Jakou verzi/prostředí pro Lenovo E540?

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
tschudo
Příspěvky: 2
Registrován: 09 bře 2018, 23:47

Jakou verzi/prostředí pro Lenovo E540?

#1 Příspěvek od tschudo »

Dobrý den, snad jsem zvolil správnou kategorii pro dotaz. Chtěl bych poradit, jakou verzi Mint a jaké prostředí zvolit pro notebook s parametry:

procesor intel i5-4210M, 2x2.6 Ghz, 3 MB cache, 64 bit
grafika sdílená Intel HD Graphics 4600
paměť 8 GB
disk HDD 500 GB, plánuji dokoupení SSD M2 256 GB
+ tiskárna Brother L2520DW

Ptám se proto, že v článku o starších počítačích jsem se v diskuzi dočetl o celkové dýchavičnosti integrované grafiky. Notebook by nám měl sloužit, dokud neshoří. Použití je internet, přehrávání videa do 1080p včetně, kancelář, případně pak nějaké ne moc náročné extra věci jako virtualizované programy pro CNC stroje (pokud pojedou pod wine nebo něčím podobným). Na notebooku by měl být dual boot kvůli některým programům, které nejdou spustit pod linuxem (správa navigace, něco na telefony apod.). Win10 by měly být spuštěny cca 6x ročně.
Kdysi jsem fungoval na Xubuntu, s novým notebookem pak Win a na nich zůstal kvůli zmiňovaným programům. Od té doby jsem linux nesledoval. Volil bych LTS verzi s co možná nejmenší potřebou administrace po počátečním nastavení.

Na fóru jsem dotazů na HD Gr. 4600 našel minimum, proto se ptám nově.

Čekají mě nějaké známé potíže při/po instalaci? Jsem bežný uživatel, zvládnu tak Ctrl+C z webu a Ctrl+V do příkazové řádky, příp. VYP/ZAP v BIOSu.

Děkuji vám.

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jakou verzi/prostředí pro Lenovo E540?

#2 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: tschudo
Dokoupit SSD je výborný nápad, linux na tom běží sakra svižně. Co se týká OS, jsou dvě cesty - "starší" LM 17.3 nebo novinku LM 18.3. Asi to máš načtené, co je co, nebál bych se např. LM 17.3 MATE, to už je vychytané a vcelku fungující. Jednotlivé libovolné verze LM lze vyzkoušet jednoduše pomocí utility GRML, viz https://www.linux-mint-czech.cz/2015/06 ... eho-disku/ :idea:

tschudo
Příspěvky: 2
Registrován: 09 bře 2018, 23:47

Re: Jakou verzi/prostředí pro Lenovo E540?

#3 Příspěvek od tschudo »

Děkuji, kouknu na to. Budu muset disk (a tím pádem i nový systém) řešit co nejdřív, neustálé aktualizace Win10 a jízda na pozadí mu daly zabrat, změnil zvuk a nesnesitelně se zpomalil. Data jsem už přenesl na externí. Tak nevím, jestli se U18.04 dočkám včas. Díky.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Jakou verzi/prostředí pro Lenovo E540?

#4 Příspěvek od alojz »

http://www.distrotest.net/

...tu mozes online testovat linux distra,zatial tam neni vela,ale mozno ti pomoze...
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

pivoda
Příspěvky: 11
Registrován: 24 dub 2017, 09:44

Re: Jakou verzi/prostředí pro Lenovo E540?

#5 Příspěvek od pivoda »

Jak vlastně ten distrotest.net funguje? Má s tím někdo praktické zkušenosti?

Zamčeno