Linux Mint ve škole

Obecné dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint
Umístěním dotazu do vhodně zvoleného fóra níže urychlíte jeho řešení.
Zpráva
Autor
Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

Linux Mint ve škole

#1 Příspěvek od Wochozka »

Zdravím,
jsem správce IT na jedné střední škole a na pražském gymnáziu. Čekal jsem na velkou událost, která by mi umožnila přechod z Microsoftu na Linux kompletně na celé škole (aspoň jedné) s rozumným odůvodněním i pro uživatele. Děkuji Microsoftu, že vydal Windows 10 a umožnil mi tak dát věci do pohybu. Navíc, roční faktura za Microsoft Assurance (Windows + Office) na skoro 200.000,- najednou zmizí, což snad bude příjemné a bude to stát za tu trochu námahy uživatelů naučit se trošku jinak přemýšlet.

Nainstaloval jsem si na většinu počítačů Linux Mint 17.1/17.2 Cinnamon jako doubleboot k Windows 7/8.1 a nechal zatím spinkat.

Než se do toho pustím...
Chtěl bych vědět, jestli s tím máte někdo zkušenosti a na co si dát při přechodu pozor. Vím, že mě budou kolegové učitelé kamenovat, ale situace s Windows je tragická. Na OpenOffice/LibreOffice si snad nějak zvyknou, ale často se setkávám s tím, že "si vytvořili prezentaci v MS PwrPnt a v Impressu mají rozházené okraje a obrázky a nedá se to promítat".

Postupně jsem začal některé učebny a kabinety infiltrovat Linuxem (dal jsem tam počítače, kde by Windows skřípaly a odůvodnění bylo na světě) a narazil jsem na pár věcí, kde bych si rád nechal poradit, vyslechl postřehy, zkušenosti a tak podobně:
* síťový (ale i lokální) tisk - při zavedení PPD souboru tisk trvá dlouho nebo je nepřesný, či se nezdaří vůbec; podle nálady. Zkoušel jsem CUPs, které to trochu vyřešily, ale je nějaký způsob jak to ulehčit?
* kompatibilita produktů MS Office vs. LibreOffice/OpenOffice; tisknout jsem je už (snad) naučil PDFka, ale ty prezentace a dokumenty jsem zatím nijak neošetřil. Přišel jsem na to, že většina problémů je písmem, tak tedy:
* legální import MS písem do Linuxu (OpenOffice/LibreOffice) aby se nerozhazovaly okraje a velikosti
* rozumné řízení plošného upgradu (SSH miluju, vzdálená správa bude hračka, o současné linuxy se prakticky nestarám a když, tak vzdáleně)
* některé PC na síti budou muset zůstat na Win (specializovaný SW neběhá pod Linuxem, alternativa není)
* co můžu očekávat, když mám server na MS Windows Server 2008, kde běží DHCP, DNS, ActiveDirectory a nějaké to sdílené úložiště? Určitě si vedle zkusmo rozjedu server na Debianu, ale nevím, jestli někde nenarazím. Zkrátka kudy do toho? Nepotřebuji doménu, vlastně jsem zvažoval i tyto služby hodit na náš hlavní router Mikrotik RB2011iL-IN, ale nevím, jestli to utáhne (cca 450 klientů, z toho asi 100 PC/NTB ostatní tablety a mobily) a jako datové úložiště pořídit NASku.

Budu velmi vděčný za jakoukoli radu, směr, pošťouchnutí a trpělivost. V Linuxu bych se zatím ještě označil za nováčka i když jeden server už mi, celkem bez problémů, běží, ale zatím nic moc nedělá. Ať už to dopadne jakkoli, budu sem průběžně raportovat co se stalo/děje (a určitě se obracet se zdánlivě mrtvými body na které narazím :-) )

Děkuji a přeji hezký den!
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux Mint ve škole

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj a vitaj na fóre.
Palec hore Tvojmu počinu, na pár orieškov narazíš, ale verím že to s pomocou fóra prekonáš. ;)
Ďalšie spriatelené weby/fóra:
forum.ubuntu.cz
forum.debian-linux.cz
linuxOS.sk
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
AnickaT
Příspěvky: 122
Registrován: 30 bře 2016, 12:48

Re: Linux Mint ve škole

#3 Příspěvek od AnickaT »

* legální import MS písem do Linuxu (OpenOffice/LibreOffice) aby se nerozhazovaly okraje a velikosti
Ahoj! Díky za Tvou osvětu o Linuxu ve škole.

MS fonty pro Linux Mint/Ubuntu aneb jak doinstalovat do LM fonty Microsoftu:
Do terminálu:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer
Nelekněte se při instalaci smlouvy EULA s koncovým uživatelem!
"Goro bílý pes"

kamowski

Re: Linux Mint ve škole

#4 Příspěvek od kamowski »

niečo k písmu aj tu:
http://www.linux-mint-czech.cz/mso-loao ... atibility/
---
už sa tu prezentovalo niekoľko podobne zameraných nadšencov, všetkým držíme palce ale nevieme sledovať ani komentovať ich prácu, nakoľko sa odmlčali (know-how?)
bolo by super, keby si sa s nami priebežne delil o svoje skúsenosti, postrehy alebo tu sem tam opísal nejakú osobnú skúsenosť
iste je veľa tých, ktorí by ťa nasledovali ale nevedia urobiť prvý krok
je iné urobiť prechod na svojom súkromnom PC a niečo úplne iné na PCs, ktoré spravujem napr. v škole

Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

Re: Linux Mint ve škole

#5 Příspěvek od Wochozka »

Ahoj,
díky, hlavně za to písmo, z toho jsem měl po vyřešení tisku asi největší strach :-D (trošku paradoxně).
Ten ttf-mscorefonts-installer jdu vyzkoušet hned. Už jsem zkusil:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install ttf-xfree86-nonfree
a to se s přílišným úspěchem nesetkalo :-(

Průběžné info tu samozřejmě bude. Zatím jsem zjistil, že jsem zapomněl přiložit co už jsem pročetl:

http://linuxveskole.cz/jak-usetrit-na-s ... e-stazeni/ - tenhle e-book byl velmi přínosný, co se týká náhrady aplikaci z MS Windows aplikacemi OpenSourcovými, Linuxovými. Do cca 40. stránky je ale určen spíše managerům, případně jako podklady pro správce IT aby přesvědčili vedení, že se přechod na Linux a) vyplatí a b) nebude tak strašný jak jim, laikům, zní. Od 40. stránky už je to čtení pro adminy. Tam jsem našel hromádku softwaru "abych věděl že existuje" a bude s čím začít :-)

http://linuxveskole.cz/ - zde už je ale spíše jak s Linuxem ve škole pracovat - stránka pro učitele, kteří přišli do školy, kde Linux mají, tak aby jej mohli využít

http://www.root.cz/clanky/s-linuxem-do-skoly/ - tenhle článek mi nepřinesl bohužel nic, ale učitelům základních škol nebo mateřských by se hodit mohl

Dále plánuji - nicméně opravdu to nebude hned - sepsat do jednoho PDFka taková malá skripta jako průvodce přechodem na Linux ve škole. Jen mě, prosím, nekamenujte, když to bude třeba až za rok.
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

Re: Linux Mint ve škole

#6 Příspěvek od Wochozka »

kamowski píše:niečo k písmu aj tu:
http://www.linux-mint-czech.cz/mso-loao ... atibility/
Tohle je myslím přesně to pravé ořechové, co tu všichni potřebují, Díky!
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

admin

Re: Linux Mint ve škole

#7 Příspěvek od admin »

A nechtěl bys ona plánovaná skripta také psát jako seriál na našem webu? Myslím, že by to bylo prospěšné pro obě strany. Pokud s nimi tedy nehodláš naložit jako s komerčním projektem. Jako hotový projekt by se posléze mohl dát ke stažení podobně jako příručka pro LM. Čas, myslím si, nehraje až takovou roli.

kamowski

Re: Linux Mint ve škole

#8 Příspěvek od kamowski »

ak narazím na nejaký link v súvislosti s témou, tak ho sem pridám :)
možno to niekomu príde vhod
---
http://www.schooltool.org/
http://www.soit.sk/sk/aktualne
---
nie, nie je to moja parketa ale fandím vám

Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

Re: Linux Mint ve škole

#9 Příspěvek od Wochozka »

satapouch píše:Pokud s nimi tedy nehodláš naložit jako s komerčním projektem.
A myslíš, že bych si pak ještě dovolil oslovit s něčím Tebe? :-D Kromě zakázkových webovek byla veškerá má autorská tvorba vždy volně k dispozici ať už to byl program pro losování maturitních otázek z češtiny (kde to jinak udělat prostě nešlo, po tom, co CERMAT zabodoval - učitelé vědí) nebo moje diplomka o ovládání robotů pomocí myšlenek.

Bohužel nejsem moc dobrý v kontinuálním uspořádávání a přemýšlení a bojím se, že když to budu psát průběžně, bude to zmatečné. Až to bude hotové celé, pak to klidně rozepíšu na seriál a umístím na web. Dokument si můžu různě přehazovat, poznámkovat atd.

Ale zase je pravda, že seriál by mohl být více beletristický a méně příručkovitý s konkrétními modely např. tiskáren. Zvážím to a uvidím, kde začnu. Třeba to nakonec dopadne tak, že bude nejdřív seriál a pak se z toho udělá jakýsi pseudo-návod, možná to bude lepší.
kamowski píše:ak narazím na nejaký link v súvislosti s témou, tak ho sem pridám :)
možno to niekomu príde vhod
---
http://www.schooltool.org/
http://www.soit.sk/sk/aktualne
---
nie, nie je to moja parketa ale fandím vám
Díky za podporu, ten první link vypadá dost dobře. V kombinaci s Moodlem a LDAPem by to mohlo řídit celou školu od ředitele, přes sekretářku až po mravence ve sklepě... ;)

Abych tu jen nekecal, další příspěvek už bude z praxe a o začátku.
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

Wochozka
Příspěvky: 10
Registrován: 23 kvě 2016, 14:30

První kroky

#10 Příspěvek od Wochozka »

Začátek infiltrace Linuxu na naší školu doprovázela informace o tom, že je jasné, že to musí být co nejlevnější. A nejlevnější počítač Windows prostě neutáhne. Takže jsem pořídil dva modely:

Hardware
ZOTAC ZBOX BI320: Intel Celeron 2957U Haswell, Intel HD Graphics
RAM: 2x2GB Kingston SODIMM DDR3 1600, 4x U
Hardware
ZOTAC ZBOX BI320: Intel Celeron 2957U Haswell, Intel HD Graphics
RAM: 2x2GB Kingston SODIMM DDR3 1600, 4x USB 3.0, GLAN, HDMI, DVI-D
HDD: SanDisk Ultra Fit 32GB USB 3.0, rychlost čtení až 130MB/s

Software
Linux Mint 17.1 Rebecca, Cinnamon

Instalace
PC má čtyři USB 3.0 porty, takže do jednoho jsem dal domovskou flashku a do druhého Live distribuci zmíněného Mintu.
Samotná instalace čistého Mintu trvalá pár minut a proběhla hladce.
Uživatelské jméno bylo nastaveno na ucitel s jednoduchým heslem, které jsem prozradil pouze kolegům správcům. Uživatelé a učitelé jej absolutně nepotřebují. Přihlášení jsem nastavil automaticky po spuštění a pokud si zamknou počítač, tak jej mohou restartovat, čímž to vyřeší (zatím se to nestalo). Je tam tedy jen jediný uživatel.

První kroky, pohoda
Jako první přišel na řadu Wine, abychom mohli spouštět Windows-based programy a můj oblíbený editor Vim, abych při vzdálené správě nemusel nikde nic hledat. Další program byl lynx, který jsem později nahradil lepším programem elinks. Jsou to textové prohlížeče internetových stránek, které se při připojení přes SSH občas hodí.

Většina věcí se odehrává v Terminálu (spuštění Ctrl+Alt+T):

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get update
sudo apt-get install wine 
sudo apt-get install vi
sudo apt-get install lynx-cur
sudo apt-get install elinks
Instalace s asistencí uživatele
První "zádrhel" se objevil při instalaci TemaVieweru (program, řekněme pro vzdálenou plochu). Vím, že existují alternativy, ale máme ho koupený a chodí dobře i pod Linuxem. Jen instalace trochu pokulhává:

Po stažení balíku teamviewer_10.0.41499_i386.deb ze stránek http://www.teamviewer.com jsem jej rozbalil a nainstaloval:

Kód: Vybrat vše

dpkg -i teamviewer_10.0.41499_i386.deb
Bash mi však zahlásil nějaký problém závislostí a tak jsem spustil opravu:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get install -f
vše potvrdil a spustil instalaci balíku znovu. Vše již proběhlo perfektně.

První nastavení
Jako první přišlo na řadu nastavení mintnanny, kde jsem zakázal všechny "nevhodné" domény které mě napadly a nebyly to pouze stránky se spoře oděnými aktéry, ale také spousta herních serverů. Jelikož učitelé neznají heslo, nezmění seznam domén a je to tak v suchu.

Další přišel na řadu .bashrc, kde jsem nastavil nějaké aliasy, na které jsem byl zvyklý.
vysvětlení dole

Kód: Vybrat vše

sudo mkdir /trash
sudo vi .bashrc
--- obsah souboru .bashrc ---
alias la='ls -a'
alias cls='clear'
alias shutdown='sudo shutdown -h now'
alias ee='exit'
alias rm='mv -t /trash/'
---
ve Vim uložíme a ukončíme sekvencí kláves :wq[Enter]
na prvním řádku je vytvoření adresáře pro odpadky (ne tak úplně smazané soubory) a na druhém editace souboru .bashrc ve Vim, který obsahuje:
* výpis všech souborů příkazem la (i skrytých)
* ano, notorický zvyk z Windows mazat si obrazovku clskem :-)
* vypnutí počítače na jeden příkaz (později přidáme 'sudo bez hesla')
* rychlý útěk příkazem ee
* přesunutí souboru do složky /trash namísto jeho úplného vymazání; '-r' je tam aby to platilo i pro adresáře. Toto jsem přidal na radu jednoho citátu, který jsem našel někde na internetu: "Nepoužívejte 'rm' po 22h" :-)

První úskalí
První problém se vyskytl s připojením tiskárny OKI C531dn. Výrobce sice dodává PPD soubor, ale při odeslání na tisk se vyskytla chyba.
Postup po stažení souboru C531_C331_C321_Linux_110:tcm3-138027.zip byl rozbalení:

Kód: Vybrat vše

unzip C531_C331_C321_Linux_110:tcm3-138027.zip
a zavedení PPD souboru přes Tiskárny --> Přidat. Tisk se ale nekonal, tak jsem musel tiskárnu zavést přes CUPS.
Zde bych si dovolil malou odbočku. Na CUPS jsem narazil tehdy poprvé. CUPS (Common Unix Printing System) je výborný nástroj pro správu tisku v Linuxu a Uni*ových OS. Nejprve je třeba se k němu dostat. Do libovolného prohlížeče zadáte:

Kód: Vybrat vše

localhost:631
Zde je vše přehledně v češtině, takže to začalo: Přidání tiskáren a tříd --> Přidat tiskárnu; zadat uživatelské jméno a heslo; Vybrat jednu z nalezených tiskáren --> Pokračovat
Po zavedené PPD souboru ke stažení od výrobce tiskárny, většnou v sekci Drivers - Linux, se tiskárna zaregistruje do CUPS a, aspoň u mě, je funkční.

Připojení síťového úložiště

Kód: Vybrat vše

sudo mkdir /media/ucitel/server
sudo mount -o user="admin-na-serveru@domena-serveru" //10.0.0.1 /media/ucitel/server
v umístění //10.0.0.1, což je adresa serveru mám další instalátory, které jsem použil - zejména MS Office 2010, ale o tom příště :-)

Budu rád o jakékoli doplnění, vylepšení a připomínky. Díky a hezký večer ;)
Vycházím ze zkušeností. Pokud se mýlím, prosím, opravte mě, poučte, budu rád.
„Lidské je mýliti se, ale bláznovství v omylu setrvávat.“ (Cicero)

LinuxMint 20.1 Cinnamon, GNOME (64bit)
HP EliteBook 840 G5 i5-8250U, 8GB,

Zamčeno