Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

Problémy s instalací nebo spouštěním systému Linux Mint
Zpráva
Autor
Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#1 Příspěvek od Radar Cz »

U konkurence se někdo ptal a mě by to taky zajímalo, tak to jen skopnu sem:
Zdravím. Potřeboval bych poradit jak nainstalovat několik různých Linuxových distribucí na jeden SATA SSD (nebo HDD, to je jedno) s členěním oddílů GPT a bootováním UEFI.Na netu jsem našel řadu návodů, jak rozdělit pevný disk od varianty kde každé distro má svůj ROOT, svůj HOME a svůj SWAP až po variantu sdílení SWAP a HOME, ale vždy jen pro MBR disky, nebo dulaboot Windows a Linux, což mě nezajímá, ale nic z toho nefungovalo. Nakonec je vždycky problém se zavedením (výběrem) konkrétního distra. Dělám chybu někde v umístění bootloaderu (GRUBu) a nemůžu přijít na to kde. Poradíte?
Naposledy upravil(a) Radar Cz dne 24 bře 2019, 19:22, celkem upraveno 1 x.

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#2 Příspěvek od Radar Cz »

A u GPT je to jak? Tam to taky bude fungovat tak, že při prvním distru nasměruju zavaděč na sda (i když pro EFI boot mám vyhrazen oddíl sda1) a u každého dalšího distra do /root (tedy napřáklad sda3, sda4 atd a nebo na /root toho prvního distra?

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#3 Příspěvek od Ventero1 »

U GPT se nikdy neinstaluje zavaděč na disk - to je právě to MBR (Master Boot Record). Zavaděč instaluješ vždy do oddílu EFI - poznáš ho tak, že je aktivní, bootovatelný a hlavně vždy ve FAT32. Ten stačí instalovat jen jednou - tedy jen u jednoho distra, třeba z toho prvního instalovaného. To když Ti pak nabootuje, tak potom už stačí po každé další instalaci dalšího distra v tom původním linuxu provést "sudo update-grub" A tím by jsi pak měl mít všechny distra v úvodním grub-menu.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#4 Příspěvek od Radar Cz »

jasně, chápu, ale když v tom původním distru mám provést grub-update, tak se do něj musím nějak dostat a v tom je právě ten problém. Do původního distra se nedostanu, protože při bootovaní se vždy nabízí jen posledně instalované distro :-(

Uživatelský avatar
Ventero1
Příspěvky: 2763
Registrován: 31 říj 2016, 14:17
Bydliště: Sokolov, Olomouc

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#5 Příspěvek od Ventero1 »

No tak to posledně instalované distro najeď a proveď update grub v něm.

Jinak vše je otázka toho, kam a jestli ten zavaděč instaluješ ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#6 Příspěvek od Radar Cz »

To jsem udělal ... nic to nevyřešilo. Ještě mě napdá, asi je to blbost, je jedno jaký souborový system na / a na /home použiju? Příklad - / je btfrs a home je xfs ... nebo by měly obě particie být třeba ext4? EFI je jasné, to musí být fat32

kamowski

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#7 Příspěvek od kamowski »

munu píše: 24 bře 2019, 11:17 Partícia home je zbytočná, je to zastaralá metóda a môžeš o nej čítať na webe v starých neaktuálnych článkoch.
fúha, tak toto je bohorovné tvrdenie, a môžeš nám prosím vysvetliť, prečože je tomu tak?

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#8 Příspěvek od Radar Cz »

Partiton /home samozřejmě zbytečná není, dokonce to považuju za jednu z hlavních věcí kterou je při instalaci Linuxu třeba udělat, ale nikomu neberu jeho názor. Považuju to za velkou výhodu že to takto jde, narozdíl od umístění Doc's and Set's ve Windows ...

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku

#9 Příspěvek od Radar Cz »

Takže problém je v btrfs. Když se distra nainstalují na ext partition, bootuje to normálně ...

Radar Cz
Příspěvky: 38
Registrován: 31 kvě 2016, 16:57

Re: Více Linuxových distribucí na jednom disku [VYŘEŠENO]

#10 Příspěvek od Radar Cz »

redhawk píše: 24 bře 2019, 21:58 na btrfs treba:
GPT partition table
100 MB ESP particiu pre EFI boot
400 MB boot particiu ako EXT4 pre kazde distro
jednu BTRFS particiu so subvolume pre distro na zvysnej casti disku.

cize pre 3 distribucie:
esp = 400MB /boot na distro1 = 400MB /boot na distro2 = 400MB /boot na distro3 = btrfs (LUKS?)
Ty 400MB particie pro každé distro jsou úplně zbytečné. Mám tam teď 500MB ESP pro efi boot a pak už jen ext4 pro distra a xfs pro home. Funguje naprosto v pořádku. Btrfs na data je domnívám se nesmysl.

Zamčeno