Odinstalace meta-balíčků

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nanuqcz
Příspěvky: 26
Registrován: 16 srp 2015, 14:04

Odinstalace meta-balíčků

#1 Příspěvek od nanuqcz »

Ahoj,
četl jsem teď na internetu něco o meta-balíčcích a o tom, že je problém v jejich odinstalaci. Pokud si například nainstaluju balíček "mint-meta-xfce", tak se mi kromě samotného Xfce a potřebných knihoven stáhnou taky přidružené programy, například správce souborů či textový editor. Tyto programy pak po odinstalaci meta-balíčku v systému zůstávají, přestože jsou v něm obsaženy (raději jsem to nezkoušel, ale podle různých diskuzí na internetu to tak je).
A samozřejmě nechci mít po půl roce provozu v systému plno "balastu", který ani nevím k čemu je. (Což je mimochodem důvod, proč se snažím odejít od Windows.)

Jak tedy tento problém řešit? Existuje nějaké best-practise řešení? Mě napadlo pár věcí, ale nezdají se mi ideální:
  1. Před instalací meta-balíčku zálohovat celý systém.
    To je velmi nepohodlné řešení. Tím spíš, když rozhodnutí odinstalovat meta-balíček přijde třeba až za dva týdny, a za tu dobu už můžu v systému udělat plno dalších (žádoucích) změn.
  2. Nainstalovat si do PC / VirtualBoxu další linux a každý meta-balíček nejdříve dlouze testovat v něm.
    A až si budu 100% jistý, že ho chci používat, tak ho teprv nainstalovat na "ostrý" linux. - Asi nejblbší řešení ze všech.
  3. Pomocí bash skriptu načíst meta-balíček a odinstalovat všechny závislosti.
    Viz tato diskuze na askubuntu.com. Problém vidím v tom, že některý z programů z meta-balíčku můžu mít v systému ještě před instalací toho meta-balíčku, a tímto postupem bych si ho odstranil také. Což samozřejmě nechci. A další věc, jak by se skrpt popral s metabalíčkem v metbalíčku? :-)
  4. Odinstalovat balíčky podle času instalace.
    Napsal by se nějaký skript, který by zjistil, kdy byl meta-balíček nainstalovaný. A odstranil by všechny balíčky, které byly nainstalované přibližně be stejnou dobu.
    - Bohužel prý balíčkovací systém v Ubuntu / Mintu nedokáže vyhledat nainstalované balíčky podle data instalace. Jediná možnost je to nějak parsovat z logu (/var/log/dpkg.log). To nevím, jak by bylo náročné a ani nevím, jestli se ten log po čase nepromazává.
    EDIT: Tady se řeší skript na vyhledávání balíčků podle data instalace. Bohužel odpovědi už neobsahují nic o odinstalaci balíčků.


Co si o tom myslíte vy? Řešili jste někdy tento problém?

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Odinstalace meta-balíčků

#2 Příspěvek od Allconius »

A nestačilo by prostě jen:

Kód: Vybrat vše

sudo apt-get autoremove
?
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

Uživatelský avatar
nanuqcz
Příspěvky: 26
Registrován: 16 srp 2015, 14:04

Re: Odinstalace meta-balíčků

#3 Příspěvek od nanuqcz »

Tak jsem si to vyzkoušel :-)
  1. Nechal jsem si vypsat seznam všech nainstalovaných balíčků v systému:

    Kód: Vybrat vše

    dpkg --get-selections > packages.before-xfce.txt
  2. Nainstaloval Xfce:
    sudo apt-get install mint-meta-xfce
  3. Spustil Xfce, chvilku si v něm hrál.
  4. Odinstaloval Xfce:
    sudo apt-get purge mint-meta-xfce
    sudo apt-get autoremove
  5. Nechal znovu vypsat seznam všech nainstalovaných balíčků v systému:

    Kód: Vybrat vše

    dpkg --get-selections > packages.after-xfce.txt


A tady je výsledný diff: https://www.diffchecker.com/fwhzv8ml

Musím říct, rozdíly tam jsou (takže sudo apt-get autoremove nenechává systém úplně čistý), ale čekal jsem daleko větší "nepořádek".

Zamčeno