Zkušenost s Linux Mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :-)

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zamčeno
Zpráva
Autor
Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Zkušenost s Linux Mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :-)

#1 Příspěvek od Andreas »

V první řadě chci Poděkovat vývojářům za skvěle odvedenou práci, protože jsem netušil o možnostech, které Linux nabízí. Obohatil mě o další zkušenost a ušetřil nám peníze..

Nechci, aby můj článek byl brán jako propagace Linuxu a hanobení jiných OS! Chci se s Vámi jen podělit o svou pozitivní zkušenost s tímto OS. Třeba se bude hodit i jiným uživatelům PC..

Moje přítelkyně přijela ze zaměstnání, že jí přestal pracovat soukromý PC, kde má W7. Otevřel jsem notebook nastartoval a byly tam řádky, které jsem nikdy před tím neviděl něco ve smyslu start-up a probíhala kontrola hardware, kde výsledek byl, že není nebo je rozbitý HDD. Přítelkyně z toho byla na prášky, protože práce, které tam měla rozdělané do zaměstnání by byly včudu. Neváhal jsem a googlil jsem na svém PC, co se dá udělat, abych zprovoznil PC s touto hláškou - error hard disk 1 quick (303). Ale podle článků a videí na youtube to vypadalo, že HDD už nerozchodím. Přítelkyně měla HDD rozdělený na oddíl C kde byl nainstalován OS a na oddíl D kde měla data, řekl jsem si, že nemám co ztratit a po prosbách, at ty soubory z toho "krámu" nějak dostanu jsem poprvé "kuchnul" notebook (bylo to opravdu jednoduché :) ) a vyndal HDD přenesl do pokoje, kde mám svůj stařičký PC, odpojil svůj HDD a připojil ten její HDD, pak jsem vsunul usb flashku s Linux Mint 17.1 Mate x64 do portu, zapnul PC a čekal než naběhne úvodní obrazovka. Po naběhnutí plochy jsem otevřel domovskou složku a HDD šel vidět, tak jsem zkusil otevřít oddíl s daty a překvapení bylo na světě HDD fungoval! Bez dalších myšlenek jsem vzal externí HDD a všechny data zkopíroval, aby byla záloha uložená mimo disk notebooku. (přítelkyně štěstím vřískala, aby taky ne - roční práce pro studenty byla zachráněna!). Po zálohování mi to nedalo a HDD jsem namontoval zpátky do notebooku a zkusil zapnout a zase ta stejná hláška. Nechápal jsem to a pak mi došlo, že nastal nejspíš nějaký problém u OS který tam měla, i když všude na netu bylo, že se musí vyměnit HDD. Začala hodina výslechu :lol: co dělala když se to stalo, jestli něco neaktualizovala nebo neinstalovala atd. Říkala, že jako vždycky byla připojená k netu a dělala v textovém editoru do práce, pak uspala PC a když ho pak spustila ukázala se hláška, takže žádná příčina, takto fungoval notbook 5 let a nikdy nic až teď.. Po chvilce dumání jsem vzal flashku s Linux Mintem zastrčil do notebooku a po nastavení v biosu (kam jsem se dostal přes klávesu Esc) na bootování z usb jsem se dostal na úvodní obrazovku LM 17.1, spustil jsem instalátor kde jsem zvolil něco jiného a odstranil oddíly zavaděče w7 a oddíl C, pak jsem už postupoval klasicky instalací Linuxu na ext4 a nechal jsem tam i odkládací prostor. Instalace proběhla v pořádku, pak proběhly aktualizace a noťásek šlape!! :D
Budeme ještě řešit, jestli vše zvládne prostřednictvím Mintu nebo budeme nuceni k Mintu doinstalovat w7, které má s licencí.. Nevíme totiž jestli pro všechny programy, které využívá v práci je alternativa pro Linux.
Jen doplním, že se jedná o PC s AMD komponenty, kterých jsem se zprvu obával..

Pozn.: nejvíc mě překvapilo, že když jsem měl vyndaný HDD z notebooku a dal tam flashku s Mintem, že mi naběhl systém a mohl jsem i na internet. Zjištění, že když mi "odejde" HDD a můžu normálně fungovat na PC bylo velmi překvapivé! Je to sice mnohem pomalejší, ale to je v tu chvíli jedno hlavně když to frčí ;)

Takže ještě jednou díky za skvělý OS, který má nejspíš nějaké ty mouchy (kompatibilita apod.) - na druhou stranu, který OS nemá nějaký ten nešvar.. Ani lidé nejsou dokonalý :idea:

PS:
snad aspoň jednoho z vás moje zkušenost o něco obohatila..


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

jsem rád, že ty hodiny učení novému OS k něčemu byly a nemusím zbytečně vyhazovat peníze za OS a hardware. Věci jdou řešit i jinak. Nemusíte být IT pracovník, abyste si poradili, stačí být jen ochotný učit se novým věcem ;)
Naposledy upravil(a) Andreas dne 22 úno 2015, 23:39, celkem upraveno 1 x.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Zkušennost s Linux mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :

#2 Příspěvek od juhele2014 »

Dobrý, pochvala a řešení za jedna ... ;) Si umím představit to napětí, jestli se HDD ukáže, nebo ne, jestli tam budou data, nebo ne, jestli to s přítelkyní praští, nebo ne ... :D No jo, a jaká byla vlastně, ehm, odměna :?: :mrgreen:

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Zkušennost s Linux mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :

#3 Příspěvek od Andreas »

Ta mě teprve čeká :shock: :lol:

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Zkušennost s Linux mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :

#4 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, no to je výhoda tzv. live dvd, usb, že nepotřebuješ disk a naběhne ti systém z dvd nebo flashky. Já nosím pořád u sebe flashku na které mám LM17.1 64bit, kdyby se někomu porouchal pc :-) Já se dostal k linuxu právě pro to, že se mi nechtělo dávat 5tis. za OS (Wydle), když ho můžu mít zdarma (Linux). Tak jsem ty peníze raději investovat do nového PC a nakonec jsem byl mile překvapen, že mám zdarma kvalitnější systém :-) Teď jsem řešil podobný problém, snažil jsem se oživit W7 zaflákaný nějakými prográmky z netu, a skončil jsem na "aktualizace 1 z 1 nevypínejte prosím pc" a po 2 hodinách jsem to vypnul a nainstaloval linux :-) Prostě mě točí, když nevím co se v tom systému děje. Teď to frčí v pohodě i na nejnovějším jádře 3.19. Hlavně linux nemusíš každej rok přeinstalovávat a je to víc parchantoodolný tím myslím, když tam posadíš dítě a začne ti zuřivě na všechno klikat a furt zapínat a vypínat
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Andreas
Příspěvky: 164
Registrován: 12 bře 2013, 21:25

Re: Zkušennost s Linux mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :

#5 Příspěvek od Andreas »

Ahoj,
tak jsem se po 3 týdnech rozhodl, že napíšu verdikt, co se týče přechodu s W7 na Linux Mint.

Jak jsem již psal přítelkyně dělá ve školství, tak jsme měli trochu obavy, jestli budou programy obsažené v Linux Mintu stačit a dopadlo to tak, že ze začátku byl největší problém s LibreOffice. Šlo čistě jen o orientaci v LibreOffice. Někdy se stalo, že když vytvořila prezentaci v LibreOffice a pak jí spustila v práci pod Microsoft Office měla jinak písmo a trochu jinak to pracovalo. Naštěstí není přítelkyně z těch, že když něco nejde, tak se na to "vykašle". Ve volné chvilce zkoušela pracovat s LibreOffice dokud nepřišla jak na to, aby vše fungovalo..

Nakonec jsme se domluvili, že se pořídí SSD disk na systém, kde bude pouze Linux Mint, protože vše potřebné na tom rozjede. Je ráda, že jí pořád nevyskakují aktualizační a informační okna všeho druhu. Ten pomalý disk, který se nahradí SSD diskem se nechá na data. Ted jen přemýšlíme, jestli koupíme šuplík a dáme ho místo DVD mechaniky nebo koupíme jiný šuplík a uděláme z něj externí HDD. V každém případě jsem jí slíbil, že systém bude běžet jako když bičem mrská :D

Verdikt zní: Linux Mint je pro ní plnohodnotný OS - víc není co dodat ;)

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Zkušennost s Linux mint 17.1 Mate a záchrana peněženky :

#6 Příspěvek od Allconius »

Ahoj máš pravdu, já měl taky největší problém s ms office, resp. ne já ale dcera od kamarádky :-) dal jsem jí na netbook LM s libreoffice a problém byl v tom, že ve škole probírali ms office a v libreoffice pak samozřejmě byly ty nastavení jinak. Nechápu proč do těch škol cpou pořád ten ms office když libreoffice je zdarma a umí to samý, resp. bohužel chápu - byznys :-( na úkor dětí, že si pak musí na ms office kupovat nějaky nesmyslný licence student apod... předpokládám, že ty ms fonty jsi doinstaloval?

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
Já se teď snažím používat jen multiplatformní SW abych neměl problém s přechodem mezi systémy (v práci se bohužel wydlí nezbavím). Nahradil jsem tak úplně např. Adobe Photoshop Gimpem, chvíli to sice taky trvalo než jsem si zvykl, že nabídky jsou jinde, ale umí to úplně to samý jak Photoshop
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Zamčeno