prostě jsem si na to zvykl už ve starém Ubuntu a používám to dál.

Obrázek


Dokonce i ve Widows jsem to vždy rád používal na to je Jet toolbar

Kód: Vybrat vše

http://www.cowonamerica.com/download/jettoolbar.html
Do win 7 to vypadalo velmi dobře, ve win 10 už to nevypadá graficky tak pěkně, ale stále funguje ...

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#4 Příspěvek od labeent »

Win10.png
Takhle to pak vypadá ve Win10 ...
Obrázek

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#5 Příspěvek od snl »

Pak ovšem nejsou taby v prohlížeči nahoře u kraje obrazovky a když chceš poslepu přepnout myší na jiný panel nebo ho zavřít prostředním tlačítkem apod., tak skončíš na tom horním panelu...
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#6 Příspěvek od snl »

Základem efektivního ovládání počítače je:

1) zapomenout, že existují nějaké popisky kláves na klávesnici a nedívat se jinam než na monitor
2) vše co jde nastavit tak, aby člověk nemusel přesně zaměřovat myší (zavírání oken úplně v rohu), nebo aspoň v jednom směru (taby nahoře, srollbar úplně na okraji obrazovky)
3) naučit se ovládat klávesovými zkratkami - např. pozici okna lze pěkně měnit nastavením např. kombinace tlačítka "Sper" (to s oknem) + numerické klávesnice.

+ bonus - myší gesta v prohlížeči internetu - to když se naučíte, tak pak už nebudete vědět jak jste mohli dřív chodit na internet bez toho :mrgreen:
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#7 Příspěvek od labeent »

snl píše: 14 kvě 2020, 13:17 Pak ovšem nejsou taby v prohlížeči nahoře u kraje obrazovky a když chceš poslepu přepnout myší na jiný panel nebo ho zavřít prostředním tlačítkem apod., tak skončíš na tom horním panelu...
To je hezký, ale já třeba musím mít Firefox s menu nahoře, záložkami vlevo.
Obrázek
Chrome a jeho klony alespoň s rozšířením, které ty záložky udělá. Bohužel to není tak dobré jako ten ve Firefoxu / Palemoonu.

Obrázek

Jinak to je přesně to, co jsi řešil v jiném téma. ty křížky apod. Pro Tebe strašně důležité, někomu to vůbec nepřijde ...
Naposledy upravil(a) labeent dne 14 kvě 2020, 13:58, celkem upraveno 1 x.
Obrázek

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#8 Příspěvek od snl »

Tak záložky mám v tom řádku kde máš Moust vjůd a lejtyst hedlajns.
Hlavní menu nevím k čemu je dobrý
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Uživatelský avatar
labeent
Příspěvky: 756
Registrován: 14 lis 2012, 22:57

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#9 Příspěvek od labeent »

snl píše: 14 kvě 2020, 13:29
3) naučit se ovládat klávesovými zkratkami - např. pozici okna lze pěkně měnit nastavením např. kombinace tlačítka "Sper" (to s oknem) + numerické klávesnice.

Nemám.
Nemyslíš náhodou s Tuxem?
:mrgreen: :lol: :D
kláv.jpg
Obrázek

Uživatelský avatar
snl
Příspěvky: 309
Registrován: 08 lis 2019, 12:45

Re: Druhý panel nahoře - dobrá volba pro začátečníky

#10 Příspěvek od snl »

JJ, to je dobrá vychytávka :D
:ugeek: > :roll:
:cry: > :lol:
:!: > :shock:
:mrgreen:

Zamčeno