HDD problémy

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zpráva
Autor
Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

HDD problémy

#1 Příspěvek od Pepee »

Zdravím všechny přítomné.
Obracím se na vás s prosbou o radu. Jsem velice zoufalý a budu velmi vděčný za každou radu.
Protože vůbec nevím kde je problém, popíšu to v podobě příběhu a předem se omlouvám, že nejsem stručný.

před nějakou dobou mi začal haprovat systémový disk. Občas potřeboval opravu až kleknul do fáze, kdy data z něj nešly obnovit. A tak jsem se rozhodl si pořídit pro systém nový disk. SSD Kingston 120GB.

Nainstaloval jsem systém a nějakou dobu fungoval než začaly opět ty samé problémy. Systém při spuštění nenajel, musel jsem ručně provést příkaz fsck. V horších případech jsem musel najet na USB live a provést opravu fsck tam.
Po příkazu fsck a provedením opravy disk a systém zase naskočil a zase chvíli fungoval. Problémy začaly být postupně frekventovanější až i několikrát denně.

problém jsem zkoušel řešit reinstalací systému (několikrát). Kontrola RAM, smart, nic se neprokázalo. Zkoušel jsem i měnit kabely SATA. Kontrolovat teploty. Začal jsem se smiřovat s tím, že disk reklamuju jako vadný.

Nainstalováním nové verze mint 19 se chvíli zdálo, že se problém vyřešil. Disk fungoval cca měsíc v kuse. A pak začaly zase problémy až do samotného pádu. Disk jsem nebyl schopen obnovit. Gparted ukazoval "unlocated" nešlo vytvořit tabulku oddílů ani naformátovat.

Ten příběh by nebyl tak zajímavý, kdyby se mi ty samé problémy nezopakovaly při instalaci na úplně jiný disk. Náhoda?
Dokonce mi v průběhu instance spadl jiný, nesystémový disk zrovna připojený k systému. A dost.

Změnil jsem základní desku, grafiku, paměti RAM i procesor.
Chvíli se zdálo, že je vše v pořádku. Nainstaloval jsem systém na původní SSD Kingston. Radost mi nevydržela dlouho. Úplně stejným způsobem se zřídil úplně jiný datový disk. Gparted píše unlocated. Nejde naformátovat ani vytvořit tabulku oddílů. Testdisk nepomohl.
Přenesl jsem disk do jiné sestavy (WinXP) kde jsem data v pohodě obnovil na jiný disk, původní v pohodě naformátoval.
Při přetahování zálohovaných dat zpět do hlavní sestavy, obdobným způsobem spadl disk, kde jsem měl zálohovaná data a tím o všechna přišel.
Dnes mi spadl opět další jiný disk úplně stejným způsobem. Z ničeho nic se smaže tabulka oddílů - gparted píše unlocated a nejde naformátovat.

poznatky - linux mint19 je neumí naformátovat.
linux mint 17.3 je naformátovat umí.
testdisk v linuxu 19 nenajde nic.
testdisk v 17.3 najde, ale nedokáže obnovit.
Na sestavě zároveň provozuji i windows 7 a až na to, že to je windows, tak ho provozuji stabilně bez jakýchkoliv problémů po celou dobu = žádné pády, žádné problémy s diskem.
Stažené iso soubory pro instalaci systému jsem kontroloval pomocí md5 i sha.


Už si připadám jako blázen :(
Potřebuji jen funkční počítač bez strachu, že přijdu o data.
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

Re: harddisk problémy

#2 Příspěvek od Pepee »

Díky za odpověď.

při předělání základní desky jsem win neměl v dualbootu. Přistupoval jsem k němu pomocí změny bootu v biosu.
Ale pořád to nějak nevysvětluje, že z ničeho nic se stane disk nealokovaným bez systému souborů a nejde ani naformátovat...?
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

Re: harddisk problémy

#3 Příspěvek od Pepee »

Smart ukazoval záznamy o selháních, ale žádné vadné sektory či chyby. Já bych se i smířil s tím, že mám tři disky v háji.
Ale že windows jede vpohodě?
A že úplně nový, rok starý disk bude dělat takové problémy? To už je podezřelé a podezřelé je i to, že selhání disku je naprosto totožné se všema, ať už jde o mechanický disk nebo SSD. Zatím mi to ukazuje na to, že původce je samotný mint, což nechápu proč a dost mě to mrzí protože je to distribuce která mi naprosto vyhovuje.
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

Uživatelský avatar
tomsa91
Příspěvky: 67
Registrován: 28 čer 2013, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: harddisk problémy

#4 Příspěvek od tomsa91 »

Co se týče tvého SSD Kingston 120GB tak ten samý problém sem řešil před necelým půlrokem je možné že se stalo to co mne chybny sektor na HDD a jakmile překročíš určitou kapacitu tak ti to přes chybu nenačte. ja sem zkoušel i různé verze oprav HDD ale chybný sektor stale hazel chybu a jakmile sem překročil 50GB na HDD vždy se sekl a nenačetl takže pokud ti to píše chybný sektor tak HDD můžeš rovnou zahodit ... ja to vyřešil koupi HDD WD 500gb a vše mi funguje bez problému
Linux Mint 19.3 xfce
Kernel: 5.9.3-lowlatency
CPU: AMD A4-9125
RAM: 8GB
Grafická karta: AMD R3 (integrovaná)
Ovladače: AMD STONEY (LLVM 10.0.1)

Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

Re: harddisk problémy

#5 Příspěvek od Pepee »

Dnes mi stejným způsobem spadl další a poslední disk, co v počítači mám. Situace úplně stejná. Za běhu systému najednou nejde disk používat a pak ani přistupovat. V tichosti se na disku vše smaže včetně systému souboru. A to vždy a pouze za běhu mintu. Na disk jsem předtím nic nezapisoval, proběhlo pouze čtení dokumentů.
Windows jede úplně bez problémů i při celodenním provozu stahování souborů a instalací.

To, že by mi z ničeho nic začaly padat 4 různé harddisky úplně totožným způsobem si nemyslím, že je náhoda.
A myslím, že není náhoda, že v Mintu 19 ty disky nejsem schopen naformátovat a to ani přes live USB boot.
Ale v mintu 17 naformátovat lze.

Jsem si teď téměř jistý, že to dělá mint a rád bych věděl proč...
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

Re: harddisk problémy

#6 Příspěvek od Pepee »

Hm, ...tohle mě také napadlo... ale že by i po formátech všech systémových disků...?
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: harddisk problémy

#7 Příspěvek od segfault »

Hmm. V úvahu by připadal i rootkit v UEFI:

https://www.lupa.cz/aktuality/byl-objev ... mpaign=rss
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

Re: harddisk problémy

#8 Příspěvek od Pepee »

redhawk píše: 27 zář 2018, 16:58 ak je v iso subore tak ano
Iso jsem stahoval z oficiálních stránek a kontroloval součtem SHA.
segfault píše: 27 zář 2018, 17:04 Hmm. V úvahu by připadal i rootkit v UEFI:

https://www.lupa.cz/aktuality/byl-objev ... mpaign=rss
Měnil jsem základní desku za novou. Ale to by mohla být dobrá stopa. Mint startuju přes UEFI ale windows ne.

Hypoteticky kdyby to byl virus, jaká by byla optimální diagnoza a léčba? Instalovat Clam?
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

segfault
Příspěvky: 494
Registrován: 29 dub 2013, 21:25

Re: harddisk problémy

#9 Příspěvek od segfault »

U rootkitu jedině flash biosu. Jinak si žije dál v základní desce. Také není vyloučeno, že se snaží sám sebe zálohovat na disk, takže bych pro jistotu zformátoval i disky.
Fedora 32 MATE 64bit; kernel 5.8.11
CPU: Ryzen 9 3600X (12 core); RAM: 32 GiB

Pepee
Příspěvky: 17
Registrován: 12 zář 2015, 21:02

Re: harddisk problémy

#10 Příspěvek od Pepee »

lze nějak přijít na to, jestli to je opravdu rootkit? Abych to všechno nedělal naspelo a třeba zbytečně?
Linux Mint 18.3/19 Cinamon 64-bit / AMD- Phenome II x6 / 8GB Ram / AMD R9 280X/nvidia GTX660

Zamčeno