Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem [vyřešeno]

#1 Příspěvek od SuperUser »

Zdravím,

včera jsem přeinstaloval systém (Linux Mint 18 Cinnamon na Linux Mint 18.1 Cinnamon) a ani za nic mi nejde vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem. Mám ve svém pc 2 disky. Datový a systémový. Na tom datovém (sda1) mám mimo jiné i 50 GB soubor (nazev_souboru.tc), který připojuji nainstalovaným TrueCryptem. Pokud spustím TrueCrypt a ten soubor vyberu, zadám heslo a odentruju, tak to normálně funguje. Ale prostě spouštěč mi vytvořit nejde. Dělal jsem to tak, že jsem na ploše dal pravomyš > vytvořit zde nový spouštěč > name = nazev_spoustece > command = tady jsem vybral ten zašifrovaný soubor, přidal komentář a odentroval. Potom jsem na tom novém spouštěči dal pravomyš > otevřít s > a tady jsem vybral /usr/bin/truecrypt > přidat do seznamu > entr. No, a normálně se mi otevřelo truecryptové okno pro zadání hesla. Tak jsem ho zadal, odentroval a objevilo se okýnko pro zadání hesla root. To jsem zadal, okýko zmizlo a po pár vteřinách na mě vyskočilo okno s ikonou dopravní značky "stop" nebo tak něco kde stálo něco jako "neplatný argument". A hotovo. Pak když jsem klikl na spouštěč, tak už nic nedělal. Takže pravomyš na tom spouštěči > otevřít s > v seznamu programů dvojklik na TrueCrypt (byl hned nahoře), otevřelo se okno pro zadání hesla TrueCrypt, pak zase okýnko pro root heslo a pak zase okno "neplatný argument", nebo tak nějak a tak pořád dokola. A před tím v Mintu 18 mi to normálně frčelo. A ve Windows to mám taky tak udělané a taky mi to funguje. Už si právě nepamatuju, jak jsem to v té 18 vytvářel. Určitě dělám někde chybu. Dokonce jsem ze zoufalství v terminálu zkusil:

sudo chmod 700 nazev_spoustece

ale nepomohlo to. Poraďte mi prosím vás někdo, co s tím, aby to fungovalo.
Díky,
Petr

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#2 Příspěvek od SuperUser »

No, já moc jiným šifrovacím nástrojům nevěřím. O TrueCryptu věřím, že byl udělán perfektně od profesionálů. To jak skončili je dost divné. Říká se, že na tlak vlády, protože do TrueCryptu nechtěli udělat zadní vrátka. Ale co já vím jak to bylo. Moc těmto věcem nerozumím. Ale je možné, že kvůli prolomení hrubou silou, jak to popisuje autor článku bude ten VeraCrypt lepší.

Každopádně mi to nedalo a tak jsem na svém notebooku udělal pokus. Jen dodám, že na desktopu, kde mi to teď nefungovalo mám nainstalovaný Mint 18.1 a na notebooku, kde mi to ještě dneska ráno fungovalo mám Mint 18. Prostě jsem myslel, že jde o chybu v Mintu 18.1 a tak jsem v Mintu 18 odstranil z plochy funkční spouštěč na připojení kryptovaného disku s tím, že jej znovu vytvořím způsobem, jakým to dělám na desktopu. Myslel jsem totiž, že se to podaří a tak se prokáže chyba v 18.1. Jenže se mi to nepovedlo. A protože mi to pár minut před tím, než jsem to zkusil ještě fungovalo, je jasné, že chyba je v postupu při vytváření toho spouštěče. Není to TrueCryptem. Leda by od vytvoření toho funkčního zástupce změnila něco nějaká pozdější aktualizace a proto to teď nejde. Ale tomu moc nevěřím. Fakt nikoho nenapadá, kde by mohl být zakopaný pes?

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#3 Příspěvek od SuperUser »

Pro mě VeraCrypt odpovědí není :) Tohle je řešení: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/422486#2 TrueCrypt považuju pořád za nejlepší (nejdůvěryhodnější) nástroj na šifrování.

Mějte se ...

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#4 Příspěvek od SuperUser »

redhawk píše: veracrypt je pokracovanim truecrypt

TC a MINT18.1 netusim, ide o nepodporovany skoro 3 roky mrtvy SW a najnovsi, nedoladeny OS zj ked z neho pisem, respektive testujem ho, stale dost veci nefunguje
takze odpoved je Veracrypt
Mluvil jsem o tom s jedním člověkem, co tomu rozumí a říkal, ať na ten VeraCrypt přejdu. Takže bych rád. Akorát mi nejde nainstalovat. Stáhl jsem archiv, rozbalil, otevřel rozbalený adresář, vybral veracrypt-1.19-setup-gui-x64, dvojklik > dialogové okno, jestli chci soubor spustit > budiž a nic. Okno zmizne a nic se neděje. A soubor TrueCrypt, který mám vybalený hned vedle instaluju stejným způsobem a není s tím problém. Nechápu. A někdy to zase píše, že je soubor buď poškozen, nebo nemám potřebná oprávnění. Stahoval jsem vícekrát a nepomohlo to. Otevřel jsem rozbalený adresář jako root, spustil jsem ten soubor a taky nic. Nechápu.

kamowski

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#5 Příspěvek od kamowski »

toto je o formáte súbora
ak by si tam mal *.deb, tak stačí dvojklik a spustí sa inštalácia (zavolá sa "Inštalátor balíkov GDebi")
pri iných formátoch sú iné postupy
teraz si otvor ten adresár, kde to máš rozbalené v termináli, stačí v správcovi súborov v ňom kliknúť pravým a vybrať z kontextovej ponuky ...
a zadaj:

Kód: Vybrat vše

 ./veracrypt-1.19-setup-xxx
za xxx doplň čo chceš (pri písaní používaj tabulátor, pozor, je to návykové :D)
tie prvé dva sa spustia v termináli a tie dva s ...gui.. sú grafické inštalátory, tak si vyber podľa svojeho systému 32bit (x86) alebo 64bit (x64)

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#6 Příspěvek od SuperUser »

Díky rudý jestřábe. Zlomová věc je pomoci

Kód: Vybrat vše

chmod -x
označit soubor jako spustitelný. To jsem se už učil, ale netušil jsem, že když stáhnu instalační soubor, tak to budu muset dělat.

Měj se ... :-)

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#7 Příspěvek od SuperUser »

redhawk píše:sudo sh veracrypt-1.19-setup-gui-x64.sh
nainstalovane
Tak mi to na konec člověče nefunguje. Zkouším to teda zatím v práci na svém notebooku, na kterém nemám Mínt 17.3, ale 18. To by ale vadit nemělo. Udělal jsem vše podle tvého návodu a bash hlásí:

sudo: unable to resolve host hp: Connection timed out
sh: 0: Can't open veracrypt-1.19-setup-gui-x64.sh

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#8 Příspěvek od SuperUser »

kamowski píše:toto je o formáte súbora
ak by si tam mal *.deb, tak stačí dvojklik a spustí sa inštalácia (zavolá sa "Inštalátor balíkov GDebi")
pri iných formátoch sú iné postupy
teraz si otvor ten adresár, kde to máš rozbalené v termináli, stačí v správcovi súborov v ňom kliknúť pravým a vybrať z kontextovej ponuky ...
a zadaj:

Kód: Vybrat vše

 ./veracrypt-1.19-setup-xxx
za xxx doplň čo chceš (pri písaní používaj tabulátor, pozor, je to návykové :D)
tie prvé dva sa spustia v termináli a tie dva s ...gui.. sú grafické inštalátory, tak si vyber podľa svojeho systému 32bit (x86) alebo 64bit (x64)
Postupoval jsem podle tvého návodu, ale nepomohlo to. Zatím teda jen v práci na jiném stroji s Mintem 18, ale to by vadit nemělo.
Přílohy
VeraCrypt.png

kamowski

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#9 Příspěvek od kamowski »

opäť tu niekto pomiešal dva návody a urobil záver, že ten môj nefunguje
ak by si si na hociktorý z tých 4 súborov hneď po rozbalení klikol pravým Vlastnosti-Práva, tak by si dole videl zaškrtnutú voľbu "Umožniť spustiť..."
príkazom

Kód: Vybrat vše

sudo chmod -x veracrypt-*
si toto zrušil a tak samozrejme príkaz na spustenie vyhodil chybovú hlášku
tak si to oprav príkazom

Kód: Vybrat vše

sudo chmod +x veracrypt-*
rozdiel snáď vidíš
a spusti to znovu
---
taký preklep sa podarí hocikedy hocikomu, to nekritizujem
kritizujem teba za guláš, ktorý varíš
ak skúšaš viac postupov, začni s rovnakými vstupnými podmienkami

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Jak vytvořit spouštěč pro soubor šifrovaný TrueCryptem

#10 Příspěvek od SuperUser »

kamowski píše:teraz si otvor ten adresár, kde to máš rozbalené v termináli, stačí v správcovi súborov v ňom kliknúť pravým a vybrať z kontextovej ponuky ...
Problém byl v tom, že jsem terminál neotevřel v tom správci souborů, ale normálně. Každopádně teď jsem to udělal přesně podle tvého návodu a už to funguje :)

Děkuju

Zamčeno