Jaký Linux (distribuci) zvolit

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Jaký Linux (distribuci) zvolit

#1 Příspěvek od Marion108 »

Dobrý den,
měla jsme roky na starém počítačí xubuntu.
Nyní mám nové pc Ascer aspire ES 15 s předintalovaným win 10. Bohužel systém je tak šíleně nestabilní, oproti té xubuntě, že chci přejít na linux. A protože jsem negramota počítačový, tak vás prosím o radu jaký linux zvolit. Zbytek už snad nějak zvládnu... Jen nevím který vybrat. Děkuji.
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 08 led 2019, 20:37, celkem upraveno 1 x.
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Jaký linux zvolit

#2 Příspěvek od Ventero1 »

Tak zrovna u Aceru si trochu uzijes s preinstalaci - nastesti pro Tebe jsem do sekce tipy a triky dal navod, jak to provest :D
Kdyby jsi mela problem, tak tu zaloz vlakno a dame to nejak do kupy ...

Zalezi na sile HW - procesor hlavne, pak uved grafiku a ram. To pak urci siri vyberu. Pak muzem davat tipy a podkladat je ...
Osobne se drzim zmineneho Xubuntu - tam mas i vyhodu, ze jsi na nej zvykla a uz vis, ze ti vyhovuje - to je obrovska deviza. A jak je celkem svizne na pleckach, tak je bleskove na silnych masinach ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#3 Příspěvek od Marion108 »

Dekuji za odpoved. Musela jsem se prihlasit na mobilu protoze acer mi opet zamrzl, dnes uz asi po dvacaty, prakticky cely den to resim s podporou od microsoftu a nevede to nikam... takze:

Intel Celeron processor N3350
Intel HD Graphic
4GB DDR3 L Memory

Priznavam, chvili jsem si hrala s myslenkou si HDD rozdelit a mit oba systemy, ale po dnesku jsem to zavrhla.
Kamarad doporucil linux mint xfce 32 bit, tak proto se ptam tu a ne na ubuntu, popravde nevim jaky je mezi mint a ubuntu rozdil.

Btw. Nemuzu psat sz, tak jen tu, Ventero1, hezky citat v podpisu.
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#4 Příspěvek od Marion108 »

Tak jsem koukala na Tvuj navod Ventero1, a bez muceni priznavam, moudra z toho nejsem... :( Ted z toho fakt mam obavy, protoze win nekdy zamrzne uz po peti minutach od spusteni a nejsem si jista, zda tam jeste neco stihnu, dnes jsem horko tezko zalohovala nejnovejsi data...misto psani clanku. :roll: win zamrzne a nejde s tim nic, bud hodit z okna nebo na prasaka vypnout... nebo to rovnou hodi stopcode... a zase vypnot a to delam porad dokola, cely den...
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Livan
Příspěvky: 317
Registrován: 16 kvě 2014, 21:15

Re: Jaký linux zvolit

#5 Příspěvek od Livan »

Marion108 píše: 08 led 2019, 19:21 Dobrý den,
měla jsme roky na starém počítačí xubuntu.
Nyní mám nové pc Ascer aspire ES 15 s předintalovaným win 10. Bohužel systém je tak šíleně nestabilní, oproti té xubuntě, že chci přejít na linux. A protože jsem negramota počítačový, tak vás prosím o radu jaký linux zvoli. Zbytek už snad nějak zvládnu... Jen nevím který vybrat. Děkuji.
Vzhledem k tomu, že tam máš předinstalovaný win10, 64 bitový procesor a dost RAM, dá se předpokládat, že máš windows nainstalovaný na GPT disku v režimu UEFI. Pro tuto kombinaci musíš použít 64 bitový xubuntu, protože 32 bitové nezvládá instalaci v UEFI režimu a přepnutí UEFI do BIOS kompatibilního módu není vždy možné. Taktéž bys musela převést disk z GPT na mbr (msdos). Koneckoncú máš tam 64 bitový procesor, tak proč nepoužít i 64 bitový xubuntu. Mimochodem ta nestabilita múže být zpúsobena i hardwérovým problémem. Ja mám na svém domácím i pracovním PC win10 stabilní.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jaký linux zvolit

#6 Příspěvek od vxmery »

Ahoj Marion,
Nyní mám nové pc Ascer aspire ES 15
Ako píše Livan - mrznutie môže byť spôsobené aj HW problémom. Ak je ten Acer nový, tak ho choď reklamovať. Čo sa týka Linuxu - ak si zvyknutá na Xubuntu, tak zostaň pri ňom. Použi verziu Xubuntu 18.04 LTS 64 bit
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#7 Příspěvek od Marion108 »

Zdravim, dekuji. To jste me moc nepotesili s tim HW. PC mam rok, je v zaruce. Je na praci, jinak ho nepotrebuji, ale pracovat se na nem neda momentalne. Ale dela to od posledni aktualizace, ktera byla udelana 25. 12, kdyz jsem ho vypinala. Pak jsem ho zapla predevcirem a je to nepouzitelne.
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#8 Příspěvek od Marion108 »

Jinak mam moznost s tim pockat asi dva tydny na naseho IT, ale ted je na neschopence a ja tim padem odepsana z provozu...
Hned loni pred Vanoci nas IT system preinstaloval, puvodni z tovarny tam uz neni.
Zkousela jsem system vratit do bodu obnovy pred aktualizaci a to se nezdarilo. Bod obnovy tam pry nebyl nalezen nebo byl porusen ci co... Dalsi body obnovy nejsou. Ja netusila, ze mam neco takovyho delat, myslela jsem, ze si to system posefuje sam. Popravde nejvic blbne od ty doby, co jsem aktualizovala na podzim a ted po tech Vanocich je to konecna.

Jinak nic to nemeni na tom, ze si po skoro deseti letech s xubuntu nemuzu zvyknout na win... V noci jsem se docetla, par rozdilu mezi ubuntu a mint, kdosi psal, ze mint je mene narocny na RAM a pak, ze ma privetivejsi uzivatelske prostredi, tak vubec nevim... samozrejme po precteni toho navodu na acer, jsem usoudila, ze to nebude asi prace pro takoveho amatera jako jsem ja, instalovala jsem dvakrat na HP pokazdy bez problemu...
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 09 led 2019, 11:32, celkem upraveno 1 x.
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Jaký linux zvolit

#9 Příspěvek od vxmery »

Ale dela to od posledni aktualizace, ktera byla udelana 25. 12
To bude zrejme príčina.
Hned loni pred Vanoci nas IT system preinstaloval, puvodni z tovarny tam uz neni
Tak by mal byť schopný dať to do poriadku.

Čo sa týka rozdielom medzi Xubuntu a Linux Mint, najjednoduchšie si pozrieť nejaké video na Youtube alebo nájsť nejakú recenziu

Takisto je možné spraviť dualboot t.j. mať na notebooku aj Win aj Linux.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 11
Registrován: 08 led 2019, 18:27

Re: Jaký linux zvolit

#10 Příspěvek od Marion108 »

Vxmery, diky. Kouknu. :)
O tom mit dva systemy jsem uvazovala, ale otazka zni, pujde to na tom proklatym aceru?
Momentalne zkousim dat tovarni nastaveni, pokud to pomuze a system bude normalne fungovat pustim se do preinstalace na linux, asi tedy xubuntu, kdyz uz ji znam, i kdyz me laka mint a ani nevim proc... xubuntu jsem mela proto, ze stary netbook by asi nic slozitejsiho neutahl. Poradili mi to kluci od ubuntu a jel fakt svizne, nez utrpel pad na zem, fungoval mnoho let bez problemu. Pokud to nepomuze poslu to IT aby se na to mrknul a pripadne rekl, zda reklamovat nebo co s tim, linux umi taky, tedy mel by umet.
"Cokoli si mysl umí představit, toho lze i dosáhnout." :dancer:

Zamčeno