Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Oldrich333
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2014, 10:38

Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#1 Příspěvek od Oldrich333 »

Ahoj linuxáci! :)

Jsem zkušený uživatel PC, ale vždy to byl Win, jen občas nastavování routerů s OS Mikrotik běžících na ořezaném Linuxu. Chci sdílet svoji první zkušenost a to v rámci cíle, aby lidé používali tento úžasný software a mohli jsme se osvobodit... Proto beru za důležité, aby Linux byl opravdu uživatelsky přívětivý, dokonce více, než stávající mainstream Windows.

Před cca 14 dny jsem si řekl, že už těch nefunkčních komerčních produktů mám dost a nainstaloval si Linux Mint 64bit Cinnamon 17 na svůj cca 4 roky starý PC (notebook).

Positiva:
- nabootování celého systému z USB/CD se všemi programy, úžasné.
- instalace svižná a se spoustou softu
- okamžitá orientace, mohl jsem bez potíží pracovat dál
- oproti Win 7 64bit, je systém srovnatelně rychlý, ale ve Win 7 jsou často nesmyslné prodlevy, kdy dám třeba mazat soubor a chvíli se nic neděje. Aplikace nabíhají dlouho, pořád si to někam šahá a "něco" dělá. To je v Linuxu rychlejší. Celkové zrychlení systému jsem nezaznamenal (to mě trochu mrzí).
- instalace programů je parádní
- obrovská úleva je rychlost (okamžitě) otevírání PDF dokumentů, ve Win se Adobre Reader otevíral vždy klidně 10-15s

S čím mám menší či větší potíže po přechodu z Win 7:
- při uspat na disk, se již nepodaří Linux probudit, naběhne myslím pozadí, ale nic víc, musím to natvrdo vypnout
- otravné časté aktualizace; rád bych aby se stáhli a instalovali automaticky (to bylo ve Win podobné)
- Při posílání souborů ve Skypu se odešlou, ale zůstanou jako nestažené. Musím to vždy rušit. Skype klient je v Linuxu přeci jenom slabší, ale funkční.
- spodní hlavní panel je maličký, nízký a nejde zvětšit
- hlavní panel nejde přesunout na bok (měl jsem jej ve Win vlevo a široký)
- co mě dost vadí je, že nejde přesouvat soubory mezi aplikacemi přes hlavní panel. Ve Win jsem vzal soubor a přesunul jej na hlavní panel do mailového klienta nebo skypu a dal jsem jej vložit. To nejde, aplikace musí být vedle sebe v oknech, což je nepraktické.
- problémy s flash hrami (když je hraje 5 letý kluk na mém PC či já s ním). Ve Firefoxu sice fungují (např. tankionline.com), ale FPS 5-10 snímků (ve Win 40-60). V Chrome jsem nahrál aktuální Flash a aktivoval akceleraci a tam už to funguje lépe, ale FPS je kolem 30 a kvalita zobrazování o mnoho horší. Nesvodobný ovladač pro Ati HD Radeon Mobility 4xxx jsem četl není od verze Mint 14 funkční, takže to je dost omezení. Souhlasím, že prostě flash je náročná a divná aplikace a do prohlížeče nepatří, ale realita je hold taková.
- máme nekvalitní wifi, ale i přes slabší signál fungovala bez potíží ve Win. V Linuxu se tak 1-2x za den odpojí, stačí abych ji deaktivoval a aktivoval a již se hned zase připojí, jinak funguje OK.
- stav baterie notebooku v tray ikonách se obvykle zobrazuje jako 0 %, ale občas tam skočí 100 %
- prohlížeč dokumentů otevře často PDf velmi zvětšené a musím měnit na 100 % či na automatické a nejde nastavit, jak se má standardně otevírat.

Tak za mě po asi 2 týdnech. :D

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#2 Příspěvek od janek-m »

...při uspat na disk, se již nepodaří Linux probudit, naběhne myslím pozadí, ale nic víc, musím to natvrdo vypnout
Tak túto skutočnosť môžem potvrdiť ale iba pod LinuxMint. Neviem, kde je problém, ale napr. pri Xubuntu a hlavne pri Kubuntu som problém s uspávaním nikdy nezaznamenal.
otravné časté aktualizace; rád bych aby se stáhli a instalovali automaticky (to bylo ve Win podobné)
frekvencia inštalovania aktualizácií sa dá predsa upraviť. Štandardne je nastavená kontrola „denne“ - toto sa dá zmeniť. Keďže aktualizácie treba potvrdiť heslom, nie je možná automatická aktualizácia ako vo Windows.
spodní hlavní panel je maličký, nízký a nejde zvětšit
spodný panel sa dá bez problémov zväčšiť (Nastavenia panela → pravý klik na panel)
hlavní panel nejde přesunout na bok (měl jsem jej ve Win vlevo a široký)
takisto omyl – nielenže sa dá presunúť, je možné pridať aj ďalšie panely
Nesvodobný ovladač pro Ati HD Radeon Mobility 4xxx.....
Grafické karty ATI z rady 4xxx sú už žiaľ nepodporované. Je možné používať iba slobodný ovládač. Keďže ja mám takúto GK na NTB, mám stále nainštalované Kubuntu 12.04 LTS, kde sa ešte nachádza uzavrený ovládač.
máme nekvalitní wifi, ale i přes slabší signál fungovala bez potíží ve Win. V Linuxu se tak 1-2x za den odpojí
Možným riešením by mohlo byť presne zistiť typ wifi karty a doinštalovanie ovládača, ak je to možné.

RadekD
Příspěvky: 315
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#3 Příspěvek od RadekD »

...při uspat na disk, se již nepodaří Linux probudit, naběhne myslím pozadí, ale nic víc, musím to natvrdo vypnout
Toto se mi projevuje také, ale většinou stačí restartovat Cinnamon pomocí "Alt+F2", zadat "r" a enter. Většinou to ale bývá problém grafické karty, mám nVidii...
otravné časté aktualizace; rád bych aby se stáhli a instalovali automaticky (to bylo ve Win podobné)
Naopak, časté aktualizace považuji za výhodu - problémy se řeší hned, ne 1x za měsíc jako ve widlích. Navíc je dělat nemusíš, manželce svítí ikona třeba měsíc, než jí řeknu, ať je konečně udělá. Je to svobodné riziko každého
spodní hlavní panel je maličký, nízký a nejde zvětšit
V Cinnamonu přes >nastavení >panel a dole jsou posuvníky
hlavní panel nejde přesunout na bok (měl jsem jej ve Win vlevo a široký)
Toto nevím, nikde jsem to v Cinnamonu nenašel, možná Mate?
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Oldrich333
Příspěvky: 4
Registrován: 02 pro 2014, 10:38

Re: Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#4 Příspěvek od Oldrich333 »

Díky za reakce.
- ano, problém s hybernací je spojen s grafikou, píše to tam nějakou chybu při spouštění. Ve skutečnosti to naběhne, zobrazí se plocha a pak se sekne. Až se mi bude chtít, zkusím chybu opsat a vyhledat řešení.

- hlavní panel jsem si zvětšil a upravil četnost aktualizací

To janek-m: přesunout hlavní panel na bok nejde. Pokud víš jak, tak řekni. Možná změnou tématu?

janek-m
Příspěvky: 55
Registrován: 01 říj 2014, 13:43

Re: Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#5 Příspěvek od janek-m »

Oldrich333 píše: To janek-m: přesunout hlavní panel na bok nejde. Pokud víš jak, tak řekni. Možná změnou tématu?
Na toto vlákno som nejak pozabudol :) tak dúfam, že som si tie nastavenia panelu nedoplietol s Xubuntu alebo Kubuntu, kde sa naozaj dajú presúvať do strany. Či to ide skutočne aj pod LinuxMint teraz neviem otestovať (som pracovne mimo SK a na Notebooku mám Kubuntu), ale pozriem sa na to, prípadne by nebolo zlé, keby toto nastavenie potvrdili alebo vyvrátili aj ostatní užívatelia.

admin

Re: Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#6 Příspěvek od admin »

V Cinnamonu zatím nejde mít panel na boku, dá se to ale obejít instalací nějakého dockovacího programu.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Začátky s Linuxem - kde chválím, kde méně

#7 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Stalo se, co se stát nemělo - moje rychlá fleška 16Giga odešla, ani se nerozloučila. I když ve widlích ji vidím i čtu, ale v linuxu blbne, tak sem překlenul víkend s nounejmkou USB fleš za dvě stovky, a vůbec sem se nenudil. Rychlostí zrovna neoplývá, parametry flešky jsou tragický, takže na cinnamon sem ani nemyslel, a rovnou instaloval linuxmint-17.1-mate-64bit-rc.iso To sem sice rozběhl, ale s rychlostí čtení i zápisu jsem se vrátil někam do pravěku, cokoliv trvalo docela dlouho. Spustit terminál trvalo několik sekund :lol: Vychytávky typu - žádný vyhlazování fontů a jiný ptákoviny moc nezabíraly, takže sem napsal do gůglu zrychlení linux mint :shock: a ejhle - dle této http://www.linux-mint-czech.cz/12ti-zpu ... inuxmintu/ stránky jsem se dopídil kýženého výsledku - zabrala až instalace prostředí LXDE. To vypadá fešácky, pohrabal sem se trochu v nastavení, a už to jede. Wifina se zpočátku nečapla, ale tak nějak "napůl" karta jela, takže sem přes správce softweru doinstaloval Wicd a už to pěkně sviští. Samozřejmě - k dokonalosti to má zatím daleko, ale všiml jsem si, že při startu systému mě to dá vybrat ze čtyřech možností (prostředí?), takže, jak s oblibou říkám, opět zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí ;) a do vánoc se rozhodně nudit nebudu. Takže kde chválím - pokud je potřeba, a víte kde sosat a kam jít pro rady (a něco už máte za sebou :roll: ), zvolíte si distribuci téměř na míru, a systém se vám většinou povede rozchodit. I taková lama jako já to zvládla. (No, i když ... ). Ještě bych začátečníkům poradil odkládat důležité soubory (zálohy) na úplně jiný disk, třeba SD kartu, kam si můžete zálohovat třeba i záložky z firefoxu. No, prostě, vykašlete se na Farcry 4, to má "krvavý" nároky na HW i SW, s linuxem se vyblbnete víc a ještě se něco naučíte ... ;)

Zamčeno