17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

Diskuze o ostatních prac. prostředích (MATE, Xfce, ...)
Zamčeno
Zpráva
Autor
Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#1 Příspěvek od Adem »

Ahoj všem! Na NB ASUS v LM17.3 MATE 64b mám přihlášení automatické. Heslo mám zadané, ale jen pro instalace a změny. Všechny updaty úrovně 1 až 3 jsou k dnešku nainstalovány. Připojení k síti používám WiFi do UPC Wi-Free se staženým certifikátem, autentizace jménem a heslem. Dal jsem zapamatovat - pochopitelně, heslo je nepřítulné.

Co mne otravuje je nutnost, pokud se chce NB k WiFi přihlásit, odemykat klíčenku. Zkusil jsem k ní doinstalovat Seahorse a projít menu, ale nastavit pro WiFi připojit bez poptání jsem nenašel. Modul je jak vím "něco"-keyring-"něco".
Seahorse jsem zas odinstaloval jako nepotřebné. Klíčenka mne otravuje dál.

Chtěl bych, aby v případě připojování k WiFi to LM učinil bez zdržování, protože jinak ještě musím síť WiFi vybrat a potvrdit.
Lze to nějak?
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Resil jsem to same v xubuntu. Spravce siti si proste neni schopen pamatovat heslo v korporatni norme zabezpeceni a tak to nejspis soudruzi vyresili tak, ze to propojili s klicenkou. Vubec mi to nepripada totiz jako bug - jasne je tam nejaka navaznost. Bug by byl, kdyby si to jen nepamatovalo heslo nebo se nechtene spoustela klicenka. Tohle mi fakt prijde jako nejake nepovedene pseudoreseni. Patral jsem tehdy a nevyresil. Klicenku proste vypnu a heslo zadam ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#3 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: Adem
To je zajímavý - lidi si většinou funkci Automaticky připojit do této sítě pokud je k dispozici vypínají, když jim wifina blbne. Najdeš to v Upravit připojení na záložce Obecné ...

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: 17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#4 Příspěvek od Adem »

Ale já mám NB položený v bytě, kde není vlastní WiFi ale ta poloveřejná UPC, a kde k němu přijdou 3 různí lidé z rodiny. Pokud by klíčenka (složité a nepřítulné) heslo k WiFi vydala bez ptaní, nikdo další nemusí znát heslo klíčenky a tím také nemůže měnit konfigurace nebo instalovat.
Proto je i spuštění NB jednotně bez změny uživatele a s automatickým přihlášením.
Tady prostě idea ochrany přestřelila, nebo jen nevím, jak to pro klíčenku nastavit.

Určitě to má souvislost s tím samotným WiFi způsoben připojení k UPC s certifikátem, protože jinde ve vlastní zaheslované WiFi síti (vlastní router) mne jiný můj PC klíčenku nepoptává.
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: 17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#5 Příspěvek od juhele2014 »

To je záhada. Co je to poloveřejná UPC ?

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: 17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#6 Příspěvek od Adem »

Poloveřejná jakože veřejná za určitých podmínek. Když mám od UPC internet, zaregistruji se na stránce Moje UPC a pak ještě pro službu "UPC Wi-Free". Pak mám údaje, které uplatním tam kde najdu hotspot s tímto SSID (pro max 5 mých zařízení současně). Není všude ale může často pomoci.

Znovu jsem zkoušel, co umím se Seahorse (ale na PC doma). Doma mne zlobí, že opakovaně zadávám jméno/heslo do přístupu k adresářům RPi2/OpenElec8.2.0 pomocí Caja (ne jako superuser). I když zadám zapamatovat trvale, dotaz se po opuštění opakuje. V klíčence jsem našel tyto uložené ve složce Login, pomocí změny hesla jsem do toho vnutil prázdné (aby byl přístup v klíčence trvale odemčen), stejně se dotaz opakuje.
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: 17.3 MATE - klíčenka jako obtíž pro heslo k WiFi

#7 Příspěvek od Ventero1 »

UPC Wi-free funguje tak, ze pokud si platis sluzby od UPC, tak se muzes zaregistrovat a pak mas k teto siti pristup kdekoliv. Kazdy modem od UPC, ktery to umi, tak vysila druhou podruznou wifi sit s omezenou rychlosti dat a sifrovanim WPA2 v korporatni norme - a to je prave UPC Wi-free. Proto to nazval poloverejnou siti. Mam li pristupove udaje, tak kdekoliv tuto sit najdu mohu pripojit az 3 zarizeni. Nebo uz 5?

Asi bych to vyresil odinstalaci klicenky - nevim proc se spousti - viz ma uvaha v predchozim prispevku - a namapovanim hesla na klavesovou zkratku. Jakysi cheat, ktery by znal jen ten kdo ma. Nikdo jinej na to neprijde a ani ho to nenapadne. To by melo jit a borci urcite poradi jak ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno