Divné chování grafiky

Problémy a zkušenosti s hardwarem, perifériemi a jejich ovladači
Zamčeno
Zpráva
Autor
TheCzechTayen
Příspěvky: 14
Registrován: 15 čer 2018, 20:50

Divné chování grafiky

#1 Příspěvek od TheCzechTayen »

Zdravím,
mohl by mi někdo poradit ohledně grafiky? Mám RX 570 od AMD a linux nenabízí ovladače (což je v pohodě, má je v základu). Mám monitor, co podporuje 240HZ, ale tu nastává problém.

- Když ho nechám na 60 HZ, jde vidět trošku trhaný pohyb myší, na vyšší frekvenci se to neprojevuje
- Když nastavím plných 240 HZ, tak obrazovka občas "problikne", je to nepravidelné a dělá to jen u této frekvence

Potřeboval bych otestovat, zdali grafika jede v pohodě. Nejsem žádný expert, výpisy z příkazů dodám, ale neznám je zpaměti bohužel. Už jsem pár věcí zkoušel, ale vždy to dopadlo tak, že X server vůbec nenastartoval a jediné řešení byla reinstalace celého systému. Nejsem bohužel pokročilý na to, abych problém vyřešil sám a nerad bych zkoušel zase nějaký pokus/omyl.

Aktuálně jsem v Manjaro 18.0.2 Gnome, ale tento problém jsem měl všude, ať už Ubuntu, Linux Mint, nebo Manjaro, bez ohledu na prostředí (gnome, kde). Když do gnome přidám rozšíření na Wobbly Windows, tak je to sice plynulé, ale zanechává to za sebou "stopu". Pravděpodobně problém s grafikou.

Předem díky za pomoc.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Divné chování grafiky

#2 Příspěvek od vxmery »

Ahoj,
neviem ako Manjaro - ale Linux Mint má v inštalátore možnosť zakliknúť "Inštaláciu SW tretích strán" a to sú ovladače pre grafiku, Wi-Fi a pod.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

TheCzechTayen
Příspěvky: 14
Registrován: 15 čer 2018, 20:50

Re: Divné chování grafiky

#3 Příspěvek od TheCzechTayen »

vxmery píše: 09 led 2019, 12:13 Ahoj,
neviem ako Manjaro - ale Linux Mint má v inštalátore možnosť zakliknúť "Inštaláciu SW tretích strán" a to sú ovladače pre grafiku, Wi-Fi a pod.
Ano, to vím. Avšak v žádné ze zmíněných distribucí nebyla možnost si změnit ovladač, jelikož tento od AMD je nejspíš už v základním jádře. Jen mě zajímá, proč to blikání? Zkusil jsem asi 4 návody z netu, ale bohužel vždy to skončí reinstalací systému no a takto nikdy nic nevyřeším.

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Divné chování grafiky

#4 Příspěvek od vxmery »

S AMD nemám skúsenosti. Ale asi by som skúsil ovládač priamo od AMD.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

TheCzechTayen
Příspěvky: 14
Registrován: 15 čer 2018, 20:50

Re: Divné chování grafiky

#5 Příspěvek od TheCzechTayen »

vxmery píše: 09 led 2019, 13:31 S AMD nemám skúsenosti. Ale asi by som skúsil ovládač priamo od AMD.
Tu je ovladač jen pro Ubuntu, nikoliv pro Arch (manjaro). Navíc raději bych zkusil předem jiné metody, jelikož manjara bych se nerad vzdával a instalovat toto? To skončí opět jen reinstalací, jelikož znám sám sebe xD

Existuje něco, co otestuje, zdali grafika funguje bez chyb a normálně jak má?

vxmery
Příspěvky: 563
Registrován: 24 úno 2014, 13:39
Bydliště: Čeklís

Re: Divné chování grafiky

#6 Příspěvek od vxmery »

Asi ti už nepomôžem, skús Arch alebo Manjaro fórum.
Linux Mint 21.3 Cinnamon 64b
Dobrá nálada naserie toľko ľudí, že je dobré si ju zachovať

TheCzechTayen
Příspěvky: 14
Registrován: 15 čer 2018, 20:50

Re: Divné chování grafiky

#7 Příspěvek od TheCzechTayen »

Asi budu muset, i když nemám dobrou angličtinu, aby pochopili, co chci a ty české fóra jsou skoro mrtvé, tam mohu čekat docela dlouho. Každopádně případné rady rád uvítám.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Divné chování grafiky

#8 Příspěvek od Ventero1 »

Na Archforu asi bude Lombardo - zkus ho. Nevim, jestli na ceskym, ale klidne zkus hodit na to anglofoni jen nadpis vlakna v angline (aby bylo jasne, ze to neni spam) a text v cestine - kdyz tam bude, tak ti odpovi. Ona je fakt profik ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

TheCzechTayen
Příspěvky: 14
Registrován: 15 čer 2018, 20:50

Re: Divné chování grafiky

#9 Příspěvek od TheCzechTayen »

Tak jsme to na fóru Manjaro vyřešili, poměrně rychlá a funkční odpověď. Jediné, co stačilo, je dát amdgpu.dc=0 do GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT a spustit update-grub.

Jen oznamuji, kdyby s tím měl též někdo problém.

Zamčeno