Moje nastavení LM mate v bodech :-D

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#1 Příspěvek od Allconius »

Ahoj, tak jsem si říkal, že sem hodím "svůj" neboli spíše linux-mint-czech.cz "manuál" pro instalaci LM pro případnou kritiku, hlavně by mě zajímalo jestli používáte taky níže uvedený SW nebo něco lepšího:

1. Po instalaci udelat aktualizace (dole na liste symbol stitu)

2. DOINSTALOVÁNÍ ČEŠTINY
Start-Ovládací centrum-Language support-doinstalovat cestinu

3. Zobrazení koše na ploše - správa systému-nastavení pracovní plochy

4. Pokud je grafika NVIDIA
terminal:
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current nvidia-settings
RESTART PC

Pokud je Intel tak nic nemenit


5. LibreOffice
- nastavit bootovani do pameti pri spousteni pc, nastavit persovas, nastavit ukladani do doc a xls


6. VÝBĚR TÉMATU (Themes)
pravy na plose-vybrat dole nastaveni plochy jit do zalozky motiv a dat motivy online a vybrat
Ikony
http://gnome-look.org/content/show.php/ ... tent=82403

7. uživatele a skupiny
Start-uživatele a skupiny-vytvoreni dalsich uzivatelu

8. Ovládací centrum-System-Přihlašovací okno-Místní-
nastavuje vzhled prihlasovaciho okna (login)
http://gnome-look.org/content/show.php/ ... tent=61449

9. PRŮSVITNÝ HLAVNÍ PANEL
Pravým klepněte na panel → vlastnosti→ pozadí → jednolitá barva a styl nastavte na zcela průhledný.
Ovšem můžete se dostat do potíží, pokud používáte výchozí téma oken (Mint – X),
pod ikonami upozornění bude mít panel stále šedou barvu. Můžete buď změnit
téma (mě osobně se stejně vůbec nelíbí.), ale pokud z nějakého důvodu to
téma chcete musíte trošku zabrousit do terminálu.
1.Spusťte terminál
2.Přejděte do složky /usr/share/themes/Mint-X/gtk-2.0/Apps/panel.rc
3.Najděte soubor panel.rc a otevřete ho s právy správce v textovém editoru
4.Hledejte výskyty „Panel/panelbg.png“
5.Odkomentujte všechny výskyty (# před první znak řádku)
6.Uložte soubor
7.Jděte do Nastavení → Vzhled → Změňte na jiné téma oken a pak
zpátky a panel by již měl být zcela průsvitný.


10. přidání anglické klavesnice
Ovládací centrum-Hardware-Klávesnice-Rozložení-přidat anglické


11. VPN
1. nainstalovat VPNC ze spravce SW
2. seznam nainstalovanych balicku musi byt:
- vpnc
- network-manager-vpnc-gnome
- network-manager-vpnc

12. SPOUSTEC NA PLOSE (Bat soubor)
Vytvořit klasickej textovej soubor a zadat:
#!/bin/bash
wine '/home/michal/The Chronicles of Emerland Solitaire/solitaire.exe'
ve vlastnostech nastavit "povolit spousteni"

13. SPOUSTENI SOUBORU AUTOMATICKY
Otevřete si správce souborů Nemo (nebo Caja v MATE), na panelu nabídek klepněte na “Upravit” a pak “Předvolby” a otevřete se vám okno “Předvolby správy souborů”
V okně “Předvolby správy souborů”, klikněte na kartu “Chování” a zobrazí se vám tři možnosti pro spustitelné textové soubory. Výchozí nastavení je to třetí (“Vždy se ptát”), které spouští ono vyskakovací okno. Chcete-li spouštět skripty ihned po dvojkliku, zvolte si první možnost (“Spouštět spustitelné textové soubory při otevření”)

14. SENSORS na PANEL
spravce balicku a vybrat mate-sensors-*

15. USB ve VIRTUALBOXU
http://www.linux-mint-czech.cz/zprovozn ... rtualboxu/
ovladaci centrum - uzivatele a skupiny - spravovat skupiny - pak dej pridat napis do okynka vboxusers a zaskrtni si svuj profil a dej OK

16. SOFTWARE

GParted
- SW pro formátování disků
je součástí instalace LM

Silicon Empire Burner
- SW pro vypalovačku + ISO mount
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps
sudo apt-get update
sudo apt-get install silicon-empire

QWinFF
- video konvertor
sudo apt-add-repository ppa:lzh9102/qwinff
sudo apt-get update
sudo apt-get install qwinff

Tribler
- bittorentový klient
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/tribler
sudo apt-get update
sudo apt-get install tribler

wxCam
- SW pro webovou kameru
http://wxcam.sourceforge.net/

UNetbootin
- SW pro vytváření bootovací flashky
Správce Softwaru -> UNetbootin

TeamViewer
- SW pro vzdálenou správu PC
http://www.teamviewer.com/cs/download/linux.aspx

Remmina
- vzdálená plocha pro linux
Správce Softwaru -> Remmina

Skype
Správce Softwaru -> Skype

Pidgin
je součástí instalace LM

Oracle VM VirtualBox
- SW pro virtualizaci PC
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

VLC media player
- SW pro přerávání videa
je součástí instalace LM

GIMP
- SW pro editaci obrázků
je součástí instalace LM

XAMPP
- Apache, PHP, MySQL
http://www.apachefriends.org/en/xampp-linux.html

Wine
Správce Softwaru -> Wine

Variety
- SW pro automatickou změnu pozadí
sudo add-apt-repository ppa:peterlevi/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install variety

17. spusteni oken
startx

18. vypisovani ovladacu
/var/log/Xorg.0.log

19. zabiti procesu
ctrl+alt+f1
killall <proces>
ps axf //list procesu
kill <cislo procesu>
zpet alt+f1-7 z textove konzole a ctrl+alt+f1-7 z X-oken

20. AUTOREMOVE
sudo apt-get autoremove

21. AKTUALIZACE JADRA
aktualni jadro:
http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade && sudo apt-get autoremove
--------------------------------------------------------------------------------
cd /tmp
--------------------------------------------------------------------------------
32 bit:
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/ma ... 5_i386.deb
--------------------------------------------------------------------------------
64 bit:
wget http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/ma ... _amd64.deb
--------------------------------------------------------------------------------
sudo dpkg -i *.deb
--------------------------------------------------------------------------------
sudo update-grub2
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#2 Příspěvek od ulo »

Dobrý popis. Klidně sem dejte, ještě někdo nějaký svůj postup a i na další grafická prostředí, páč mě tak napadá až najdu čas, že bych stvořil nějaký návod pro upgrade systému na naší wiki - použil bych, se svolením autorů těchto návodů, výcuc z jejich postupů. Mohlo by to velmi pomoci ostatním uživatelům při bádání a hledání, jak na to :-)

Můj, takový rychlý, postup upgradu LinuxMintu KDE je zde:

1. udělat si zálohu /home (třeba přes MintBackup, z terminálu přes TAR nebo jiným nástrojem, popř. jen překopírovat na jiný disk, když je k dispozici), popř. vymazat již nepotřebné adresáře - zkontrolovat si, jestli mám v záloze i skryté soubory a adresáře, pak si připravit nové zdroje softwaru a seznam všech PPA, které používám pro instalaci v novější verzi Mintu

2. vytvořit si seznam již nainstalovaných balíčků např. přes MintBackup:
"Zálohovat vybraný software" >> zvolit kam se má seznam uložit >> Vpřed >> vybrat "Vybrat vše" nebo si vybrat určité balíčky >> Použít

3. nabootovat stáhnuté a vypálené LiveDVD nové verze LinuxMintu, který chci používat

4. při nabootování LiveDVD vybrat nejprve "Check disk integrity" pro kontrolu správnosti vypálení DVD

5. znovu nabootovat z LiveDVD a již vybrat "Start Linux Mint"

6. jakmile systém najede, tak zkontrolovat, jestli mi vše funguje (zejména graf. karta a efekty 3D, internet s kabelem, internet s wifi, popř. zkontrolovat, jestli systém vidí všechen můj HW např. přes příkaz: inxi -Fx)

7. pokud je vše v pořádku, tak kliknout na ikonku na ploše "Install" a spustí se normální instalace

8. při instalaci zvolit "Specify partitions manually (advanced)" >> vybrat / oddíl stávající verze Mintu >> zadat formátovat na ext4 (nebo jiný FS, který preferujete)

9. potom vybrat oddíl pro /home, ale ten neformátovat (zůstanou tak na něm data) >> pokračovat v normální instalaci (a vytvořit stejné uživatele jací byli v starém systému - tak to dělám já, páč mám stále stejné uživatele, ale není to podmínka, protože ze zálohy /home se pak i novému uživateli dají nakopírovat data a konfigurace aplikací)

10. po instalaci přidat všechny PPA a zdroje, samozřejmě upravenými pro novější verzi Mintu a udělat update zdrojů (z terminálu přes známý příkaz sudo apt-get update nebo ze Synapticu)

11. obnovit nainstalované balíčky ze seznamu balíčků (z bodu 2.) přes MintBackup "Obnovit vybraný software" (v tomto bodě je potřeba mít přidány už všechny zdroje a PPA, protože jinak by se balíčky z neexistujících zdrojů v systému nemohly nainstalovat a přihlásily by se o slovo chyby)

12. ze zálohy nakopírovat uživatelům konfigurační soubory a data do /home (když se formátoval i oddíl /home nebo pro čistou instalaci bez předchozí instalace)


Možná jsem na něco zapomněl, ale od toho tu všichni jsme, abychom se na chyby upozorňovali, takže tímto dopředu za případná upozornění děkuji.
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

admin

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#3 Příspěvek od admin »

To Allconius, což takhle, že by ses připojil k týmu a občas vyšpulil nějaký článek na web? Ten návod je super a i s obrázky by to byl bezva článek. Takhle to tu stále vypadá jako One Man Show......

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#4 Příspěvek od Allconius »

Ahoj a jak se připojím abych mohl psát článek? můžu jen dávat komentáře
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#5 Příspěvek od ulo »

Allconius píše:Ahoj a jak se připojím abych mohl psát článek? můžu jen dávat komentáře
To ti povolíme my - psaní je Satapouchova akce, tak to jistě udělá a vysvětlí ti psaní článků v redakčním systému (pokud nemáš zkušenosti), vyčkej :-)
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

admin

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#6 Příspěvek od admin »

Ideální by bylo spojit se přes google talk nebo něco podobného... nebo na našem pokecu bychom se mohli domluvit. Řešit to zde je na dlouhé lokte... Napiš, kdy bys byl k dispozici a zkusíme se nějak spojit.

Uživatelský avatar
Allconius
Příspěvky: 820
Registrován: 06 čer 2013, 18:42
Bydliště: Brno

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#7 Příspěvek od Allconius »

cca v 20h bych mohl být na pokecu zatím ahoj :-D
LinuxMint 19 MATE (64bit) # MSI Z77A-G43, i3-3220 CPU @ 3.30GHz, NVIDIA GeForce GT 730, KHX1600C9D3P1K2/32G, WD20EFRX, Kernel: 4.15.0-43-generic x86_64

kamowski

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#8 Příspěvek od kamowski »

že by napokon vzniklo nejaké spoločné dielo? :)
fajn
nedá sa na to (tvorba článku viacerými autormi) použiť wiki alebo niečo iné?

to: ulo
a) v bode 1 by trebalo dať návod na zálohovanie ppa a kľúčov, obnovenie z týchto záloh potom doplniť v bode 10

b) medzi body 7-8 by som pridal "zvoliť jazyk" :)
niekoľko krát už bol riešený problém s lokalizáciou ako takou, pri tom je to logicky prvý krok pri inštalácii LM
(teraz nemám na mysli doinštalovanie jazykovej podpory po inštalácii OS)
aj na wiki v sekcii:
http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... acni_navod
je k tomu len nenápadná poznámka v texte

c) v bode 9, postupujem ako som opísal tu
v časti "Príprava"

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#9 Příspěvek od ulo »

kamowski píše:že by napokon vzniklo nejaké spoločné dielo? :)
fajn
nedá sa na to (tvorba článku viacerými autormi) použiť wiki alebo niečo iné?
Psal jsem, že jsem chtěl sepsat na Wiki nějaký obecný návod na upgrade a how to bych si vzal nejen ze svého výše popsaného postupu, ale i od jiných, kteří mohou mít další postřehy a doplňky. Takže odpověď je: ano, finální verze bude na wiki.
Díky za postřehy, budu je zohledňovat v návodu a s tvým dovolením i postupy z tvého článku na webu, jak jsi dal odkaz. Ono je to tak nějak pořád stejné, takže kostru upgradu máme stejně všichni stejnou - lišíme se jen detaily nebo postupy zálohy apod. :-)
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

ulo
Příspěvky: 481
Registrován: 31 říj 2012, 16:08

Re: Moje nastavení LM mate v bodech :-D

#10 Příspěvek od ulo »

Tak jsem něco stvořil a budu to postupně upravovat, jak bude čas a nápady. Mrkněte na to zde a klidně mi napište nápady či připomínky: http://wiki.linux-mint-czech.cz/doku.ph ... ejsi_verzi
LinuxMint 17.3 KDE (64b) - AMD Athlon II X2 270, MB ASUS M5A78L LE, RAM 8 GB, ATI Radeon HD4350
LinuxMint 17.3 KDE (32b) - DELL Latitude D530

Zamčeno