Jaké distro pro netbook ASRock ION 330? [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s ostatními distribucemi Linuxu než je Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Jaké distro pro netbook ASRock ION 330? [vyřešeno]

#1 Příspěvek od hank »

Předesílám, že články o možnostech nasazení různých distribucí Linuxu na slabší PC jsem si tady na webu načetl, takže předběžně si (snad?) umím aspoň částečně odpovědět. Nikde jsem ale nenašel, jestli má někdo z vás zkušenost s tímto konkrétním PC.

Po 3 letech jsem kvůli havárii jednoho stroje v domácnosti vytáhl z depozita HW zbytků, trosek a nákupních omylů :mrgreen: a na několik dní oprášil netbook ASRock ION 330, 64b dvoujádrový CPU Intel Atom 1,6 GHz, 2 GB paměti, integrovaná grafika nVidia 9400. Předtím na něm uspokojivě jely W7, ale mezitím domácnost 100% (3 stroje v provozu) přešla na LM. Měl jsem zrovna po ruce DVD s LM 17.3 Cinnamon, tak jsem ho tam z nedostatku lepších nápadů nainstaloval. Zdá se mi, že PC je s ním o dost pomalejší než před 3 lety s W7 a tak, než začnu laborovat dál, by mě zajímal váš názor. PC bych rád použil jako pohotovou zálohu schopnou okamžitého nasazení v případě nějakého budoucího zhroucení stávajícího vybavení. OS má být zvládnutelný pro 71letou seniorku, která se jakž-takž umí pohybovat na internetu (Firefox, e-mail přes html rozhraní, tj. bez pošťáka, Skype, nákupy v e-shopech, občasné sledování videa) a na PC si ukládá a prohlíží svoje digifotky. Doma je WiFi 100 Mbit síť, ale PC je připojený drátem k nejbližšímu WiFi extenderu. Moje úvahy se pohybují směrem k ponechání LM 17.3, ale s odlehčenějším prostředím, nebo bych rád zvážil - a to je ta rada, o kterou bych chtěl poprosit - jiné distro s nějakou příjemnou grafikou rozhraní a s prostředím pokud možno aspoň trochu podobným LM Cinnamon, na který si dotyčná už mezitím zvykla.

Předem děkuji za vaše názory/nápady/návrhy.

Kattienika
Příspěvky: 16
Registrován: 31 bře 2018, 12:30
Bydliště: Hostinné
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké distro pro netbook ASRock ION 330?

#2 Příspěvek od Kattienika »

Ahoj,
Zkoušel jsem třeba prostředí MATE případně Xfce? Ta nejsou tolik náročná na výkon. :)

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jaké distro pro netbook ASRock ION 330?

#3 Příspěvek od vxmery »

Ahoj,
Moje úvahy se pohybují směrem k ponechání LM 17.3, ale s odlehčenějším prostředím
Kľudne tam ten LM 17.3 nechaj, ako bolo spomínané namiesto Cinnamon použi Xfce alebo MATE.
Takisto na starší stroj je vhodný MX Linux, ktorý má default prostredie Xfce. Vyskúšaj (predveď) v Live a nech si seniorka vyberie sama čo jej vyhovuje ;)
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Jaké distro pro netbook ASRock ION 330?

#4 Příspěvek od juhele2014 »

:arrow: vxmery
Zlatá slova, naprostý souhlas. Klidně LM 17.3 MATE 64-bit (nebo xfce), Pale Moon na web, VLC nebo mpv na video, kernel 3.19.0-32 a neni co řešit ... ;)

https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Jaké distro pro netbook ASRock ION 330?

#5 Příspěvek od hank »

Tak vám všem pěkně děkuji za rady, myslím, že mi pomohly.

Timothyjexia
Příspěvky: 5
Registrován: 25 led 2019, 07:04
Bydliště: Denmark
Kontaktovat uživatele:

Jake distro pro netbook ASRock ION 330 vyreseno

#6 Příspěvek od Timothyjexia »

Hledal bych nejake turbo, takze 2,4 ci 2,5
Vykon je totiz opticky velky, ale dynamika neni volvo prednost:

Takze asi S60 ci V70?

Zamčeno