Přechod z LM17.3 na LM18.3

Problémy a zkušenosti s programy, softwarovými nástroji nebo balíčkovacími systémy pro jejich instalaci
Zamčeno
Zpráva
Autor
somi
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2014, 13:38

Přechod z LM17.3 na LM18.3

#1 Příspěvek od somi »

Zdravím všechny. Jelikož koncem roku 2018 končí podpora LM17.3 se kterým jsem nadmíru spokojen, rozhodl jsem si vyzkoušet LM 18.3, který má podporu do roku 2021. Chtěl bych se zeptat na několik drobností.
a) V 17.3 je v Dolphinu v menu položka Root akce, ve které se dají velice pohodlně měnit práva souborům nebo celým složkám. V 18.x už tato položka není. Respektive, v 18.1 na live je, ale po instalaci zmizne. Mohl by mi někdo poradit, jak ji do Dolphinu v 18.3 dostat? Úplně stejnou položku má i Krusader, takže by se to dalo v případě problému řešit přes něj. Stává se, že je fleška po formátování jen pro zápis a tímto se to jednoduše změní bez potřeby konzole.

b) Proč se musím na Skype po každém spuštění přihlašovat?
c) Proč v 18.x nejde dát na každou plochu jiné pozadí a různé widgety?
d) LM 18.x nemá v jádru podporu grafického tabletu Vacom, což je pro mne dost mínus.

Obrázek

JInak se mi prostředí LM18.3 líbí. Je svižné a nepadá. Zkoušel jsem Xfce, gnome, Lubuntu s XfQt, Unite, Cinnamon (ten je asi pro mne nejhorší)... Líbí se mi Deepin, ale ten má zase problémy s balíčky. Nic mi nesedí tak jako KDE. Takže věřím, že se mi i LM18.3 dovede přetvořit k mé spokojenosti.
Používám linux už hodně dlouho, nikdy v něm však nevrtám do hloubky. Věřím, že mi machři dovedou pomoci.
A ještě jedna věc. Bylo by nebezpečné zůstat u 17.3, která ztratí podporu? To je blbá otázka že? Dík.
Naposledy upravil(a) somi dne 25 lis 2019, 10:05, celkem upraveno 1 x.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj somi,
Jelikož koncem roku 2018 končí podpora LM17.3
Podpora končí až v apríli (dubnu) 2019, netreba sa ponáhľať Tiež fachčím na 17.3 (Cinnamon). Verzie 18 a 19 sú dizajnovo parádne ale aj dosť zabugované. Uvidíme s čím príde 19.1 okolo Vianoc.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

somi
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2014, 13:38

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#3 Příspěvek od somi »

To je dobrá zpráva. S 17.3 se mi nechce loučit, je fakt spolehlivá. Jediné, co mi blbne je přehrávání streamu a některých odkazů v Youtube. Asi Flash player. LM 18.3 má prý být poslední distro LM s KDE. Z Cinnamonu mám nepříjemný pocit, Mate je pro toho, kdo je zvyklý na KDE takové primitivní. Snad ještě Xfce. Jinak bych byl asi nucen přeskočit na něco jiného. Nabízí se mi KDE Neon. Tak uvidíme. Dík za odpověď.

Uživatelský avatar
alojz
Příspěvky: 1384
Registrován: 14 pro 2016, 21:04

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#4 Příspěvek od alojz »

zvyklý na KDE takové primitivní. Snad ještě Xfce.-toto odborne zistenie som nemohol nechat bez povsimnutia,a pokracovanie-Nabízí se mi KDE Neon...aneb necitame,co napiseme... :ugeek: :ugeek: :ugeek:
AMD Ryzen 5
RADEON RX 6400 dual

somi
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2014, 13:38

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#5 Příspěvek od somi »

Alojz - nepochopil jsem smysl tvého příspěvku. Začínal jsem na Ubuntu, myslím 7, to už je snad více než deset roků. Po krátké době jsem zkusil PClinuxOS a Kde mne dostalo. Pak následoval LM 13 a na LM jsem dodnes. Takže pro mne je KDE to nejlepší a ať zkouším cokoliv jiného, vždy skončím u KDE. Nevím, co používáš ty, možná Puppy, je to tvoje věc. Vše co jsem napsal, je správně. Ani jedno prostředí podle mne na KDE nemá, všechno ostatní by pro mne byly nepříjemné začátky, na které bych si musel zvykat.

Uživatelský avatar
tomsa91
Příspěvky: 67
Registrován: 28 čer 2013, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#6 Příspěvek od tomsa91 »

somi píše: 20 lis 2018, 23:14 Alojz - nepochopil jsem smysl tvého příspěvku. Začínal jsem na Ubuntu, myslím 7, to už je snad více než deset roků. Po krátké době jsem zkusil PClinuxOS a Kde mne dostalo. Pak následoval LM 13 a na LM jsem dodnes. Takže pro mne je KDE to nejlepší a ať zkouším cokoliv jiného, vždy skončím u KDE. Nevím, co používáš ty, možná Puppy, je to tvoje věc. Vše co jsem napsal, je správně. Ani jedno prostředí podle mne na KDE nemá, všechno ostatní by pro mne byly nepříjemné začátky, na které bych si musel zvykat.
Já jsem take začal na ubuntu myslím 10.04 pak jsem přešel na LM 13 KDE časem sem přešel na LM 18.3 Cinnamon, ale dnes už používám Manjaro 18 KDE protože má rolling relase takže nemusím pořad reinstalovat system a stale ho mam aktualní sice je založený na Arch linux což mne ze začatku dostalo vetšina commandu byla jina než na ubuntu ale strašne rychle jsem si na něj zvykl. Výhoda automatická detekce hw a instalace ovladaču což na ubuntu chybí hlavně u grafic. karet a díky octopi jsem prakticky nemusel nic instalovat přes command kromě discordu
Linux Mint 19.3 xfce
Kernel: 5.9.3-lowlatency
CPU: AMD A4-9125
RAM: 8GB
Grafická karta: AMD R3 (integrovaná)
Ovladače: AMD STONEY (LLVM 10.0.1)

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#7 Příspěvek od Klaykap »

somi píše:A ještě jedna věc. Bylo by nebezpečné zůstat u 17.3, která ztratí podporu? To je blbá otázka že? Dík.
Asi sa to bude machrom na počítače zdať divné, ale ja nikdy neaktualizujem systém ak nemusím. Proste ja sa na to dívam tak že všetko funguje, tak radšej nebudem nič ďalšie skúšať. Čiže ja na 17.3 zostanem aj po tom keď sa skončí podpora lebo aj tak neaktualizujem. Nebezpečnosť tohto prístupu myslím je iba že v systéme môže byť nejaká bezpečnostná diera ktorá nebude zaplátaná. Ibaže to sa týka kernelu linuxu a ten si môžeš aktualizovať aj keď skončí podpora LM 17. Asi sa vám tento prístup zdá divný ale ja som spokojný.

somi
Příspěvky: 42
Registrován: 29 led 2014, 13:38

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#8 Příspěvek od somi »

Taky uvažuji nad tím, že bych přešel na Manjaro 18. LM 18.3 má opravdu problémy s grafikou, občas spadne obraz a zobrazí se chybové hlášení. Většinou je to při přepínání ploch v levém rohu monitoru. Co mi u 18.3 šíleně vadí, je pomalé vypínání PC. U 17.3 to bylo jenom Blik, u 18.3 i minutu a půl. RAM mám 8GB, tím to nebude. Taky mám problémy s připojováním disků, občas mi to některý nepřipojí. To mi např. u LM 17.3 nedělalo. Mám ale obavy, jestli v Manjaru najdu všechny programy, které používám v LM. Jakou příponu mají balíčky u Manjara, kdybych je chtěl hledat na internetu? Třeba app Notecase, Avidemux, Pencil 2D, Truecrypt...?

Uživatelský avatar
tomsa91
Příspěvky: 67
Registrován: 28 čer 2013, 12:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z LM17.3 na LM18.3

#9 Příspěvek od tomsa91 »

somi píše: 25 lis 2019, 10:14 Taky uvažuji nad tím, že bych přešel na Manjaro 18. LM 18.3 má opravdu problémy s grafikou, občas spadne obraz a zobrazí se chybové hlášení. Většinou je to při přepínání ploch v levém rohu monitoru. Co mi u 18.3 šíleně vadí, je pomalé vypínání PC. U 17.3 to bylo jenom Blik, u 18.3 i minutu a půl. RAM mám 8GB, tím to nebude. Taky mám problémy s připojováním disků, občas mi to některý nepřipojí. To mi např. u LM 17.3 nedělalo. Mám ale obavy, jestli v Manjaru najdu všechny programy, které používám v LM. Jakou příponu mají balíčky u Manjara, kdybych je chtěl hledat na internetu? Třeba app Notecase, Avidemux, Pencil 2D, Truecrypt...?
Manjaro je super OS ale momentálně od doby co vyšel LinuxFX WindowsFX(založený na LM 20) tak používám jej protože je založený na linux mint 20 a vypadá jako windows 10 a hodně věcí se starat nemusíš jelikož ti to system nainstaluje při instalaci a ve wine je tam tlačítko v nastavení a vše důleží pro fungovaní her WINDOWS programu ti instaluje automaticky...
Linux Mint 19.3 xfce
Kernel: 5.9.3-lowlatency
CPU: AMD A4-9125
RAM: 8GB
Grafická karta: AMD R3 (integrovaná)
Ovladače: AMD STONEY (LLVM 10.0.1)

Zamčeno