Linux Mint v laptope pre úplného linux. nováčika [vyřešeno]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Matej1987
Příspěvky: 20
Registrován: 29 srp 2015, 17:07

Linux Mint v laptope pre úplného linux. nováčika [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Matej1987 »

Zdravím Vás.

Už niekoľký raz po sebe sa mi nanominovali do laptopu najrôznejšie vírusy, ako adware, spyware, malware a pod. Mám toho fakt plné zuby. Som rozhodnutý prejsť na Linux. Po zrelej úvahe vzniknutej na základe čítania niekoľkých zahraničných fór a viacerých skúsenostiach ľudí z môjho okolia, som sa rozhodol pre Mint.

Problém je v mojom aktuálnom systéme Win 8.1, z ktorého som pri kúpe laptopu nebol vôbec nadšený, ale bol mi agresívnou predinštalačnou politikou nanútený zo strany MS. Jedná sa o laptop Lenovo ThinkPad Edge E530. S istotou viem, že už nemám BIOS, ale UEFI. Po zlých skúsenostiach by som sa na Win najradšej úplne vykašľal. Ako by som mal pri inštalácii postupovať? Bolo by možné na moju zostavu zohnať drivery? Ak áno, tak kde?

Základná HW konfigurácia môjho laptopu:
CPU: Intel i7-3632QM 2.2 GHz
GPU: Intel HD 4000 / nVidia GeForce GT635M 2 GB RAM
RAM: 8 GB
HDD: 1 TB 5.4k / 16 GB SSD (hybrid)
Displej: 1600 x 900

Dlhodobo používam niekoľko osvedčených programov. Zaujímalo by ma, či vôbec a ak áno, tak aké voči nim existujú ekvivalenty:
MS Office (kancelársky balík)
Winamp (počúvanie hudby)
Audition (úprava hudby)
ACDSee (prezeranie obrázkov)
Photoshop (úprava obrázkov)
VLC Player (video prehrávač)
AL Zip (práca so spakovanými súbormi)
Firefox (internetový prehliadač)
Skype (internetový komunikačný nástroj)
µTorrent (P2P klient)
Xirrus Wi-Fi Inspector (utilita na prácu s Wi-Fi sieťami)

Za všetky Vaše rady vopred ďakuje

Maťo
Lenovo ThinkPad Edge E530: Intel i7-3632QM 2.2 GHz, 8 GB RAM, nVidia GeForce GT635M 2 GB VRAM, 120 GB SSD + 2 TB / 16 GB SSHD
Linux Mint 18.1 Serena Cinnamon 64-bit

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#2 Příspěvek od segfault »

MS Office (kancelársky balík) -> Libre Office
Winamp (počúvanie hudby) -> VLC
Audition (úprava hudby) -> Audacity
ACDSee (prezeranie obrázkov) -> Záleží na prostředí, ale existuje
Photoshop (úprava obrázkov) -> GIMP
VLC Player (video prehrávač) -> VLC
AL Zip (práca so spakovanými súbormi) -> Záleží na prostředí, ale v základu je podpora pro tar, 7z, zip, rar, xz, gz a bz2
Firefox (internetový prehliadač) -> Firefox
Skype (internetový komunikačný nástroj) -> Skype, Pidgin
µTorrent (P2P klient) -> Transmission (je v základu)
Xirrus Wi-Fi Inspector (utilita na prácu s Wi-Fi sieťami) -> iwlist

Co se týče ovladačů, můžeš si vyzkoušet live distribuci bez nutnosti instalace. Stačí jen nabootovat iso obraz.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux Mint v laptope úplného LINUXového nováčika

#3 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Matej, vitaj na portále.
Ak si ochotný sa naučiť niečo nové, nemáš sa čoho báť.
Segfault už ti odpovedal na ekvivalenty, ak budeš mať nejakú ďalšiu otázku, budeme sa snažiť pomôcť.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Matej1987
Příspěvky: 20
Registrován: 29 srp 2015, 17:07

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#4 Příspěvek od Matej1987 »

Ďakujem za pozitívne informácie. Podľa toho čo čítam, sú k dispozícii náhrady za všetok mnou vo Wine využívaný SW. To je vec, ktorú nesmierne oceňujem. Škoda len, že nepadla zmienka aj o tom, odkiaľ je možné spomínané programy stiahnuť. Takáto stránka by sa mi zišla.

S inými, ako štandardnými prostrediami (Cinnamon a MATE) by som síce aspoň zo začiatku nejako zvlášť experimentovať nechcel, ale ak by mi mali priniesť osoh v podobe náprotivkov ACDSee a AL Zipu, tak by som do toho bol ochotný ísť. Á propos prostredia. Ktoré z podporovaných (Cinnamon, GNOME, KDE MATE a Xfce) je najlepšie z hľadiska celkovej paktickosti? Tým myslím intuitívnosť ovládania, prispôsobiteľnosť, množstvo podporovaných programov a pod. Otázka výzoru je u mňa nepodstatná. Prvoradá je jednoznačne účelnosť.

Pri ovládačoch padla zmienka o skúške live verzie skrz nabootovania cez iso obraz. Chápem to ako spustenie z USB kľúča. Opravte ma, ak sa mýlim.

Vyvstávajú tu však nasledovné otázky:
1. Je (ne)funkčnosť tej-ktorej HW časti laptopu v live automaticky aj zárukou jej (ne)funkčnosti po ostrej inštalácii?
2. Je už najnovšia verzia 17.2 dostatočne vyladená a má všetky ovládače?
3. Odkiaľ by sa v prípade nutnosti dali potrebné ovládače zohnať?
4. Existuje aj slovenský, alebo český preklad Mintu?
Lenovo ThinkPad Edge E530: Intel i7-3632QM 2.2 GHz, 8 GB RAM, nVidia GeForce GT635M 2 GB VRAM, 120 GB SSD + 2 TB / 16 GB SSHD
Linux Mint 18.1 Serena Cinnamon 64-bit

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#5 Příspěvek od vxmery »

Matej,
1. Mint je vyladený tak, že by štandardné funkcie mali fungovať out of box t.j. hneď po inštalácii
2. Všetky ovládače ? Aj na vodnú pumpu? :) Všetky tam nie sú, ale kodeky a štandrardné ovladače áno.
3. Na to je vytvorené "Centrum softvéru" odkiaľ sa dá akýkoľvek SW alebo ovladač nainštalovať.
4. Áno, Mint má veľa preložených návodov a komunitu ochotných ľudí.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#6 Příspěvek od juhele2014 »

Jaké prostředí? Vzhledem k síle hardware bych volil LM 17.2 cinnamon rafaela 64bit, s tím budeš spokojený. Pokud se nechceš s win programy rozloučit, instaluj v linuxu wine a můžeš je používat. Ke studiu: http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html

Uživatelský avatar
Matej1987
Příspěvky: 20
Registrován: 29 srp 2015, 17:07

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#7 Příspěvek od Matej1987 »

Vďaka za radu ohľadne prostredia. Len malá poznámka na okraj, týkajúca sa HW výkonu. Mám v pláne rozšíriť RAM na maximum kapacity, čo v mojom prípade predstavuje 16 GB, aby šlo všetko hladko, aj keď neviem, či to vôbec nejako pomôže.

Ďalšie otázky:
1. SW centrum je vec zakomponovaná už priamo v Minte, alebo si to musím osobitne doinštalovať, či ide o webobú službu (stránku, resp. server)?
2. Keď bola reč o (ne)dostupnosti ovládačov, tak som mal na mysli to, či nebude robiť problém zohnať ovládače zabezpečujúce korektné fungovanie klávesnice, touchpadu, kamery, mikrofónu, reproduktorov, slúchadlového výstupu, USB 3.0, HDMI, VGA portu, prípadne wi-fi resp. bluetooth?
3. Dá sa v SW centre zohnať aj ovládač na multifunkčné zariadenie HP LaserJet M1132 MFP?
4. Keďže bol istý čas v niektorých distribúciách problém s podporou Flash Playeru, zaujímalo by ma, ako je v tomto smere na tom Mint?
5. Ako sa v Minte správa externý HDD (mám dva 3.5-palcové 5.4k o kapacite 2 TB od firmy WD), o ktorom je zrejmé, že nemá od výrobcu podporu pre žiadnu LINUXovú distribúciu?
Lenovo ThinkPad Edge E530: Intel i7-3632QM 2.2 GHz, 8 GB RAM, nVidia GeForce GT635M 2 GB VRAM, 120 GB SSD + 2 TB / 16 GB SSHD
Linux Mint 18.1 Serena Cinnamon 64-bit

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#8 Příspěvek od vxmery »

16 GB, aby šlo všetko hladko
Všetko bude chodiť aj s 4 GB RAM.

1. SW Centrum je priama súčasť Mintu
2. Všetko by malo korektne fungovať už v Live
3. Treba pozrieť stránku výrobcu
4. Pripoj v Live a uvidíš
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#9 Příspěvek od segfault »

5. Ako sa v Minte správa externý HDD (mám dva 3.5-palcové 5.4k o kapacite 2 TB od firmy WD), o ktorom je zrejmé, že nemá od výrobcu podporu pre žiadnu LINUXovú distribúciu?
Vsadil bych se, že jako jakýkoliv jiný disk. Ještě se mi nikdy nestalo, že by disk nefungoval jelikož USB Mass Storage je myslím standard.

https://cs.wikipedia.org/wiki/USB_Mass_Storage
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Uživatelský avatar
Matej1987
Příspěvky: 20
Registrován: 29 srp 2015, 17:07

Re: Linux Mint v laptope pre úplného LINUXového nováčika

#10 Příspěvek od Matej1987 »

Ďalšia sada otázok:
1. Podporuje Mint Flash Player a ak áno, tak plnohodnotne, alebo s nejakými obmedzeniami? (už som sa to pýtal, ale otázka nebola zodpovedaná)
2. Existuje náprotivok utility MozBackup, slúžiacej na zachovanie otvorených kariet, histórie, záložiek, hesiel či doplnkov vo Firefoxe a ak áno, tak dokáže tento ekvivalent formátovo prečítať zálohu Firefoxu vytvorenú v zmieňovanom programe?
3. Dokáže LINUXová verzia Skypu prečítať zálohu kontaktov vytvorenú vo Win verzii?
4. Prečíta klasické MS Office dokumenty (doc, xls a pod.) Libre Office, resp. dokáže Libre Office ukladať dokumenty v kompatibilných formátoch s MS Office?
Lenovo ThinkPad Edge E530: Intel i7-3632QM 2.2 GHz, 8 GB RAM, nVidia GeForce GT635M 2 GB VRAM, 120 GB SSD + 2 TB / 16 GB SSHD
Linux Mint 18.1 Serena Cinnamon 64-bit

Zamčeno