Rychlost bootování (startup)

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Rychlost bootování (startup)

#1 Příspěvek od exxp »

Vím že je to blbost řešit, ale často prostě člověk se chce podívat třeba kdy mu jede autobus, zapne počítač a nechce dlouho čekat než nabootuje ... :shock:

Který distro - pokud možno ne příliš exotické - má nejrychlejší boot?
Používáte E4RAT, nebo něco jiného na zrychlení bootování?
UReadAhead pokud vím už je součástí Mintu ...
Preload je myslím spíš na rychlejší start aplikací, bootování by měl spíš zpomalit ...

Jaký používáte rychlý prohlížeč internetu? Např. z mé zkušenosti např. Pale Moon 8-) je rychlejší než Firefox a nabízí stejné funkce a možnosti instalace doplňků ...
Výborný byl QTWeb - ale už ukončili vývoj ...

Hibernace mně výborně funguje ve Win7, ale v Linuxech po hibernaci nefunguje Wifi

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#2 Příspěvek od exxp »

Aha, tak to jsem si asi spletl s Ubuntem. Nejspíš to moc nefungovalo, když to odstranili ... Dá se někde najít nějaká dokumentace, v kterým distru co je za součásti?

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#3 Příspěvek od exxp »

1) SSD by mě stál 3× tolik než za kolik jsem koupil ten počítač :)
Mám tam nějakou praverzi EFI, ještě bez secure bootu - tedy BIOS ovládám myší ...
BIOS je trochu jiné téma, které s OS myslím moc nesouvisí.
Spíš teď mám na mysli tu část bootu po POSTu (restart/studený start - tedy NE hibernace):


předchozí PC: IBM S51 Celeron D 2.80 GHz, 512 MB DDR RAM:
- XPPro upravený nLitem - cca 10 sec.


současný PC: Dell Optiplex 380 Core2Duo E7500 2.93 GHz, 4 GB DDR3 RAM (koupeno vyřazené z práce):
- Win7 Pro 32bit - ovladače od Dellu - cca 20 sec.

- Win10 Pro 64 bit (Media Creation Tool, čistá instalace) - cca 10 sec. (smazáno - bolely mě z toho oči a neměl jsem nějak trpělivost hledat nějaký classic shell nebo tak něco a nějak to bastlit ...)

- Mint Xfce 64 bit - cca 1 minuta (v dual bootu s Win7 Pro - Mint byl ovšem na konci disku až za "oddílem na data, takže to mohlo mít taky vliv - datový oddíl zmenším a Linux půjde někam na začátek 2. třetiny disku tak snad to pak bude o něco rychlejší)

5) Taky jsem používal Firefox ESR, ale je pomalejší než Pale Moon

6) Ve Windows byla hibernace v pohodě - tak za 10 sec., ale pokud by se to nechalo zrychlit natolik, že by hibernace neměla význam, tak by to bylo asi lepší

U těch vylepšení - jako snížení swapování apod. jsem se vždy divil, že to už není automaticky v systému nastavený na správnou hodnotu ... ale asi záleží dost na tom, jak se ten počítač používá, což ten systém nemůže dopředu vědět ...

Btw. - daly by se ty čistící příkazy dát do nějakého skriptu? Docela by mě zajímalo, jak by takový skript vypadal ...

Ano - a to indexování - to je stejný případ jako na Win7 - tam se to zakáže typicky vypnutím služby, případně změnou parametru u souborů ...

Jinak třeba tom Xfce počítám, že už bude spousta služeb, co se radí zakazovat, tak jako tak chybět ...

Pak se často ještě uvádí jeden tip - nějaké načítání s využitím obou jader procesoru ...

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#4 Příspěvek od exxp »

Nebo pak vytvořit skript pro ten nový alias ... (aby to bylo na dvojklik)

Nevím jestli ty distra instalují různé součásti a utility podle toho, na jaký počítač se to instaluje - např. že by to zjistilo že je tam SSD, tak by to automaticky nainstalovalo nějaký jiný utility než když je tam HDD ...
Víc mně na HDD dává smysl ten E4RAT - podobná vychytávka je i na Windows - v Prefetch se vytváří soubor layout.ini, kde je pořadí souborů jak se spouští po startu a pak defrag řadí tyto soubory podle toho layout.ini - mělo to docela slušný vliv na rychlost startu ...

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#5 Příspěvek od exxp »

JJ, večer na to kouknu ... možná spíš zítra, dneska jsou 2 fotbaly :)

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#6 Příspěvek od exxp »

Kdybych to definoval cíl toho snažení: vybrat, případně po instalaci upravit nějaké distro, tak aby startovalo do 15 vteřin ...
Jaká by byla možná řešení, pokud nepočítám nákup SSD.
Ono pokud ty Windowsy nabíhají podstatně rychleji, tak člověk si v tom Grubu atuomaticky vybere spíš ty Windowsy ...

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#7 Příspěvek od exxp »

Takže jsem nainstaloval MX16.1 a takhle bez úprav (jenom jsem musel nainstalovat Wi-fi) to vypadá hodně dobře - myslím ne jenom vzhled, ale jak to funguje, i ten panel co je vlevo ve výchozím nastavení je na tom 16:9 monitoru docela praktická věc.

Zatím to tedy bootuje za 30 sec - od Grubu po kompletně funkční "plochu".

Takhle na první pohled by to chtělo trochu upravit fonty - jsou takový šedý ...

A teď jsem vytvořil snímek obrazovky PrintScreen - o tom se ve Windows může jenom zdát - možnost nastavit spoždění, jestli chci viditelný kurzor + uložení na imgur ... HUSTÝ

http://i.imgur.com/a1zyktU.png

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#8 Příspěvek od exxp »

Počítám že pro BFU je jedno jestli tam systemd je nebo ne ...
Který je tedy to neBFU distro, který startuje rychle?
Zatím se držím dister kde je .deb (nebo jak se tomu říká), abych mohl zprovoznit Wi-Fi ...
I když je to MX16 OK, tak asi stejně budu zkoušet spíš MINT - tam bude vedle Ubuntu asi nejvíc "testovacích hodin" + nejvíc dokumentace a vygooglovatelných řešení.

Zkusím ten E4RAT

zkusím nastavit aby to využívalo dvoujádro: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=235983

případně povypínám nějaký služby ...

exxp
Příspěvky: 92
Registrován: 29 črc 2017, 20:49

Re: Rychlost bootování (startup)

#9 Příspěvek od exxp »

Nj., takže pro BFU je definitivně asi nejlepší něco založenýho na Debianu - a to protože nejrozšířenější je stejně Ubuntu a Mint - takže nejmíň problémů s kompatibilitou atd. ...
Tak asi zkusím ten Mint Xfce a když to nepůjde zrychlit na vyhovující úroveň, tak pak bych hledal něco "neBFU"

kamowski

Re: Rychlost bootování (startup)

#10 Příspěvek od kamowski »

exxp píše: 03 srp 2017, 12:01 ... Tak asi zkusím ten Mint Xfce a když to nepůjde zrychlit na vyhovující úroveň, tak pak bych hledal něco "neBFU"
systém štartujem raz za dlllllhý čas, či desktop alebo notebook uspávam (>2GB RAM + >2GB swap), z hdd alebo ssd štartuje bleskovo (LM18.2 xfce)
vyberať si systém podľa rýchlosti štartu ...., hm, to sa chystáš na preteky v štartovaní?
ja na pc pracujem, hrajem sa, prehliadam internet, komunikujem so svetom, počúvam hudbu, ...... ;)
distro aj de si vyberám podľa iných vlastností, samotný štart vôbec neriešim

Zamčeno