Problém s GRUBem po instalaci

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zamčeno
Zpráva
Autor
Radek_JI
Příspěvky: 2
Registrován: 30 lis 2018, 07:39

Problém s GRUBem po instalaci

#1 Příspěvek od Radek_JI »

Dobrý den, ahoj,
rozhodl jsem se nainstalovat linuxmint-19-xfce-64bit-v2.iso pomocí LiLi na svoji flashku (SanDisk ultrafit 256gb).
Cíl, který jsem chtěl dosáhnout bylo mít linux mint na flashce a kamkoliv přijdu tak si z této flash nabootovat.
Postup:
1) Stáhnutí LiLi a mintu
2) pomocí lili instalace image na flashku A (4gb mensi flash)
3) na PC instalace z LIVE verze (flash A) na moji velkou flashku B ( Sandisk ultrafit 256GB)
4) Zaváděcí záznam jsem zvolil, aby byl na flash disku B
5) Na daném PC vše funkční

Mám dva problémy
a) na jakémkoliv jiném PC flashka nenabootuje (ani staré ani moderní PC, při volbě bootu z usb to nic neudělá, boot win z usb funguje)
b) na daném PC se do BIOSu dostal GRUB, resp. je tam jako volba pri bootovani. Tomu ovsem nerozumim, myslel jsem ze si bud zvolím boot z usb nebo z hdd.

Děkuji za radu, především jak to udělat, aby mi flashka běžela a bootovala kdekoliv.

Pěkný den.
Radek

Radek_JI
Příspěvky: 2
Registrován: 30 lis 2018, 07:39

Re: Problém s GRUBem po instalaci

#2 Příspěvek od Radek_JI »

LiLi je linux live usb creator. S Live flashkou jsem zacinal, ale bohuzel se mi tam nepodarilo zprovoznit perzistenci. Nikdy mi to nefungovalo.
4) nevím, zjistím (volbu jsem přehlédl, pokud tam byla)
Grub je bohužel na pevném disku, i když by tam dle instalace být neměl.
Každopádně děkuji za nakopnutí.

Timothyjexia
Příspěvky: 5
Registrován: 25 led 2019, 07:04
Bydliště: Denmark
Kontaktovat uživatele:

Problem s GRUBem po instalaci

#3 Příspěvek od Timothyjexia »

dobry den,

pri instalaci Archicadu mi vyskoci na obrazovku, ze nemam dostatecna prava na instalaci. Co s tim

Moc dekuji za odpoved

Klaykap
Příspěvky: 60
Registrován: 24 črc 2018, 17:37

Re: Problém s GRUBem po instalaci

#4 Příspěvek od Klaykap »

Timothyjexia, založ úplne novú tému do správnej kategórie, tu si nesprávne.

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Problém s GRUBem po instalaci

#5 Příspěvek od Ventero1 »

Aby jsi mohl mit opravdu univerzalni flashku s nainstalovanym linuxem, tak by jsi musel tuto flashku udelat s tabulkou oddilu MBR, kam prijde klasicky grubloader rozdelit na 2 oddily, pricemz ten prvni by musel byt v ext (tusim, ze na nic jineho se linux instalovat neda) a ten druhy by musel byt rekneme 100MB fat32, kde by byl grub-efiloader a to presne v tomto poradi. Je to vsak neprakticke, nebot takovy system je pomaly a brzy by tu flashku domrvil.

Opravdu je lepsi udelat flashku s persistenci a pokud mas zrovna dost RAM, tak bootovat s parametrem "toram" a to uz je jinej fofr. I ldyz nevim, jestli to funguje u persistentni flashky tenhle parametr nebo jestli by to nedelalo neplechu - nemam odzkouseno ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Zamčeno