Linux MX16

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Linux MX16

#1 Příspěvek od Ventero1 »

Chci se zeptat, jaké je tam defaultní prostředí - je to xfce?, je to postavené na čem - přímo na Debianu? a jestli je lepší stahovat original release nebo poslední či povedenou monthly updates ...

A kdyžtak něco k tomu napsat - doporučení, odrazení apod ... prostě nějaké reference a zkušenosti ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux MX16

#2 Příspěvek od vxmery »

Default je Xfce, postavené priamo na Debiane. Ak chceš článok, tak tu.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Linux MX16

#3 Příspěvek od Ventero1 »

Díky. Super :)
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux MX16

#4 Příspěvek od vxmery »

hlavne je o dost odladenejsi ako LM
Clem & spol uviedli LM 18.3, snáď to už bude použiteľnejšie, aj keď si myslím, že im kopu ľudí utieklo práve k MX16.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Linux MX16

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Tak jsem vyzkousel MX16.1 vs LM17.3xfce - oba 64bit na stejnem stroji a LM se mi zda takove svezejsi. Rozhodne rychleji nabiha a odezvy na akce mi prijdou take malilinko sviznejsi. LM je i takovy prijemnejsi. Jen mi tam chybi par veci, ktere ma zase MX navic - je trochu v tomhle podobnejsi Xubuntu, ktere ma bych rekl nejvice moznosti. Bohuzel zase neni Xubuntu tak odladene a vybavene drivery.

MX ma jeste ke vsemu dost mizernou spravu SW a aktualizaci a dost necerstve repo - treba FF57 tam vcera nebyl, prestoze ho jinde pouzivam min. 2 tydny. Tady jsou Ubu-based distra velmi napred a LM kral. V Xubu je ale zase vyhodne, ze je to tam v teto oblasti vsechno pohromade v jednom okne v zalozkach, zatimco v LM je to rozfrckane do vice polozek nastaveni ...

Zatim jsem nevidel duvod k uteku k MX16 - treba mi o necem povite, ceho jsem si po par hodinach zkouseni nemohl vsimnout.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Linux MX16

#6 Příspěvek od Ventero1 »

Na to systemd jsem se chtěl zeptat - co to vlastně je, v čem by měl být jeho přínos a proč je tedy lepší ho nemít?

Nejde o FF57 - to je jen příklad, že repo není nejčerstvější. Jinak podle informací o změnách ve FF57 by to teď měl být nejrychlejší, na CPU nejméně náročný a nejméně nenažraný (RAM) prohlížeč ... Graficky je hrozný - nákaza z Microsoftu se šíří - ale lze si tam vrátit téma z předchozího - na Ubu-fóru někdo postnul link s návodem - vyzkoušeno - spokojen ... A opravdu běhá jak po másle.

Tak správce aktualizací v Xubu či Mintu má jednoznačnou výhodu v přehlednosti a jednoduchosti a pohodlnému GUI nastavení - což je hlavně dobré, když se to instaluje pro BFU místo Win.

S tím synapticem se budu muset lépe seznámit - jestli má ty samé možnosti ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

menom
Příspěvky: 2757
Registrován: 12 pro 2012, 15:10

Re: Linux MX16

#7 Příspěvek od menom »

.

Kukni tu:
https://www.linux-mint-czech.cz/2015/07 ... o-systemd/
A tu:
https://www.linux-mint-czech.cz/2013/01 ... o-systemd/
stabilita, odladenost, bez systemd
Myslim, ze tymto chcel redhawk povedat, ze je spravne aby pouzivatelia linuxu mali stale na vyber,
nie len tupo prijat na com sa vyvojari - vizionari dohodli .

.
.

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Linux MX16

#8 Příspěvek od Livan »

Ventero1 píše: 02 pro 2017, 17:16 Na to systemd jsem se chtěl zeptat - co to vlastně je, v čem by měl být jeho přínos a proč je tedy lepší ho nemít?
Bežného užívateľa na desktope či notebooku vôbec otázka systemD nemusí trápiť. Iba niektorí administrátori počítačových sietí s nim majú niekedy ťažkosti.

Uživatelský avatar
milhouse
Příspěvky: 272
Registrován: 03 úno 2015, 09:52

Re: Linux MX16

#9 Příspěvek od milhouse »

Nečetl jsem vše, ale...

Jak já vidím Systemd.

Je to věc, která dělá problémy pokročilým adminům. A když oni s tím mají problém, tak jej máme všichni mi, kdož jsou se znalostí Linuxu níže. Oni mají méně času nám poradit, vyřešit problémy a reportovat je.
Dle mě je to věc, která uzavírá komunitu v business sféře, která je sice z části potřeba, ale nesmí OSS vládnout! A to s Red Hat to tak asi začíná.

Je to jen má úvaha, kterou dlouhodobě cítím. Třeba je zcestná, třeba je opodstatněná. Asi až čas ukáže...
"...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Linux MX16

#10 Příspěvek od vxmery »

LM18.x je mierne povedane priekak
Aký otec (U16.04) taký syn :D
byvaly kolega uz kompletne premigroval z LM 17.3 na MX16
LM 17.3 šlape ako hodinky, pokiaľ bude podporovaný, migrovať zrejme nebudem

Prubol som ale MX-17 na stroji s Uefi + Secure bootom v Live a všetko išlo na parádu.
Taký návrh - čo tak rozšíriť toto fórum/podporu aj o MX? :idea:
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Zamčeno