Ako zvoliť verziu kernelu?

Dotazy nebo názory k distribuci Linux Mint obecně
Zpráva
Autor
JohnnyS

Ako zvoliť verziu kernelu?

#1 Příspěvek od JohnnyS » 04 lis 2018, 21:55

Zdravim,

vedel by mi, prosím, niekto vysvetliť podľa čoho inštalujete/vyberáte verzie kernelu? Mal by som to vlastne aktualizovať na vyššiu verziu? Problém mám ten, že používam Mint 18.3 a kernel 4.10.0 sa mi zdal najlepsí ak som používal novší tak vypadávali ovládače nesiel internet alebo video karta. Moc nerozumiem tej problematike kernelu, kedže som v linuxe novácik.

redhawk
Guru Mintu

Re: Ako zvoliť verziu kernelu?

#2 Příspěvek od redhawk » 05 lis 2018, 07:32

JohnnyS píše:
04 lis 2018, 21:55
Zdravim,

vedel by mi, prosím, niekto vysvetliť podľa čoho inštalujete/vyberáte verzie kernelu? Mal by som to vlastne aktualizovať na vyššiu verziu? Problém mám ten, že používam Mint 18.3 a kernel 4.10.0 sa mi zdal najlepsí ak som používal novší tak vypadávali ovládače nesiel internet alebo video karta. Moc nerozumiem tej problematike kernelu, kedže som v linuxe novácik.
no pri LM sa mi osvedcilo:
1. netreba jadro upgradovat na vyssiu verziu pokial vsetko funguje a je optimalne ponechat jadro take ako zaradil clem (autor LM).
2. neprechadzat na najnovsiu verziu LM aspon do 2, 3 tej verzie (osvedcilo sa mi ze po stabilnej 17tke 18tka bola pouzitelna az pri 18.3, pri LM 19 je to zatial take iste)

pri inych distribuciach je to ine.
ale vcelku plati,
pokial vsetko funguje neaktualizovat jadro.
Pravděpodobně kecám.
Hlúposť užívateľa je úmerná jeho právam.
Podstatou pirátstva nie je túžba ľudí kradnúť, ale neschopnosť predať im veci, ktoré chcú.

JohnnyS

#3 Příspěvek od JohnnyS » 05 lis 2018, 11:18

Aha, no a ked si vezmeme situaciu, ze mam niake problemy da sa niako vybrat vhodna verzia jadra pri, ktorej veci funguju alebo idem len pokus-omyl a skusam rozne verzie, ktora mi bude sediet?

redhawk
Guru Mintu

#4 Příspěvek od redhawk » 05 lis 2018, 12:15

JohnnyS píše:
05 lis 2018, 11:18
Aha, no a ked si vezmeme situaciu, ze mam niake problemy da sa niako vybrat vhodna verzia jadra pri, ktorej veci funguju alebo idem len pokus-omyl a skusam rozne verzie, ktora mi bude sediet?
no lepsie ako pokus omyl je specifikovat problem.
Ono zmena kernelu neriesi casto problem, ktory moze byt inde, v ovladacoch, v knizniciach, v DE a podobne.
Rovnako ako problem s instalaciou vo Windows sa neriesi povysenim Windows (napr zo Win 7 na Win 10)
Pravděpodobně kecám.
Podstatou pirátstva nie je túžba ľudí kradnúť, ale neschopnosť predať im veci, ktoré chcú.

vxmery
Poradce Mintu

#5 Příspěvek od vxmery » 05 lis 2018, 15:40

da sa niako vybrat vhodna verzia jadra pri, ktorej veci funguju alebo idem len pokus-omyl a skusam rozne verzie, ktora mi bude sediet?
Práve preto Linux obsahuje fičúru "LIVE" kde jednoducho naštartuješ stroj s distribúciou, ktorá ti vyhovuje a bez akejkoľvek inštalácie si "naživo" vyskúšaš ako spolupracuje HW a ovládače. Kopu bývaých windowsákov o tom nevie a hneď sa vrhajú do inštalácií. A takisto sa doporučuje začiatočníkom začínať s tzv. LTS verziami distribúcií.
Linux Mint 19.2 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

redhawk
Guru Mintu

#6 Příspěvek od redhawk » 05 lis 2018, 17:25

vxmery píše:
05 lis 2018, 15:40
da sa niako vybrat vhodna verzia jadra pri, ktorej veci funguju alebo idem len pokus-omyl a skusam rozne verzie, ktora mi bude sediet?
Práve preto Linux obsahuje fičúru "LIVE" kde jednoducho naštartuješ stroj s distribúciou, ktorá ti vyhovuje a bez akejkoľvek inštalácie si "naživo" vyskúšaš ako spolupracuje HW a ovládače. Kopu bývaých windowsákov o tom nevie a hneď sa vrhajú do inštalácií. A takisto sa doporučuje začiatočníkom začínať s tzv. LTS verziami distribúcií.
pri ubuntu a lm sa stava ze pod live vsetko ide (dovod je pouzitie vsetkych dostupnych ovladacov)
a po instalacii utrum (broadcom, Niektore RTL wifi, zvukovky (Xonar ci SB) a pod.

zvysok je presne o rozdielnosti Windows a Linux
Pravděpodobně kecám.

tomsa91
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od tomsa91 » 05 lis 2018, 20:20

Ja sem pouzival kernel 4.15.0.38 na mintu 18.3 a vse mi fungovalo ale je mozne ze to dela hw tyto vypadky ale stejny problem jsem resil na lm19 kdy se mi freezoval pc na kernelu 4.16+ take mi vypadavali graficke ovladace a internet a tak jsem presel na ubuntu 18.04 s prostedim cinnamon a vse funguje
Linux Mint 19.2 Cinnamon
Kernel: 5.0.3-lowlatency
CPU: AMD Athlon X4 860K Black Edition
RAM: 18GB
Grafická karta: Saphire AMD RX 550 4GB
Ovladače: Mesa 19.3 (LLVM 9.0)

vxmery
Poradce Mintu

#8 Příspěvek od vxmery » 05 lis 2018, 21:17

a po instalacii utrum
Už som sa bál, že si nerýpneš :lol:
Linux Mint 19.2 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

redhawk
Guru Mintu

#9 Příspěvek od redhawk » 05 lis 2018, 21:28

vxmery píše:
05 lis 2018, 21:17
a po instalacii utrum
Už som sa bál, že si nerýpneš :lol:
to nie je rypnutie.
kazde live distro obsahuje velke mnozstvo driverov a "neutralne nastavenia" prave aby to islo.
po instalacii ale casti chybaju.
a bezny uzivatel ma hlavu v smutku ze live islo a po instalacii je to naprd.
najcastejsi problem wifi
Pravděpodobně kecám.

menom
Guru Mintu

#10 Příspěvek od menom » 06 lis 2018, 09:34

.

Broadcom je asi najviac viditelny.
Za to nemoze linux. Je nutne pripomenut, ze za tieto problemy mozu hlavne vyrobcovia hw.

Vo vacsine pripadov sa to da poriesit.

.

Odpovědět