Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
kamowski

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#11 Příspěvek od kamowski »

v prvom rade musia byť dotknuté disky odpojené (ak nie sú, klik pravým, odpojiť) a keďže sa jedná aj o systémový disk linuxu (sda2), tak to musíš urobiť cez live medium

RadekD
Příspěvky: 314
Registrován: 19 lis 2012, 19:28
Bydliště: Nedaleko Vyškova

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#12 Příspěvek od RadekD »

Omlouvám se, zapomněl jsem na podstatnou "maličkost" - toto nejde provést se systémovým diskem. Jediná možnost je nabootovat z LiveDVD nebo flešky a udělat to z něj (dělal jsem to včera). Ale jak píše juhele2014, je třeba se dobře dívat, co děláš! Do boot sektoru gparted nesahá, jen ho rozšíří a v masterbootu upraví tabulku rozdělení, takže taky nemaže.
Osobně bych to řešil jinak: pomocí gparted udělat z prázdné části novou partišnu, naformátovat na ext4 a pak ji přimountovat jako nový adresář, třeba /media/data, případně do ní překopírovat celý /home (včetně skrytých adresářů a souborů) a pak ho přimountovat do /home (původní home zmizí, ale nesmaže se, takže se to dá jednoduše vrátit). Výhodou je, že při "zbourání" OS nepřijdeš o data a nastavení.

Edit: no vida, než jsem to naklepal, kolegové mě předešli :lol:
Acer Swift1, N4200 2.5 GHz max., 4GB RAM, 64+250GB SSD, Intel graphic, Debian 12 Cinnamon
Intel NUC, Celeron J3455, 4GB RAM, 256GB SSD, Debian 11 server, LAMP...
AS8940G, Intel i7 ..., LM19 xfce

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#13 Příspěvek od Ahoj »

Všem děkuju za rady! Teď jsem ve skluzu, tak se na to zkusím podívat asi až příští víkend nebo kdy budu mít čas a budu se muset víc zorientovat v tom pc jazyce.

Tak zatím!

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#14 Příspěvek od Adem »

Udělat bootovací flešku nebo CD, nebo - z čeho byl Linux instalován? Tohle medium nechat nabootovat do live distribuce linux a v něm spustit GParted (Menu start, Hledat "gpart" - nabídne se). A jak psal redhawk, zvětšit extended a pak zvětšit ext4. (Případně bude nutno nějaký oddíl posunout, myš by měla nad tím fungovat.)
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

kamowski

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#15 Příspěvek od kamowski »

offtopic ?
aj keď sa tu rieši zväčšenie a presunutie partície, v tomto konkrétnom prípade
(cca 60 GB nič + 20 GB linux, z čoho je polovica systém)
by som urobil čistú inštaláciu s vytvorením nových oddielov

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#16 Příspěvek od vxmery »

OT: Radiť kočke ktorá nevie čo je "partišna" a nečítala žiadny návod môže byť nočná mora pre radcu aj tazateľa. V tomto štádiu sa prikláňam ku kamowi - čistá inštalácia. A keď je to staršie železo, oblúkom sa vyhnúť 18.x.
A tiež by som neradil odstraňovať Win ani keď kočka chce. Pretože keď to zmrví (čo sa čiastočne stalo) - výsledok môže byť, že to zmrvil Linux. V zmysle, keď sa vinník nenájde, tak sa určí. Mám viac takých skúseností :oops:
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#17 Příspěvek od Ahoj »

Opět stupidní dotaz na něco, co už jsem tu řešila :-/ Bohužel se mi nezobrazují obrázky, které by mi napověděly, jak že to mám udělat. I když už tam ty Windowsy (snad) nemám, stále mám disk jakoby rozdělený na dvě části. Jedna má jen 43MB a druhá 27GB. Počítač nevím proč se soustředí na tu menší část a pořád mi naskakuje okénko, že tam mám málo místa. Jelikož mi tady nejdou zobrazit ty obrázky vůbec už nevím, kde mám ty disky spojit v jeden. Poradíte prosím někdo, ač už to řeším podruhé?

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#18 Příspěvek od juhele2014 »

A nešlo by sem postnout výpis z:
lsblk
df -h
viz ... http://www.superuser.cz/it/linux-termin ... e-prikazy/
Ať víme, na čem jsme.

Ahoj
Příspěvky: 95
Registrován: 11 zář 2015, 15:17

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#19 Příspěvek od Ahoj »

juhele2014:

lsblk:

NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 74,5G 0 disk
├─sda1 8:1 0 55,2G 0 part /media/uživatel/Data
├─sda2 8:2 0 1K 0 part
├─sda5 8:5 0 18,3G 0 part /
└─sda6 8:6 0 1014M 0 part [SWAP]
sr0 11:0 1 1024M 0 rom


df -h:

Souborový systém Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
udev 479M 4,0K 479M 1% /dev
tmpfs 100M 1,3M 98M 2% /run
/dev/sda5 18G 17G 5,7M 100% /
none 4,0K 0 4,0K 0% /sys/fs/cgroup
none 5,0M 0 5,0M 0% /run/lock
none 497M 18M 479M 4% /run/shm
none 100M 40K 100M 1% /run/user
/dev/sda1 55G 28G 25G 53% /media/uživatel/Data



Jinak pár obrázků už se mi zobrazuje, jen nevím na co mám v pc kliknout aby se mi otevřelo to okno, jak se tam ty disky spojují.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Rozdělený disk - jak smazat (odinstalovat?) Windows XP

#20 Příspěvek od juhele2014 »

Jedna má jen 43MB a druhá 27GB Koukám jak blázen, ale ty hodnoty a disky tam nevidím. Program GParted je to, so hledáš. Vlevo dole v Menu je okno, tam napiš gparted a ono se to ukáže. Klikneš a můžeš se pustit do práce ...
ps - Velikost 27GB bude patrně obsazený prostor na disku sda1. Nešlo by sem nějak postnout přes printskrýn, co ti ta hláška vlastně oznamuje?

Zamčeno