Aktualizace firmwaru CPU... ještě jednou

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Aktualizace firmwaru CPU... ještě jednou

#1 Příspěvek od hank »

Možná hloupý dotaz, ale nemám v tom jasno.

Když si v rámci aktualizací LM nainstaluju balíky označené jako aktualizace firmware pro procesory Intel (nebo podobně) a potom se rozhodnu přeinstalovat OS, ten firmware v tom procesoru zůstane? Ptám se proto, že už víckrát mi po instalaci aktualizací firmwaru CPU systém nenabootoval a musel jsem to řešit downgradem na starší jádro téže verze LM (v mém případě 18.3); v tom případě mi ovšem nejde na rozum, proč by aktualizovaný firmware se starším jádrem nekolidoval, zatímco s novějším jo. Je to vůbec firmware, tj. něco, co v procesoru zůstává a nenatahuje se to spolu s každým zavedením OS? A když tam ten firmware zůstane, co si mám vybrat pro čistou instalaci? S LM 17.3 se tyto potíže neobjevují, 18.x (x<3) jsem zatím s aktualizovaným firmwarem (nebo "firmwarem") nezkoušel. Kterou verzi, případně který kernel byste mi pro takovou čistou instalaci poradili?

Snad se mi ten dotaz podařilo zformulovat srozumitelně. Předem děkuji za rady.

Ještě konfigurace stroje a OS:
NB Acer E15 ES-571G-5310
CPU Intel Core i5200U 64b
4 GB RAM
grafika Nvidia GeForce 840M - dedikovaná VRAM 2 GB
OS LM 18.3, jádro 4.10.0-38
Cinnamon 3.6.7

juhele2014
Příspěvky: 2940
Registrován: 19 kvě 2014, 17:47

Re: Aktualizace firmwaru CPU... ještě jednou

#2 Příspěvek od juhele2014 »

V procesoru při jiné instalaci nic nezůstane. Když přejdeš do windows, např., tak by v tom byl zmatek. Si myslím. Že se ti nepovedlo nabutovat s jiným kernelem, bude spíš problém ovladačů pro bord a ostatní "železo". Když koukám na tvojí sestavu, asi bych zkusil jiný mint, cinnamon je dle zkušeností uživatelů, nejnáročnější právě na vyladěnost hardware s ovladačema. Asi tak - PC mě funguje na LM 17.3 MATE a nemám s tím žádné větší potíže. Systém je jakš takš odladěný, používám kernel 4.16.2, CPU je Pent. G4400. Pokud bys přeci jen trval na cinnamonu, utilitou ukku https://websetnet.com/use-ukuu-ubuntu-k ... el-ubuntu/ si můžeš nahrát jiné jádro a testovat a testovat ... :!:

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Aktualizace firmwaru CPU... ještě jednou

#3 Příspěvek od hank »

juhele2014 píše: 11 kvě 2018, 20:11 V procesoru při jiné instalaci nic nezůstane.
Děkuji. A proč se to teda jmenuje firmware...?

P.S.: Zatím mám s uspokojivým výsledkem vyzkoušena jádra 4.10.0-38 a 4.13.0-26.

hank
Příspěvky: 123
Registrován: 10 lis 2015, 16:56

Re: Aktualizace firmwaru CPU... ještě jednou

#4 Příspěvek od hank »

Pokud jde o Ukuu, někteří před jeho používáním varují. Co na to zdejší guruové?

Zamčeno