Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

Problémy s otevíráním, kopírováním a dalšími operacemi s obecnými soubory, včetně zálohování
Zamčeno
Zpráva
Autor
hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#1 Příspěvek od hank »

Kde mám hledat chybu?

V Oracle VM Virtualboxu 5.2.6 (včetně aktuální verze přídavků pro hosta) mi jedou Win7, hostitel je LM 18.3. Na externím linuxovském HDD (Ext4, připojení přes USB 3.0) jsem si nasdílel jednu složku, ale z woken není přístupná, protože HDD se při startu Vboxu sám odpojuje od LM a při vypnutí Vboxu zase sám připojuje. Chyba se projevila bez mého zásahu, po instalaci Vboxu a příslušném nastavení dva dny vše fungovalo. (Je ale pravda, že jsem mezitím v Mintu aktualizoval vše, co mi bylo k aktualizaci nabídnuto, včetně kernelu a firmwarových záplat pro mikrokód CPU.)

Které logy jsou k posouzení potřeba?

Dodatečně opravuji a omlouvám se za nepřesnost: K popsanému dochází nikoli při startu/vypnutí Vboxu, ale při startu/vypnutí Win7.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#2 Příspěvek od vxmery »

mi jedou Win7, hostitel je LM 18.3. Na externím linuxovském HDD (Ext4, připojení přes USB 3.0)
Win7 nepoznajú formát Ext4, tudíž je pre ne disk neviditeľný/neprečítateľný. Ak ho chceš čítať z Win aj z Linuxu, zazálohuj dáta a preformátuj ho na NTFS
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#3 Příspěvek od hank »

vxmery: Děkuji. To má sice logiku, ale on se po startu woken sám odpojuje od linuxu (což jsem možná v dotazu přesně nezformuloval, omlouvám se...) a po jejich vypnutí (virtualbox stále běží...) se zase k linuxu sám připojí.

Kromě toho nepotřebuju přímo přistupovat ke všem souborům na tom disku, ale jen ke složce, kterou jsem si na něm ve Vboxu (odkud je vidět) nasdílel, což předtím fungovalo. (A jako varianta B mezi usb diskem a linuxovským systémovým diskem v PC fungovaly ještě ftp přenosy, které btw stále jedou na dalším - windowsovském - disku, který mám v síti na diskové/serverové stanici Synology.)

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#4 Příspěvek od SuperUser »

Zkus zavést systém s předchozím jádrem. Pokud ti to na něm bude fungovat, tak se na něj vrať.

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#5 Příspěvek od SuperUser »

A ještě se zeptám. Máš nainstalovaný tenhle extension pack? Pokud ne, tak jej nejdřív zkus nainstalovat a pokud to nepomůže, tak až pak zkus to s tím jádrem.

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#6 Příspěvek od hank »

SuperUser píše: 31 led 2018, 19:24 A ještě se zeptám. Máš nainstalovaný tenhle extension pack? Pokud ne, tak jej nejdřív zkus nainstalovat a pokud to nepomůže, tak až pak zkus to s tím jádrem.
Ano, mám.

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#7 Příspěvek od hank »

SuperUser píše: 31 led 2018, 19:15 Zkus zavést systém s předchozím jádrem. Pokud ti to na něm bude fungovat, tak se na něj vrať.
Děkuji.

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#8 Příspěvek od hank »

Postupně jsem se vrátil od jádra 4.13.0-32 až ke 4.10.0-38 a HDD se chová pořád stejně.

Na mezinárodním mintím fóru jsem dostal tuto odpověď:

"You should really not use a USB drive in a VB guest. (Other usb devices are OK.) What you encountered is the usual mechanism, how usb devices get passed from the host to the guest; an usb device can never be mounted in host and guest at the same time. The consequence is, that as soon as the device gets passed to the guest it gets hard disconnected from the host - that is unavoidably. The next consequence is possible data loss, as this behavior is the same, as if you would (without any virtualization) simply unplug an usb device from the computer without prior ejecting it.
If you need to transfer to / from a VB guest to an USB drive do it with the detour of a shared folder.

(Nemusím to doufám překládat celé)

Důležité mi připadá tohle: An usb device can never be mounted in host and guest at the same time. USB zařízení nemůže být připojeno k hostujícímu a hostovanému systému zároveň. Toto tvrzení uvedené bez dalšího vysvětlení mi připadá příliš kategorické.

Napadlo mě, že ještě můžu vyzkoušet různé pořadí kroků. Diskbox má vlastní napájení, takže ty kroky jsou zapnout/vypnout napájení, připojit/odpojit disk systémově bez vypnutí napájení, spustit/shodit hostovaný OS. (Ano, riziko ztráty dat zmíněné na onom mezinárodním fóru si uvědomuji...)

A pak mě ještě napadlo, že mám prastarou diskstation Synology DS 207 (má vlastní OS zvaný DSM, v tomto případě verzi 3, ale vyšší tam nedostanu, DSM je přístupný přes rozhraní HTML) nakonfigurovanou v síti Windows (neviděl jsem důvod s fungující sítí něco dělat) a na ní konektor USB (řekl bych, že ještě USB 1.1). Flashdisky (souborový systém FAT i NTFS) tam samozřejmě připojit jdou. FTP přenosy v síti mezi oběma OS fungují. Co se asi stane, když ten HDD (ext4!) připojím do toho konektoru? Dá se takhle jednoduše pořídit síťový disk? Nebo si ho mám přeformátovat do NTFS?

Možná bych ty poslední dotazy měl přenést do vlákna o sítích...

Uživatelský avatar
SuperUser
Příspěvky: 152
Registrován: 26 zář 2015, 20:26

Re: Odpojování externího HDD při startu Virtualboxu

#9 Příspěvek od SuperUser »

Omlouvám se, ale přesně jsem nepochopil tvůj dotaz. To jak se to chová, že se při spuštění Windows 7 tvůj externí HDD odpojí v Mintu je standardní. To tak má být. Abys ho mohl vidět ve Windows, tak se musí odpojit v Mintu. To je normální.

Já osobně jsem na dual bootu - Windows 10/Linux Mint 18.3 a všechny datové disky, externí HDD i flešky mám naformátovány na NTFS. Je to IMHO nejlepší řešení, jak přistupovat k datům z obou systémů. Takže moje rada pro tebe je: udělej si to tak taky a máš klid :)

Zamčeno