Oprava [vyřešeno] Vyřešeno

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Oprava [vyřešeno]

#1 Příspěvek od Salus »

Zdravím příznivce Linux,
pánové mohl by mi někdo poradit? Mám problém v tom, že když otevřu Notebook, tak ho ani nemusím zapínat a hned se mi tam objeví tato informace viz, příloha foto1 a když odkliknu F1,2,3, tak mi teprve pak začne notebook nabíhat. Další problém nastane, když otevřu internet, tam se objeví zase toto viz příloha foto2,3, s tím, že nemám nějaký platný certifikát ohledně nastavení času. Musím odkliknout aktualizaci a čekat než se nastaví správné datum a čas. Nevím jak to nastavit, nebo opravit, tak, aby to běželo tak jak dříve. To znamená bez všech těch upozornění a zbytečného klikání.
Byl by někdo tak laskav a mohl by mi poradit.

Předem děkuji.
Sálus.
Přílohy
IMG_20181219_112851.jpg
Snímek obrazovky pořízený 2018-12-21 18-14-22.png
IMG_20181225_192117.jpg

Adem
Příspěvky: 132
Registrován: 20 dub 2016, 13:21

Re: Oprava

#2 Příspěvek od Adem »

Odhaduji špatná baterie 3V pro CMOS a TIME čipy. Pokud máš špatný čas a datum, zdají se neplatné certifikáty pro weby.
LinuxMint 21.1 MATE 64b, i5-9600KF, RAM 32GB, SSD 240GB, nVidia GTX3050 8GB. - Kodi 20.1 Nexus

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Oprava

#3 Příspěvek od Salus »

Adem, děkuji za info, ale mohl bys mi blíže vysvětlit něco o těch baterií a čipu. Nevím, vůbec o co se jedná, ani kde to hledat a hlavně, co s tím. Jinak já mám vyndanou baterii a jedu jen přes sít. Do teď to bylo bez problému, ale podle toho, co píšeš, tak jestli by to také nemohla být příčina problému.
Salus.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Oprava

#4 Příspěvek od Ventero1 »

No to musíš rozebrat notebook a tu udržovací baterii - nejspíš CR2032 - musíš vyměnit za novou. Problém se objevuje právě proto (jestli je to ta příčina, jako že může), že máš vyndanou tu hlavní baterii. Tím pádem máš větší nápor na tu udržovací a její skomírání se právě proto projeví ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Oprava

#5 Příspěvek od Salus »

Ventero1 děkuji za info. vypadá to, že mi nic jiného nezbude, než navštívit opraváře.

Salus

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Oprava

#6 Příspěvek od vxmery »

Jinak já mám vyndanou baterii a jedu jen přes sít
Prečo máš vybratú baterku? Ak je nefunkčná, dá sa repasovať. Otázka je či sa to oplatí. Čo to je za notebook? CPU? RAM? Probližne rok výroby... Daj nejaké údaje.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Oprava

#7 Příspěvek od Ventero1 »

Presne ...
Hlavne tu malou baterku koupis nejhur za 40,- kdekoliv v elektru a kdyz zadas na youtube model sveho ntb, tak mas velkou sanci najit videonavod, jak ho rozebrat. Aka:
"disassembly acer g5435", "replace cmos battery lenovo ip110", "clean dell latitude e6030" apod ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Oprava

#8 Příspěvek od Klaykap »

Keď rozoberieš počítač hneď zbadáš takú malinkú placatú baterku. Tá udržuje pamäť CMOS v ktorej je čas. Vyber ju a daj tam novú, možno budeš musieť nastaviť správny čas aj v BIOSe, ale to je maličkosť.

Salus
Příspěvky: 240
Registrován: 25 říj 2015, 09:57

Re: Oprava

#9 Příspěvek od Salus »

Chlapy, všem vám moc děkuji za zájem o můj problém a o užitečné informace.
V momentě, když jsem dal do notebook, tak se celý problém vyřešil. A vše funguje tak jak má.
Pro "vxmery" baterku jsem měl vyndanou proto, že jsem jel jen přes síť a myslel jsem, že si baterku pošetřím, aby se mi neničila a jak je vidět, tak jsem si tím zničil jinou baterii. Jinak mám notebook Dell - viz. foto.
Ještě jednou děkuji všem.
Salus.
Přílohy
Snímek obrazovky pořízený 2017-03-04 21-34-11.png

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Oprava

#10 Příspěvek od Ventero1 »

Tak je to jasne, co jsme si mysleli - CMOS baterka je vybita ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno